•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

گزارشی از وضعیت مجید حسینی نژاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
525

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۹، مجید حسینی نژاد، زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود را سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، مجید حسینی نژاد، فعال مدنی و زندانی سیاسی پس از معرفی خود به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۵ سال اش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و در حال حاضر در اندرزگاه ۸ سالن ۹ این زندان دوران حبس تعزیری خود را سپری می کند. این فعال مدنی، در دی ماه ۱۳۹۷, در حوالی میدان انقلاب در تهران توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی در تاریخ ۳ بهمن ماه همان سال با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد و در مراحل دادرسی در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ تحمل ۵ سال آن لازم به اجرا است. 

لازم به ذکر است، مجید حسینی نژاد، در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، از بابت اتهامات « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی »، در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی اجرای اشد مجازات از بابت اتهام « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی » لازم به اجرا شد. حکم مذکور بصورت غیابی و با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که “برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تاکید می کند” صادر شد. 

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۱۸ فروردین ماه سال ۱۳۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت شعبه مذکور « محمد مقیسه » از بابت اتهامات « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی »، محاکمه و به تحمل۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

مجید حسینی نژاد، در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۷, در حوالی میدان انقلاب تهران به همراه آرشام « محمود » رضائی و محمد حسین زاده، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین در حالی که در دوران بازجوئی از حق دسترسی به وکیل محروم ماند با اتهامات « فعالیت تبلیغی علیه نظام » و « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی »، مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۳۹۷، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن هستند و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشرزندانیزندان اوینفعال مدنیزندانزندانی سیاسیاطلاعات سپاهزندانی عقیدتیزندانیان سیاسی و عقیدتیحقوق بشر در ایراندادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهرانبازجوئینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراطلاعات سپاه پاسدارانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسیشعبه ۲۸ دادگاه انقلاباخبار زندانیان سیاسینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایراندادگاه انقلاب سنندجاخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره اطلاعات سپاهشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهراناندرزگاه ۸ زندان اوینشعبه ۲۸دادگاه انقلابشعبه۲۸ دادگاه انقلابحقوق بشر در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی در ایراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابشعبه ۲۸شعبه۲۸ دادگاه انقلاب تهرانحقوق بشر درایرانزندانی سیاسی در ایراناندرزگاه۸ زندان اویناندرزگاه هشت زندان اویناندرزگاه 8 زندان اوینبازداشتگاه اطلاعات سپاهبند۲ الف سپاهحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسرکوب زندانیان سیاسیشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهرانحقوق بشر زندانیان سیاسیبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانسازمان اطلاعات سپاهمحمدمقیسه دادگاه انقلاب تهرانبند۲ الفبنددوالفنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاطلاعات سپاه در تهرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیبازجوئی در بنددوالفبنددوالف سپاهمحمد مقیسه دادگاه انقلابشعبه ۲۸ نقض حقوق شهروندی در ایرانبند۲ الف اطلاعات سپاهزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیشعبه۲۸دادگاه انقلاب تهرانبازجویی در اداره اطلاعاتنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراندرخواست آزادی مشروط زندانی سیاسیبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهماموران اطلاعات سپاه پاسداراناندرزگاه 8 سالن 21حقوق نقض حقوق بشر در ایرانبند2الف سپاهبند2الفبنددوالف سپاه زندان اوینشعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب تهرانبازجویی در اطلاعات سپاهسلول انفرادی بنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهاندرزگاه8زندان اوینشعبه بیست و هشتسلول انفرادی در بنددوالفقاضی شعبه۲۸دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و هشت دیوان عالی کشورقاضی شعبه۲۸ دادگاه انقلابشعبه۲۸ دادگاه انقلاب در تهراناندرزگاه8زندتان اوینمجیدحسینی نژادمجید حسینی نژاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: