•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

نسرین ستوده، زندانی سیاسی عمل جراحی شد

0
977

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۶ دی ماه۱۳۹۹، طول مدت مرخصی نسرین ستوده، زندانی سیاسی که برای انجام امور درمانی و عمل جراحی در بیمارستان بستری شده تمدید شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۹، نسرین ستوده، وکیل دادگستری، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی که برای انجام عمل جراحی آنژیوگرافی رگهای قلب در بیمارستان پارس تهران بستری شده تحت عمل جراحی « آنژیوگرافی » قرار گرفت. این فعال حقوق بشر، جمعاً به ۳۳ سال حبس و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ اشد مجازات ۱۰ سال حبس تعزیری برای وی اجرائی است اما افرادی که با بیش از ۳ اتهام مواجه باشند، حکم آنها می‌تواند تا یک و نیم برابر افزایش یابد که تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری برای نسرین ستوده اجرائی است. این زندانی سیاسی پیش از این هم در آبان ماه سال جاری به مرخصی اعزام شده بود اما بدون تکمیل مراحل درمانی به زندان قرچک بازگردانده شد. ستوده در تاریخ ۱۹ دی ماه برای انجام عمل جراحی به مرخصی اعزام شد. 

رضا خندان همسر نسرین ستوده در خصوص آخرین وضعیت همسر خود اعلام کرد: “با توجه به طولانی شدن روند درمانی نسرین ستوده مدت مرخصی تا تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹ تمدید شد. همچنین مراحل درمانی همسر بنده آغاز شده و در حال حاضر نسرین ستوده در بیمارستان پارس بستری شده و آنژیوگرافی قلب وی انجام گرفته است.”

لازم به ذکر است، نسرین ستوده، در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از تودیع وثیقه از زندان قرچک ورامین به مرخصی استعلاجی برای درمان مشکلات قلب و عروق خود اعزام و در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹، در حالی که مراحل درمانی بیماری اش به اتمام نرسیده بود به زندان قرچک ورامین بازگردانده شد. 

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹،  در راستای اعمال بند ب ماده ۷ آیین نامه نحوه تفکیک و طبقه ‌بندى جرائم و زندانیان مصوب ۹ آذر ماه ۱۳۸۵، از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

نسرین ستوده، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، در سی و نهمین روز از اعتصاب غذای خود در پی بروز ضعف مفرط جسمانی و مشکلات قلبی بصورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی تهران اعزام و پس بستری و تشکیل کمیسیون پزشکی و تاکید پزشکان مبنی بر نیاز این زندانی سیاسی به انجام عمل آنژیوگرافی پس از مخالفت مسئولان زندان اوین در تاریخ  ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، بدون تکمیل مراحل درمانی به زندان اوین بازگردانده شد. 

 در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹، این زندانی سیاسی و فعال حقق بشر، در اعتراض به موارد گسترده نقض حقوق بشر و با هدف در خواست برای آزادی زندانیان سیاسی و برخورداری زندانیان از حق آزادی مشروط, حق درمان و سایر حقوق شهروندی زندانیان اعلام اعتصاب غذا کرد و در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۹، بر اثر افزایش خطر جانی و بروز مشکلات حاد قلبی و عروقی به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

نسرین ستوده در جریان این اعتصاب غذا با افت شدید قند خون، نوسان فشار خون در حالی که توان راه رفتن خود را از دست داده بود و سستی بدن مواجه است اما مسئولان زندان اوین برای رسیدگی به وضعیت جسمانی وی این زندانی سیاسی را فقط به بهداری زندان اوین منتقل و با انجام مراحل درمانی ساده وی را به بند زنان باز می گرداندند. 

 این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، به دلیل فعالیتهای مسالمت آمیز انسان دوستانه اش در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در منزل شخصی خود توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به  بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

نسرین ستوده پس از اتمام مراحل بازجوئی از بابت ۷ اتهام ۱- اجتماع و تبانی, ۲- فعالیت تبلیغی علیه نظام,۳- عضویت موثر در گروهک غیرقانونی و ضد امنیتی کانون مدافعان حقوق بشر، لگام و شورای ملی صلح, ۴- تشویق مردم به فساد و فحشاء و فراهم آوردن موجبات آن, ۵- ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی, ۶- اخلال در نظم و آسایش عمومی, ۷- نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی توسط شعبه ۲ بازپرسی زندان اوین مورد تفهیم قرار گرفت و پرونده وی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” ارسال شد. 

در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۷, نسرین ستوده, که با ۷ اتهام از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه محاکمه شده بود در مجموع به تحمل ۳۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. با توجه به ابلاغیه حکمی که در زندان به این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر ابلاغ و با اعمال ماده ۱۳۴ اشد مجازات ۱۰ سال حبس تعزیری برای این وکیل دادگستری اجرائی شد اما افرادی که با بیش از ۳ اتهام مواجه باشند، حکم آنها می‌تواند تا یک و نیم برابر افزایش یابد که تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری برای نسرین ستوده اجرائی شد. 

محکومیت نسرین ستوده به ۳۸ سال حبس تعزیری و ۱۴۸ضربه شلاق  که این وکیل دادگستری در زمان محاکمه از بابت پرونده دوم در دادگاه حضور نداشته است ولی محمد مقیسه ای قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مدعی شده که “حکم غیابی نبوده زیرا اگرچه متهم در دادگاه حضور نداشت اما وکیل داشته و بنابراین حکم غیابی نبوده است”.

این وکیل دادگستری, که وکالت شماری از دختران خیابان انقلاب را بر عهده داشت، در طول مدت بازداشت بارها نسبت به مسئله حجاب اجباری اعتراض کرده  و از روز ۸ مهر ۱۳۹۷ با استناد به نامه عباس جعفری دولت آبادی, دادستان وقت تهران که به رویت وی رسید به دلیل بد حجابی، ممنوع الملاقات شده بود.

هر چند این وکیل دادگستری  پیش‌تر نیز در ملاقاتهای ۲۵ شهریور ماه و ۱ مهرماه ۱۳۹۷ در اعتراض به فشارها برای پوشش خود در سالن ملاقات حاضر نشده بود.

گفتنی است ۶۰ نماینده پارلمان اروپا چهارشنبه ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۷، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، با ابراز نگرانی عمیق از ادامه بازداشت نسرین ستوده، دارنده جایزه ساخاروف و فعال حقوق بشری، خواستار آزادی بی‌قید و شرط او شده بودند. 

نسرین ستوده، به دلیل فعالیت‌های خود در زمینه حقوق ‌بشر در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۲۰ میلادی، برنده جایزه ساخاروف از پارلمان اتحادیه اروپا شد.

ماموران امنیتی در هنگام بازداشت به خانم ستوده گفته بودند « این وکیل دادگستری، بابت اجرای حکم ۵ سال حبس تعزیری بازداشت شده است ». اما پس از حضور در دادسرای مستقر در اوین برای او روشن شده که وکالت پرونده تنی از مخالفان حجاب اجباری و دیگر فعالیت‌های حقوق بشری چون عضویت در انجمن لغو مجازات اعدام علت بازداشت او بوده است.

نسرین ستوده شهریورماه سال ۱۳۸۹, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به تحمل ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

این وکیل دادگستری ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲, از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی”، در زندان اوین به سر برد. پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت وی از تاریخ مهر ۱۳۹۳، به مدت ۳ سال، باطل شد.

نسرین ستوده پس از آزادی در آبان ماه ۱۳۹۳ در اعتراض به محرومیت سه ساله‌اش از وکالت برای چندین روز مقابل کانون وکلای دادگستری تحصن کرد. این اعتراض که با حمایت و همراهی گروهی از وکلای دادگستری روبرو شد، سرانجام به نتیجه رسید و پروانه وکالت او تمدید شد.

شایان ذکر است، سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به بازداشت و پرونده سازی بر علیه نسرین ستوده هشدار داده بود.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه و استماع دفاعیات متهم و همچنین حضور وکیل انتخابی از سوی متهم در دادگاه در زمان محاکمه و فراهم آوردی کلیه اقدامات برای متهم در جهت دفاع از خود از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد.

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت بر حق متهم در جهت اطلاع قبل از محاکمه از اتهامات منتسبه به وی و فراهم آوردن امکان حقوق دفاعی برای متهم توسط دادگاه نیز تاکید شده است. اما از آنجائی که ماهیت ایدیولوژیک حکومت جمهوری اسلامی با تفسیر قوانین با رای و به نفع حکومت بوده است لذا در بسیاری از مواقع دستگاه قضائی حکومت جمهوری اسلامی اقدام به نقض صریح قوانینی میکند که خود مصوب آنها بوده است.

برچسب هامحرومیت از حق درمان زندانیزندان قرچک ورامینبازداشت نسرین ستودهمحاکمه نسرین ستوده گبند زنان رندان قرچک ورامینحق درمان زندانیانبند یک زندان قرچک ورامینبند3 زندان قرچک ورامینفرزندان نسرین ستودهنسرین ستوده مرخصیحق درمان نسرین ستودهنقض حقوق شهروندیزندان قرچکبند زنانمحکومیت نسرین ستودهاسامی زندانیان بند زنان زندان اوینمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانبند۱ زندان قرچک ورامینبندزنان زندان قرچک در ورامینبند زنان زندانی سیاسیحق درمان زندانیان سیاسینقض حقوق بشر در ایراننامه نسرین ستودهوکیل دادگستری نسرین ستودهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحق درمان شهروندانحق درمان بیماری زندانیاننسرین ستوده اعتصاب غذاحق درمان بیماری زندانیان سیاسینقض حقوق بشرنقض حقوق بشرد ر ایرانقرار بازداشت نسرین ستودهبند زنان زندان قرچکنقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامینبند زنان در زندان قرچکزندان اوین بند زنانحق درمان بیماریزندانی سیاسی نسرین ستودهمرخصی نسرین ستوده زندانی سیاسیوکیل دادگستریقرچک ورامینوکیل نسرین ستودهبند زنان زندان قرچک ورامیناخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانبند زنان در زندان قرچک ورامینزنان زندانی در زندان قرچک ورامیناعتصاب غذای نسرین ستودهنسرین ستوده زندانی سیاسینسرین ستوده عمل جراحیمحرومیت از حق درمانبند زنان زندان اوینحق درمانبند ۷ زندان قرچک ورامیننسرین ستوده وکیل دادگسترینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانبند زنان زندان قرچک در ورامینحق درمان زندانبیماری نسرین ستودهعمل جراحی نسرین ستودهنقض حقوق شهروندی در ایرانرضا خندانبند یک زندان قرچکنقض حقوق بشر در ایران 4حق درمان زندانیان در ایرانآنژیوگرافیبند قرنطینه زندان قرچک ورامینحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانمحرومیت از حق درمان نسرین ستودهعمل جراحی آنژیوگرافینسرین ستودهعمل جراحیهمسر نسرین ستودهبند زنان در زندان اوینحق درمان زندانیقرچکزندانیان محروم از حق درمانبند زنان قرچک ورامینبازداشت دختر نسرین ستودهدختر نسرین ستودهرضا خندان همسر نسرین ستوده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.