•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

بازداشت و بلاتکلیفی ۳ شهروند و آزادی ۴ تَن دیگر با تودیع وثیقه

0
48

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۵بهمن ماه ۱۴۰۱، سعدی غفاری، از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد. همچنین، رفیق سلیمی، به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. شیرکو روشنی، بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می‌برد. از سوی دیگر، علی محتشم زاده، دانیال مصونی، ساسان چمن آرا و رها آجودانی، با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، علی محتشم زاده، اهل اهواز مرکز استان خوزستان و محبوس و بلاتکلیف در مرکزی این شهر، پس از تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی علی محتشم زاده با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان تا اتمام مراحل دادرسی صورت گرفته و پس از ابلاغ ارائه حکم وی باید برای سپری کردن حبس به زندان بازگردد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”آقای محتشم زاده، چندی پیش، توسط شعبه دادگاه انقلاب اهواز از بابت اتهاماتی همچون (اجتماع و تبانی)، (تبلیغ علیه نظام) و یک اتهام دیگر، در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.”

به فرض تایید این حکم توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان و اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، تحمل اشد مجازات یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا خواهد بود.

لازم به اشاره است، علی محتشم زاده و همسرش فاطمه کیانی، در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل آنها پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم دیجیتال شخصی بازداشت شده بودند. 

افزون بر این، روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، رفیق سلیمی، از بازداشت سدگان اعتراضات سراسری، پس از اتمام مراحل بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج مرکز استان کردستان به زندان مرکزی این شهر منتقل شد. 

علیرغم‌ اتمام بازجوئی ها از رفیق سلیمی و انتقال وی به زندان مرکزی سنندج اما از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به وی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، رفیق سلیمی به همراه فرزندش فواد سلیمی، در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج منتقل شده بودند. 

افزون بر این، روز سه‌شنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، ساسان چمن‌آرا، اهل استان ایلام و محبوس و بلاتکلیف در تیپ ۲ زندان بزرگ،  پس از اتمام بازجوئی و ابلاغ حکم دادگاه بدوی و تحمل ١٠٩ روز بازداشت با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

براساس این گزارش، ساسان چمن آرا، چندی پیش، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم از بابت اتهامات(اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) و (فعالیت تبلیغ علیه نظام) محاکمه و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

لازم به اشاره است، ساسان چمن‌آرا، در تاریخ ۱۵ مهرماه ۱۴۰۱، در ارتباط با اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی در نهایت به تیپ ۲ زندان تهران بزرگ منتقل شده بود. 

در خبری دیگر، روز سه شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، رها آجودانی، فعال شبکه های اجتماعی، پس از اتمام مراحل بازجویی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان آزاد شد. 

براساس این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به رها آجودانی اطلاعی حاصل نشده اما با توجه به مبلغ وثیفه تودیع شده برای وی می توان دریافت که مصادیق اتهامات وی منجر به صدور حکم حبس تعزیری با طول مدت زیادی خواهد شد. 

لازم به اشاره است، رها آجودانی، در تاریخ ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، پس از یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی، بازداشت شده بود. 

کولبرنیوز هم با انتشار خبری اعلام کرد؛ روز دوشنبه ۳ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، سعدی غفاری، اهل روستای چور از توابع شهرستان مریوان در استان کردستان، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران، توام با ضرب و شتم بازداشت شد.

براساس این گزارش، ماموران به هنگام بازداشت خسونت آمیز سعدی غفاری، منزل وی را پس از تفتیش سپس برخی از لوازم شخصی وی از جمله تبلت و گوشی او و دیگر اعضای خانواده‌ وی را توقیف کردند.

لازم به اشاره است، پرونده سعدی غفاری در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مریوان نزد بازپرس شهسواری، است و این شهروند پس از انتقال به شعبه مذکور از بابت (شرکت در تجمعات اعتراضی غیرقانونی) و (همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام) تفهیم اتهام شد. 

کُردپا هم‌ با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ امروز چهارشنبه ۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، شیرکو روشنی، متولد: ۱۳۷۱، فرزند: عطا، اهل مریوان از توابع استان کردستان، علیرغم گذشت ۴۵ روز از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد. 

براساس این گزارش، بلاتکلیفی و محرومیت شیرکو روشنی از حقوق اولیه یک متهم در حالی ادامه دارد که خانواده وی به دفعات پیگری های بسیاری را برای اطلاع از وضعیت فرزندشان با مراجعه به دادسرا و سایر نهادهای امنیتی انجام دادند از ارائه پاسخی روشن در این رابطه به آنها امتناع شده است. 

لازم به اشاره است، شیرکو روشنی، در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در یکی از خیابانهای شهرستان مریوان بازداشت شد.

افزون بر این، روز سه‌شنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، دانیال مصونی، متولد: ۱۳۷۶، فرزند: رسول، اهل شهرستان صاحب از توابع سقز در استان کردستان، پس از اتمام بازحویی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان سقز آزاد شد.

لازم به اشاره است، دانیال مصونی، در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به شعبه بازپرسی در دادسرای شهرستان سقز و تفهیم اتهام با صدور قرار قضایی بازداشت و به زندان این شهر منتقل شده بود.

دانیال مصونی پیشتر هم در سحرگاه پنج‌شنبه ۱۹ آبان‌ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از حدود ۲ هفته با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننقض سرکوب احزاباعتراضات سراسریتظاهرات سراسریبازداشت شهروندان کرد ایراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱بازداشت بی خبری از شهروندانتفهیم اتهامبازداشت بیخبریسرکوب شهروندان کوردتظاهرات سراسری در ایرانبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهرمنشور حقوق شهروندی،اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱شیرکوروشنیتظاهرات سراسری۱۴۰۱،بازداشت بازجویی از شهروندانحقوق بشرشهروندان کوردبازداشت بلاتکلیفیحقوق بشر ایرانبازداشت شهروندان کوردمحاکمه شهروندان کوردساسان چمن آرااعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱شیرکو روشنیتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱بازداشتبازداشت شهروندانشهروندان کورد ایراناحضار و بازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کورد در مریوانتظاهرات سراسری ۱۴۰۱علی محتشم زادهتظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات سراسریبازداشتگاه وزارت اطلاعاتمحرومیت از حقوق شهروندیمنشور حقوق شهروندیموارد نقض حقوق بشراحضاروبازداشت شهرونداننقض حقوق بشر در ایران،رها آجودانیاعتراضات سراسری مشهدمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریبازداشت شهروندان کورد در کامیارانحقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان کردسرکوب شهروندان کورد ایرانموارد نقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایرانبازداشت بی خبریرهاآجودانیرفیق سلیمیتظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱تظاهرات سراسری ساریبازجوییحقوق شهروندی در ایرانمجرومیت از حقوق شهروندیبازداشت شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردبازداشت بلاتکلیفدانیال مصونیفواد سلیمیبازداشت شهروندان کورد در مهابادسعدی غفاریبازجوئینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان معترضبازداشت شهروندان کرد در ایرانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱محاکمه شهروندان کرداعتراضات سراسری مهربازداشت بلاتکلیفی شهروندان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.