سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

احراز هویت سومین زندانی منتقل شده از زندان اوین به زندان قرچک ورامین

0
1419

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۹، شقایق زمانیان، زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۹، شقایق زمانیان، زندانی امنیتی محبوس در بند زنان زندان اوین به همراه مژگان کشاورز و  سپیده فرح آبادی « فرهان», به زندان قرچک ورامین منتقل شد. 

این زندانی امنیتی با جرائم مرتبط با جاسوسی پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مراحل دادرسی به تحمل حبس تعزیری توام در تبعید به زندان یزد محکوم شد. 

شقایق زمانیان، چندی پیش در حالی که مدتی را در تبعید در زندان مرکزی یزد سپری کرده بود به بند زنان در زندان اوین منتقل شده بود. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی، انتقال سپیده فرح آبادی «فرهان» و مژگان کشاورز را به بند زنان زندان قرچک ورامین  اطلاع رسانی کرده بود ولی با توجه به عدم احراز هویت شقایق زمانیان در آن گزارش به هویت این زندانی امنیتی فقط با عنوان « یک زندانی امنیتی با هویت نامشخص » اشاره کرده بود. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هازندانیان سیاسی و عقیدتیاتهام جاسوسیبند یک زندان قرچکحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانبند زنان در زندان قرچکاتهام جاسوسی در ایرانبند زنان زندانی سیاسیحقوق بشر در ایرانقرچک ورامینبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان قرچک ورامینزندانیان سیاسی زندان اوینحقوق نقض حقوق بشر در ایرانشقایق زمانیاننقض حقوق بشر در ایرانزندان یزدحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیبند زنان در زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینشقایق زمانیان زندانی امنیتیزندانیزندانی امنیتیبند زنان زندان اوینزندانیان امنیتی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیبند قرنطینه زندان قرچک ورامینزندانی امنیتی شقایق زمانیانزندان اوینزندانیان سیاسیزندانیان امنیتیبند زنان زندان قرچکنقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانبند زنان قرچک ورامینشقایق زمانیان زندانی سیاسیزندانزندان قرچک ورامینبند زنانبند زنان زندان قرچک ورامینقرچکبند یک زندان قرچک ورامینبند3 زندان قرچک ورامینزندانی سیاسیزندان قرچکحقوق بشر در جمهوری اسلامیبند ۷ زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبند۱ زندان قرچک ورامینبندزنان زندان قرچک در ورامینزندانی عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیزنان زندانی در زندان قرچک ورامیناتهام جاسوسی برای دوول متخاصم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: