•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

پلمپ امکان کسب دستکم ۵ شهروند بهائی در چابهار / تصاویر

0
555
پلمپ محل کسب بهائیان ایران

حقوق بشر در ایران – روز جاری, محل کسب دستکم ۵ تن از شهروندان بهائی ساکن شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان توسط اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی پلمپ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۸, محل کسب “بهروز غلامرضایی” « کاشی سرامیک », “شمیم توحیدی” و “حبیب الله توحیدی” « عینک سازی », “احمد علی شوکتی” « عینک سازی », بهزاد غلامرضایی « تاسیسات لوله کشی » و “بهمن غلامرضایی « مغازه الکتریکی » دستکم ۵ تن از شهروندان بهائی ساکن شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان توسط اداره اماکن عمومی نیروی انتظامی پلمپ شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ اداره اماکن عمومی همانند سالهای قبل همزمان با سالروز اعیاد بهائیان که به مناسبت تولد “سید علی محمد باب” از بزرگان دیانت بهائی, که این شهروندان بهایی محل کسب خود را برای حضور در اعیاد مذهبی خود تعطیل کرده بودند اداره اماکن عمومی با استناد به “بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی”, اماکن دستکم ۵ تن از این شهروندان را پلمپ کرد. 

هر ساله و با نزدیک شدن اعیاد مذهبی بهائیان که این شهروندان برای حضور در مناسک عیدشان محلهای کسب خود تعطیل می کنند و یا مهمانی های خانوادگی بعنوان رسومات مذهبی شان برگزار می کنند فشارهای امنیتی از سوی حکومت جمهوری اسلامی در ایران بیش از پیش بر شهروندان بهائی گسترش پیدا می کند. 

بنا بر اطلاعات کسب شده روز سه شنبه ۷ آبان ماه ۱۳۹۸, تعدادی از شهروندان بهائی ساکن شیراز که در جریان برگزاری مراسم سالگرد تولد پیامبر بهائیان حاضر شده بودند در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه فجر استان فارس به آن مراسم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

بازداشت این شهروندان بهائی در شیراز در حالی صورت گرفت که در تاریخ دوشنبه شب, مصادف با ۶ آبان ماه ۱۳۹۸, “جمال ثابت”, شهروند بهائی ساکن تهران در پی یورش ناگهانی ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی و در جریان مهمانی خانوادگی که در منزل شخصی وی برگزار شده بود پس از تفتیش و ضبط لوازمی از قبیل گوشی تلفن همراه, لب تاپ و چند قلم دیگر لوازم شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

برچسب هانقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانپلمپ محل کسب بهائیاناقلیت بهائیاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایرانبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایرانسرکوب پیروان ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی دریرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهرستان چابهارعینک سازی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: