•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

انتقال ۲ زندانی سیاسی و ۱ زندانی امنیتی به زندان قرچک ورامین

0
906

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۹، مژگان کشاورز و سپیده فرح آبادی « فرهان», دو تن از زندانیان سیاسی به همراه یک زندانی امنیتی محبوس در بند زنان زندان اوین برای تحمل ادامه حبس به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۹، سپیده فرح آبادی «فرهان» و مژگان کشاورز به همراه یک زندانی امنیتی « با هویت نامشخص » که اخیراً از زندان یزد به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود بدون اطلاع قبلی به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. سپیده فرح آبادی «فرهان», در حال تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب علیه امنیت کشور” است. همچنین مژگان کشاورز، دیگر زندانی سیاسی و از معترضان به حجاب اجباری هم در حال تحمل حبس تعزیری ۵ سال و ۶ ماه خود از بابت اتهام « تشویق به فساد و فحشا » است. زندانی سومی هم با اتهامات امنیتی در حال تحمل دوران حبس خود است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “انتقال مژگان کشاورز و سپیده فرح آبادی به همراه یک زندانی امنیتی دیگر که اخیرا از زندان مرکزی یزد با اتهام جاسوسی به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود بدون اطلاع قبلی صورت گرفت و این افراد با استناد به به بند ب از ماده ۷ آيين نامه اصل تفکیک جرائم و طبقه بندى زندانيان مصوب ۹ آذر ماه ۱۳۸۵، به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. همچنین به این زندانیان اجازه انتقال وسائل شخصی و لباس هایشان هم داده نشده و کلیه وسائل آنها همچنان در بند زنان زندان اوین است. 

این منبع مطلع در مورد سومین زندانی منتقل شده با مژگان کشاورز و سپیده فرح آبادی به زندان قرچک ورامین ضمن ابراز بی اطلاعی از هویت وی گفت: “زندانی دیگری که منتقل شده اهل تهران است و با توجه به اینکه با اتهامات امنیتی « جاسوسی » بازداشت و به تحمل حبس توام با تبعید به زندان یزد محکوم شده بود چندی پیش با تلاشهای بسیار وکیل وی توانسته بود زمینه انتقال و عفو از تبعید وی فراهم و او را به زندان اوین در تهران منتقل کند.”

مژگان کشاورز، در تاریخ ۹ مردادماه ۱۳۹۸, به همراه یاسمن آریانی و منیره عربشاهی, از بابت اتهامات « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی, تبلیغ علیه نظام, تشویش و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا » توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت محمد مقیسه، در مجموع به تحمل ۵۵ سال حبس تعزیری شدند. مژگان کشاورز, علاوه بر اتهامات فوق از بابت اتهام « توهین به مقدسات »، به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. با ارجاع پرونده این زندانیان سیاسی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، در تاریخ  ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, مژگان کشاورز، به تحمل ۱۲ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام « تشویق به فساد و فحشا » بر علیه این فعالان مدنی اجرایی شد. این حکم با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی که “برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر با حضور متهم و وکیل مدافع وی تاکید می کند” نیز مورد بررسی و تائید دادگاه تجدید نظر قرار گرفت. 

همچنین سپیده فرح آبادی « فرهان »، در تاریخ ۱۶تیرماه ۱۳۹۷, پس مراجعه به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, متوجه شده بود که توسط  ماشالله احمدزاده, قاضی وقت شعبه مذکور، بصورت غیابی و بدون هیچگونه اطلاع رسانی به وی برای حضور در جلسه دادرسی طی دادنامه صادره به تاریخ ۳ تیرماه ۱۳۹۷, از بابت اتهامات « اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی » به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و از بابت اتهام « اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب علیه امنیت کشور »، به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است!

با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده سپیده فرح آبادی به دادگاه تجدیدنظر، در تاریخ ۲ مردادماه ۱۳۹۸, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست احمد زرگر، قضای وقت شعبه مذکور، حکم صادره بر علیه سپیده فرح آبادی «فرهان» را پس از مراجعه وی به دفتر شعبه به این فعال مدنی ابلاغ کرد و در تاریخ  در تاریخ ۴ شهریور ماه ۱۳۹۸، در خواست اعاده دادرسی به پرونده این فعال مدنی در دیوان عالی کشور هم رد شد. 

پیرامون مژگان کشاورز لازم به ذکر است, این زندانی سیاسی، در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ و در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی در تهران بازداشت شد. بازداشت مژگان کشاورز توسط نیروهای وزارت اطلاعات در حالی صورت گرفت که وی در برابر چشمان دختر ۹ ساله‌اش مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفت. 

مژگان کشاورز در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات است با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان قرچک ورامین منتقل شد و در همان تاریخ از قرنطینه این زندان به بند ۷ زنان در این زندان منتقل شد و چندی بعد به بند زنان زندان اوین بازگردانده شده بود. 

در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین‌المللی نیز با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست که به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند. این سازمان طی این بیانیه ضمن اشاره به حکم صادره علیه نسرین ستوده، محکومیت ویدا موحد و بازداشت اخیر یاسمن آریانی و منیره عربشاهی به نقش جامعه بین‌الملل از جمله اتحادیه اروپا در واداشتن مقامات ایرانی به لغو حجاب اجباری اشاره کرده بود.

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهایی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است. 

سرکوب فعالان مدنی و معترضان به حجاب اجباری، ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال مدنیفعال حقوق زنان مژگان کشاورزفعالان مدنیفعالان مدنی بازداشت شدهفعالان مدنی در ایرانفعالان مدنی در جمهوری اسلامیقرچکقرچک ورامینمژگان کشاورزمرخصی زندانی سیاسیمعترضان به حجاب اجباریمعترضان حجاب اجباری در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامیننقض حقوق بشرد ر ایراننه به حجاب اجباریانتقال زندانیانتقال زندانی سیاسیانتقال زندانیانانتقال زندانیان سیاسیانتقال زندانیان سیاسی در ایرانانتقال زندانیان عقیدتی و سیاسیاندرزگاه ۱ زندان قرچک ورامیناندرزگاه ۴ زندان اویناندرزگاه ۸ زندان اویناندرزگاه۴ زندان اویناندرزگاه۸ زندان اویناخبار نقض حقوق بشر در ایراناسامی زندانیان بند زنان زندان اویناعتراض به حجاب اجباریبند 209 زندان اوینبند 3 زندان قرچک ورامینبند قرنطینه زندان قرچک ورامینبند یک زندان قرچک ورامینبند ۲۰۹ اوینبند ۲۰۹ زندان اوینبند ۴ زندان اوینبند ۶ زندان قرچک ورامینبند ۷ زندان قرچک ورامینبند زنانبند زنان قرچک ورامینبند زنان در اوینبند زنان در زندان قرچکبند زنان در زندان قرچک ورامینبند زنان در زندان اوینبند زنان رندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینبند زنان زندان اوینبند3 زندان قرچک ورامینبند۱ زندان قرچک ورامینبند۲۰۹ زندان اوینبند۷ زندان قرچک ورامیتبندزنان زندان قرچک در ورامینبازداشت مژگان کشاورزتهدید حجاب اجباریحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحجاب اجباریحجاب اجباری در ایراندادسرای امنیت اویندادسرای زندان اوینزنان در ایرانزنان زندانیزنان زندانی در ایرانزنان زندانی در زندان قرچک ورامینزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزنان زندانی عقیدتیزنان زندانیان سیاسیزندان قرچکزندان قرچک ورامینزندان اوینزندان اوین بند زنانزندانی سیاسیزندانی سیاسی در ایرانزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان زندان اوینزندانیان سیاسی زندان اوینسپیده فرهانسپیده فرهان فعال مدنیسپیده فرح آبادیسپیده فرح آبادی فرهانسپیده فرح آبادی فعال مدنیسپیده فرح آبادی زندانیسپیده فرح آبادی زندانی سیاسیسپیده فرحان زندانی سیاسیسرکوب معترضان به حجاب اجباری در ایرانشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.