•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

گزارشی از وضعیت احمد صلواتی زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز

0
945

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۶ دی ماه۱۳۹۹، احمد صلواتی، زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز دوران حبس تعزیری خود در حال که از حق مرخصی و سایر حقوق شهروندی خود محروم مانده سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۹، احمد صلواتی « خسرجی » – فرزند: صباح – متولد: ۱۳۶۱ – ساکن محله بهارستان واقع در اهواز مرکز استان خوزستان و زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری خود است. این زندانی سیاسی در مرحله بدوی توسط شعبه دادگاه انقلاب اهواز از بابت اتهامات « اقدام علیه امنیت ملی »، « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » و « فعالیت تبلیغی علیه نظام » در مجموع به تحمل ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم هنوز در دادگاه تجدیدنظر رسیدگی نشده است. 

براساس این گزارش، احمد صلواتی، در تابستان سال ۱۳۹۷، توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی در حالی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی خود محروم بود مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس به زندان شیبان اهواز منتقل شد.  

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده احمد صلواتی به شعبه دادگاه انقلاب اهواز در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۸، پرونده این شهروند با اتهامات « اقدام علیه امنیت ملی »، « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » و « فعالیت تبلیغی علیه نظام » مورد بررسی قرار گرفت و به تحمل ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی سیاسی کماکان در انتظار تشکیل جلسه دادرسی در مرحله تجدیدنظرخواهی است. با اعمال ماده ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی و به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر تحمل ۱۰ سال از مجموع این مدت بر علیه احمد صلواتی اجرائی خواهد شد. 

لازم به ذکر است، این فعال سیاسی پیش از این هم در سال ۱۳۸۷، به اتهام ارتباط با گروههای سیاسی خارج از کشور توسط ماموران امنیتی در استان خوزستان بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در مراحل دادرسی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد و در سال ۱۳۹۰ پس از اتمام دوران حبس تعزیری اش از زندان شیبان اهواز آزاد شد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت، عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاممانعت از مرخصی زندانیمحکومیت به حبس تعزیریمحرومیت از مرخصیمحرومیت از مرخصی زندانیمحرومیت از حق مرخصیمرخصیمرخصی به زندانیمرخصی به زندانیانمرخصی زندانیمرخصی زندانی سیاسیمرخصی زندانیانمرخصی زندانیان سیاسیمرخصی زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانآزادی پس از اتمام حبس تعزیریآزادی زندانی سیاسیاجرای حکم حبس تعزیریاجرای حبس تعزیریاحمد صلواتیاحمد صلواتی زندانی سیاسیاحمد صلواتی زندانی شیبان اهوازاحمدصلواتیاداره اطلاعاتاداره اطلاعات اهوازاعزام به مرخصیاعطای مرخصیبیماری زندانی سیاسیبادزاشتگاه اداره اطلاعات اهوازبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریبازداشتگاه اداره اطلاعات اهوازحق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانی سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندانیزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانی سیاسی عربزندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان اهوازشهروندان اهواز در ایرانشهروندان اهوازیشهروندان اهوازی در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیرصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریصدورحکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.