•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

آزادی ۳ شهروند بازداشت شده در توابع پیرانشهر با تودیع وثیقه

0
623

حقوق بشر در ایران امروز یکشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۹، سه شهروند بازداشت شده در روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، نجم الدین سخنور – متولد: ۱۳۶۳، شورش عبدالله نژاد – متولد: ۱۳۶۲، صلاح آجی – متولد: ۱۳۴۹، اهالی روستای گرگول سفلی از توابع پیرانشهر در استان آذربایجان غربی پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفعیم اتهام هر یک با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان، تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

براساس این گزارش، اتهامات تفهیم شده به این افراد مرتبط با احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شده اما از مصادیق حقوقی این اتهامات اطلاعی در دسترس نیست. 

در تاریخ صلاح آجی، شورش عبدالله نژاد، نجم الدین سخنور، در ساعات پایانی ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۹، به همراه چند تن دیگر از اهالی روستای گرگول سفلی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل اولیه جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شده بودند.

جملگی این افراد، در تاریخ ۳۰ آبان ماه ۱۳۹۹، جهت تکمیل مراحل بازجوئی از بازداشتگاه پلیس امنیت پیرانشهر به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاقرار وثیقهقراروثیقهممانعت از تودیع وثیقهنقض حقوق شهروندان کورد در ایراننجم الدین سخنورهمکاری با احزاب کوردیوثیقهوثیقه گذارآذربایجان غربیآزادی بیا تودیع قرار وثیقهآزادی با قرار وثیقهآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهآزادی باقرار وثیقهاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظامازادی با قرار وثیقهاستان آذربایجان غربیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهربازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتتودیع قرا وثیقهتودیع قرار وثیقهتودیع قرار کفالتتودیع قراروثیقهتودیع وثیقهتامین وثیقهحقوق بشر در ایرانروستای گرگولروستای گرگول سفلیروستای گرگول شهرستان پیرانشهرسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد ارومیهشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهرستان پیرانشهرشورش عبدالله نژادشورش عبداله نژادشورش عبداله نژاد بازداشتصدور قرار وثیقه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: