چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

آزادی ۳ شهروند بازداشت شده در توابع پیرانشهر با تودیع وثیقه

0
880

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۹، سه شهروند بازداشت شده در روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، نجم الدین سخنور – متولد: ۱۳۶۳، شورش عبدالله نژاد – متولد: ۱۳۶۲، صلاح آجی – متولد: ۱۳۴۹، اهالی روستای گرگول سفلی از توابع پیرانشهر در استان آذربایجان غربی پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفعیم اتهام هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان، تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

براساس این گزارش، اتهامات تفهیم شده به این افراد مرتبط با احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شده اما از مصادیق حقوقی این اتهامات اطلاعی در دسترس نیست. 

در تاریخ صلاح آجی، شورش عبدالله نژاد، نجم الدین سخنور، در ساعات پایانی ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، به همراه چند تن دیگر از اهالی روستای گرگول سفلی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل اولیه جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شده بودند.

جملگی این افراد، در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹، جهت تکمیل مراحل بازجوئی از بازداشتگاه پلیس امنیت پیرانشهر به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشر در ایرانشهروندان کوردتودیع قرار وثیقهروستای گرگول سفلیتودیع قرا وثیقهتودیع قراروثیقهبازداشت شهروندان کوردشورش عبداله نژادوثیقهآذربایجان غربیوثیقه گذاراحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کوردصدور قرار وثیقهاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کوردایرانشورش عبدالله نژاداحزاب کرد ایراناحزاب کورد در ایراناحزاب کوردی در ایرانشهرستان پیرانشهراحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورد مخالفاحزاب کرد سیاسی در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتشهروندان کورد ارومیهآزادی باقرار وثیقهاحزاب کوردهمکاری با احزاب کوردیسرکوب شهروندان کورد ایرانروستای گرگولبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کوردستانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشورش عبداله نژاد بازداشتقرار وثیقهاحزاب کوردیتامین وثیقهازادی با قرار وثیقهاحزاب کردمخالف نظامممانعت از تودیع وثیقهآزادی با تودیع وثیقهسرکوب شهروندان شهروندان کوردروستای گرگول شهرستان پیرانشهرتودیع وثیقهاحزاب کردشهروندان کورد ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد مخالفشهروندان کورد در جمهوری اسلامینجم الدین سخنورآزادی با قرار وثیقهسرکوب شهروندان کورد در ایرانقراروثیقهاحزاب سیاسی کردآزادی با تودیع قرار وثیقهشهروندان کورد اهل سنتبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهرشهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاستان آذربایجان غربیاحزاب کورد سیاسیتودیع قرار کفالتاحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد در مریوان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: