•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

انتقال ۴ زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به مکان نامعلوم

0
251

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, کمال حسن رمضان, علی احمد سلیمان, ابراهیم عیسی پور و احمد تموئی, چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شدند. هر ۴ نفر این زندانیان سیاسی در حال تحمل دوران محکومیتهای حبس تعزیری قطعی خود می باشند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, امروز شنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۹, ابراهیم عیسی پور, علی احمد سلیمان, احمد تموئی و کمال حسن رمضان, چهار تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه پس از احضار به دفتر افسر نگهبان این زندان توسط ماموران امنیتی بدون اطلاع قبلی به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به نقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت: “از ظهر امروز دست‌کم ۱۱ زندانی سیاسی بند زندانیان سیاسی در اعتراض به انتقال ناگهانی این ۴ زندانی سیاسی دست به اعتصاب غذا زدند و از تحویل گرفتن غذا در وعده ناهار و شام  زندان خودداری کردند و با این نافرمانی مدنی نسبت به این انتقال اعتراض کردند”. 

اعتراض مدنی زندانیان محبوس در بند سیاسی زندان مرکزی ارومیه در حالی صورت گرفته که در تاریخ ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹, نیروهای امنیتی با هماهنگی مسئولان دفتر اداره اطلاعات مستقر در این زندان از ترس گسترش اعتراضات زندانیان  تعداد ۸ نفر از  زندانیان محکوم به اعدام را در بندهای ۱۴ و ۱۵ زندان مرکزی ارومیه به هواخوری این زندان منتقل و پس از پوشاندن کیسه بر سر این افراد هر ۸ نفر آنها را به یکی از بازداشتگاههای ارگانهای امنیتی در ارومیه منتقل کردند”. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پی نارضایتیهای زندانیان محبوس در زندانهای کشور و اعتراضات گسترده در سایر زندانها نیروهای امنیتی و یگان ویژه نیروی انتظامی در شهرستان ارومیه به حالت آماده باش کامل در آمدند. همزمان با این اقدام نیروهای امنیتی اطراف زندان مرکزی ارومیه را محاصره کرده بودند. 

کمال حسن رمضان، شهروند تبعه سوریه در شهریور ماه ۱۳۹۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ابتدا از بابت اتهام “پ‌ک‌ک” مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در  سال ۱۳۹۵, بدون حضور کمال حسن رمضان در دادگاه تجدید نظر به دلیل تشابه اسمی، اتهام فرد دیگری به نام “کمال سور” که به صورت غیابی به اعدام محکوم شده بود به او نسبت داده شد. همچنین با توجه به اعلام اعتراض صالح نیکبخت وکیل مدافع کمال حسن رمضان به این حکم اعدام پرونده وی در حال بررسی مجدد در مرحله تجدیدنظرخواهی می باشد. 

علی احمد سلیمان، شهروند تبعه عراق که آبان ماه ۱۳۸۴ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ابتدا به دلیل عضویت  در “پژاک” به تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. از سوی دیگر در دورانی که این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود بود پس از انتقال مجدد به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران, از بابت پرونده ای جدید تحت بازجویی و تفهیم اتهام قرار گرفت. در این پرونده علی احمد سلیمان به اتهام قتل ۲ تن از ماموران محلی سپاه پاسداران شد. پس از مدتی با رضایت خانواده مقتولان حکم قصاص به دیه تبدیل شد و تا کنون بخشی از مبلغ لازم برای دیه جمع‌آوری و پرداخت شده است و در صورت تامین مبلغ باقی مانده، او آزاد خواهد شد.

همچنین پیرامون احمد تموئی، دیگر زندانی سیاسی لازم به ذکر است این فعال سیاسی, اهل شهرستان سلماس در تاریخ ۲ آبان سال ۱۳۸۶ در شهرستان مهاباد توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بهمن ماه سال ۱۳۸۶ توسط  شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد از بابت اتهام محاربه, مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل به ۱۵ سال حبس تعزیری توام با تبعید به زندان مرکزی ارومیه محکوم شد. 

ابراهیم عیسی پور، شهروند اهل شهرستان سردشتی نیز در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۰ توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در فروردین ماه سال  ۱۳۹۱ به همراه سیروان نژاوی بدون حضور وکیل و فقط با حضور یک وکیل تسخیری توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به ریاست قاضی جوادی کیا از بابت اتهام محاربه از طریق همکاری با پژاک محاکمه و به اعدام محکوم شده بود پس از اعلام اعتراض هر ۲ نفر این افراد به حکم صادره توسط دادگاه بدوی و ارجاع پرونده آنها به دادگاه تجدید نظر این حکم در سال ۱۳۹۴ توسط شعبه دیوان عالی کشور به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری تغییر پیدا کرد.

طی هفته های اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا و وسعت ابتلای این بیماری در میان زندانیان محبوس در زندانهای کشور با توجه به زندگی دسته جمعی این شهروندان در محیطهای آلوده زندان و محرومیتهای گسترده در دسترسی زندانیان به اقلام بهداشتی و نبود سایر امکانات درمانی و بهداشتی در بهداری زندانهای کشور موجی از نارضایتی را در میان زندانیان بوجود آورده است.  

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

محرومیت از حق درمان زندانیان در ایران از جمله مواردی است که به دفعات گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران نیز بر آن تاکید کردند و بعنوان جزئی از موارد نقض حقوق بشر در ایران از آن یاد کردند.

زندانیان محبوس در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.

مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایراننیروهای لباس شخصیکمال حسن رمضانکمال حسن رمضان سولوافسر نگهبانانتقال زندانیان سیاسی در ایرانابراهیم عیسی پوراحمد تموییاحمد تموئیاحمدتموییاحمدتموئیاحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناخبار زندانیان سیاسی در ایراناسامی زندانیان سیاسی در زندان مرکزی ارومیهبند زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندان مرکزی ارومیهزندان مرکزی ارومیه کرونازندانی سیاسیزندانی سیاسی کوردزندانی سیاسی کردزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی کورد در ایرانزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسرکوب و نابرابری در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشورش در زندانهای ایرانشورش زندانیان در ایرانشکنجه زندانیان سیاسیعلی احمد سلیمان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: