•                  
دوشنبه , ۰۳ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

انتقال ۳ زندانی سیاسی پس از اتمام بازجوئی به زندان مرکزی ارومیه

0
246

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, کمال حسن رمضان, علی احمد سلیمان و احمد تموئی, سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندانیان سیاسی که از حدود ۱ ماه بش به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در ارومیه منتقل شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شدند. کماکان از وضعیت ابراهیم عیسی پور دیگر زندانی سیاسی که به همراه این افراد به بازداشتگاه سپاه منتقل شده بود اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, عصر شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, از وضعیت ابراهیم عیسی پور, زندانی سیاسی که از ۱ماه پیش جهت بازجوئی از زندان مرکزی ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه منتقل شده بود اطلاعی در دست نیست. کمال حسن رمضان, علی احمد سلیمان و احمد تموئی, سه تن از زندانیان که به همراه ابراهیم عیسی پور به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل شده بودند پس از اتمام بازجوئی به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع: “کمال حسن رمضان, علی احمد سلیمان و احمد تموئی, زندانی سیاسی در تاریخ ۱۶ فرودین ماه به صورت ناگهانی از زندان مرکزی ارومیه بازداشتگاه سازمان اطلاعات سپاه ارومیه منتقل شده بودند و در این مدت در خصوص اعتراض‌های داخل زندان پس از شیوع ویروس کرونا تحت بازجوئی و تهدید قرار گرفتند و طی این مدت در اعتصاب غذا بسر می بردند”. 

این منبع در ادامه افزود: “از وضعیت ابراهیم عیسی پور دیگر زندانی سیاسی که جدای از این افراد به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه منتقل شده هیچگونه اطلاعی در دسترس نیست”. 

در تاریخ ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, ابراهیم عیسی پور, علی احمد سلیمان, احمد تموئی و کمال حسن رمضان, چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از احضار به دفتر افسر نگهبان این زندان توسط ماموران امنیتی بدون اطلاع قبلی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه منتقل شده بودند. 

اعتراض مدنی زندانیان محبوس در بند سیاسی زندان مرکزی ارومیه در حالی صورت گرفته که در تاریخ ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی با هماهنگی مسئولان دفتر اداره اطلاعات مستقر در این زندان از ترس گسترش اعتراضات زندانیان  تعداد ۸ نفر از  زندانیان محکوم به اعدام را در بندهای ۱۴ و ۱۵ زندان مرکزی ارومیه به هواخوری این زندان منتقل و پس از پوشاندن کیسه بر سر این افراد هر ۸ نفر آنها را به یکی از بازداشتگاههای ارگانهای امنیتی در ارومیه منتقل کردند”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پی نارضایتیهای زندانیان محبوس در زندانهای کشور و اعتراضات گسترده در سایر زندانها نیروهای امنیتی و یگان ویژه نیروی انتظامی در شهرستان ارومیه به حالت آماده باش کامل در آمدند. همزمان با این اقدام نیروهای امنیتی اطراف زندان مرکزی ارومیه را محاصره کرده بودند. 

کمال حسن رمضان، شهروند تبعه سوریه در شهریور ماه ۱۳۹۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ابتدا از بابت اتهام “پ‌ک‌ک” مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در  سال ۱۳۹۵, بدون حضور کمال حسن رمضان در دادگاه تجدید نظر به دلیل تشابه اسمی، اتهام فرد دیگری به نام “کمال سور” که به صورت غیابی به اعدام محکوم شده بود به او نسبت داده شد. همچنین با توجه به اعلام اعتراض صالح نیکبخت وکیل مدافع کمال حسن رمضان به این حکم اعدام پرونده وی در حال بررسی مجدد در مرحله تجدیدنظرخواهی می باشد. 

علی احمد سلیمان، شهروند تبعه عراق که آبان ماه ۱۳۸۴ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ابتدا به دلیل عضویت  در “پژاک” به تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. از سوی دیگر در دورانی که این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود بود پس از انتقال مجدد به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران, از بابت پرونده ای جدید تحت بازجویی و تفهیم اتهام قرار گرفت. در این پرونده علی احمد سلیمان به اتهام قتل ۲ تن از ماموران محلی سپاه پاسداران شد. پس از مدتی با رضایت خانواده مقتولان حکم قصاص به دیه تبدیل شد و تا کنون بخشی از مبلغ لازم برای دیه جمع‌آوری و پرداخت شده است و در صورت تامین مبلغ باقی مانده، او آزاد خواهد شد.

همچنین پیرامون احمد تموئی، دیگر زندانی سیاسی لازم به ذکر است این فعال سیاسی, اهل شهرستان سلماس در تاریخ ۲ آبان سال ۱۳۸۶ در شهرستان مهاباد توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بهمن ماه سال ۱۳۸۶ توسط  شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد از بابت اتهام محاربه, مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل به ۱۵ سال حبس تعزیری توام با تبعید به زندان مرکزی ارومیه محکوم شد. 

ابراهیم عیسی پور، شهروند اهل شهرستان سردشتی نیز در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۰ توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در فروردین ماه سال  ۱۳۹۱ به همراه سیروان نژاوی بدون حضور وکیل و فقط با حضور یک وکیل تسخیری توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به ریاست قاضی جوادی کیا از بابت اتهام محاربه از طریق همکاری با پژاک محاکمه و به اعدام محکوم شده بود پس از اعلام اعتراض هر ۲ نفر این افراد به حکم صادره توسط دادگاه بدوی و ارجاع پرونده آنها به دادگاه تجدید نظر این حکم در سال ۱۳۹۴ توسط شعبه دیوان عالی کشور به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری تغییر پیدا کرد.

طی هفته های اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای این بیماری در میان زندانیان محبوس در زندانهای کشور با توجه به زندگی دسته جمعی این شهروندان در محیطهای آلوده زندان و محرومیتهای گسترده در دسترسی زندانیان به اقلام بهداشتی و نبود سایر امکانات درمانی و بهداشتی در بهداری زندانهای کشور موجی از نارضایتی را در میان زندانیان بوجود آورده است.  

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

محرومیت از حق درمان زندانیان در ایران از جمله مواردی است که به دفعات گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران نیز بر آن تاکید کردند و بعنوان جزئی از موارد نقض حقوق بشر در ایران از آن یاد کردند.

زندانیان محبوس در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.

مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاماموران اطلاعات سپاه پاسدارانمحرومیت از حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایرانکمال حسن رمضانکمال حسن رمضان زندانی سیاسیابراهیم عیسی پورابراهیم عیسی پور زندانی سیاسیاحمد تمویی زندانی سیاسیاحمد تموئیاحمد تموئی زندانی سیاسیاحمدتموییاحمدتمویی زندانی سیاسیاحمدتموئی زندانی سیاسیاخبار نقض حقوق بشر در ایراناسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه ارومیهبند قرنطینه زندان مرکزی ارومیهبند قرنطینه زندان مراغهبند قرنطینه زندان اوینبند ۱۲ زندان ارومیهبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبند زندانیان سیاسی در ایرانبازجویی از زندانیانبازجویی در اداره اطلاعاتبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئی از زندانیان سیاسیبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانزندان مرکزی ارومیهزندان مرکزی ارومیه کرونازندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهعلی احمد سلیمانعلی احمد سلیمان زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: