•                  
شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 29

گزارشی از وضعیت احمد صلواتی زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز

0
780

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۶ دی ماه۱۳۹۹، احمد صلواتی، زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز دوران حبس تعزیری خود در حال که از حق مرخصی و سایر حقوق شهروندی خود محروم مانده سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۹، احمد صلواتی « خسرجی » – فرزند: صباح – متولد: ۱۳۶۱ – ساکن محله بهارستان واقع در اهواز مرکز استان خوزستان و زندانی سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری خود است. این زندانی سیاسی در مرحله بدوی توسط شعبه دادگاه انقلاب اهواز از بابت اتهامات « اقدام علیه امنیت ملی »، « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » و « فعالیت تبلیغی علیه نظام » در مجموع به تحمل ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم هنوز در دادگاه تجدیدنظر رسیدگی نشده است. 

براساس این گزارش، احمد صلواتی، در تابستان سال ۱۳۹۷، توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی در حالی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی خود محروم بود مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس به زندان شیبان اهواز منتقل شد.  

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده احمد صلواتی به شعبه دادگاه انقلاب اهواز در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۸، پرونده این شهروند با اتهامات « اقدام علیه امنیت ملی »، « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » و « فعالیت تبلیغی علیه نظام » مورد بررسی قرار گرفت و به تحمل ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی سیاسی کماکان در انتظار تشکیل جلسه دادرسی در مرحله تجدیدنظرخواهی است. با اعمال ماده ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی و به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر تحمل ۱۰ سال از مجموع این مدت بر علیه احمد صلواتی اجرائی خواهد شد. 

لازم به ذکر است، این فعال سیاسی پیش از این هم در سال ۱۳۸۷، به اتهام ارتباط با گروههای سیاسی خارج از کشور توسط ماموران امنیتی در استان خوزستان بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در مراحل دادرسی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد و در سال ۱۳۹۰ پس از اتمام دوران حبس تعزیری اش از زندان شیبان اهواز آزاد شد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت، عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هازندانیان سیاسی و عقیدتیمحرومیت از مرخصینقض حقوق بشرد ر ایرانشهروندان عرب ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشتگاه اداره اطلاعات اهوازشهروندان عرب در خوزستانحق مرخصی زندانیصدور احکام حبس تعزیریحق مرخصی زندانیان سیاسیحق مرخصی زندانیان در ایرانحقوق بشر در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیشهروندان اهوازشهروندان عرب ساکن شهر اهوازسرکوب شهروندان عرب در اهوازحقوق بشر درایرانشهروندان عرب اهوازمرخصی به زندانینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحق مرخصی زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان اهوازیاداره اطلاعات اهواززندانیان سیاسیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب اهوازمرخصی زندانیاناجرای حبس تعزیریبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیرحبس تعزیریمرخصیشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان اهواز در ایرانمحرومیت از مرخصی زندانیزندانی سیاسی در ایرانبیماری زندانی سیاسیمرخصی زندانیان سیاسیمرخصی زندانی سیاسیحقوق نقض حقوق بشر در ایراناحمد صلواتیحقوق بشرحق مرخصیمرخصی زندانیشهروندان عرب اهوازیصدور حبس تعزیریاعزام به مرخصیسرکوب شهروندان عرب خوزستانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیآزادی پس از اتمام حبس تعزیریشهروندان عرب در استان خوزستاناحمدصلواتیزندانیاداره اطلاعاتسرکوب شهروندان عربمحرومیت از حق مرخصیشهروندان عرب خوزستانیصدور حکم حبس تعزیریحقوق بشر زندانیان سیاسیحبس تعزیری زندانیان سیاسیصدور حکم حبس تعزیر یشهروندان اهوازی در ایراناحمد صلواتی زندانی سیاسیزندانی سیاسینقض حقوق بشر در ایرانزندانی سیاسی عربشهروندان عرب زبانمحکومیت به حبس تعزیریسرکوب شهروندان عرب در ایرانممانعت از مرخصی زندانیبادزاشتگاه اداره اطلاعات اهواززندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیاعطای مرخصیمرخصی زندانیان سیاسی در ایراناحمد صلواتی زندانی شیبان اهواززندانی عقیدتینقض حقوق بشرآزادی زندانی سیاسیشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانشهروندان عرب اهل سنتاجرای حکم حبس تعزیریصدورحکم حبس تعزیریمرخصی به زندانیانحق مرخصی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: