•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

برگزاری دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی

0
853

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۷دی ماه۱۳۹۹، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت مسئولان در بخش های مدیریتی و تصمیمات غیر کارشناسانه آنها است جمعی از سهامداران بانک مهر اقتصاد، جمعی از جوانان جویای کار اهل روستای شهرویی، جمعی از اهالی روستاهای ساکن توابع شهرستان شادگان، اهالی روستای کُردآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان تفت در استان یزد، دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی بابل، آموزش یاران نهضت سوادآموزی در واحدهای آموزشی استان خوزستان، دانشجویان معترض به تداوم خصوصی سازی در هفت تپه، دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه آزاد ، در اعتراض به موارد گسترده نقض حقوق شهروندیشان تجمعات اعتراضی را برگزار کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از جوانان جویای کار اهل روستای شهرویی در ادامه اعتراضات مدنی خود در مقابل درب کمپ مهندسی و اصلی پالایشگاه بید بلند ۲ بهبهان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض با برگزاری تجمع اعتراضی نسبت به بکارگیری نیروی کار غیربومی در پالایشگاه بید بلند دو شهرستان بهبهان اعتراض کرده و خواستار اشتغال به کار در این مجتمع تولیدی صنعتی نفت و گاز شدند.

براساس اعلام این شهروندان معترض: “مسئولان پالایشگاه بند بلند به جای استخدام نیروهای بومی و منطقه ای از افراد غیر بومی استفاده می کند و این در حالی است که در همین منطقه بسیاری از افراد فاقد شغل هستند و نیازمند کار در این واحد صنعتی.”

لازم به ذکر است، روستای شهرویی در توابع بخش مرکزی شهرستان بهبهان در استان خوزستان ایران واقع شده است. مردم این روستا از طایفه‌ شهرویی و از قوم لُر و بختیاری هستند و به کار کشاورزی اشتغال دارند.

تجمع اعتراضی ساکنان توابع شادگان 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از اهالی روستاهای ساکن توابع شهرستان شادگان در اعتراض به مشکلات اقتصادی گسترده و محرومیت از حق تامین اجتماعی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

افزایش لحظه ای تورم، گرانی قیمت کالا و خدمات و ناتوانی شهروندان از تامین مایحتاج روزانه زندگی و محرومیت از حقوق شهروندی جملگی مواردی است که این شهروندان معترض به برگزاری تجمع اعتراضی مذکور خواستار رفع آنها هستند.

تجمعات اعتراضی سهامدارن بانک مهر اقتصاد

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از سهامداران بانک مهر اقتصاد در اعتراض به قیمت گذاری نامناسب با توجه به تورم جاری در کشور که منجر به متضرر شدن این سهامداران می شود در مقابل ساختمان مرکزی قوه قضائیه در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض که شامل سهامداران بانک ادغام شده مهر اقتصاد بودند همچنین تجمع اعتراضی مشابهی را در مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران هم برگزار کردند.

براساس اعلام این شهروندان معترض: “قیمت تعیین ‎شده برای سهام از ارزش واقعی آن بسیار کمتر است. نماد این بانک ۲ سال بسته بوده و در این مدت هیچ سودی به سهامداران پرداخت نشده. قیمت سهام ۱۴۰۰ تومان تعیین شده و با این همه تورم و افزایش قیمت‌ ارزش سهام این بانک تغییری نکرده است.”

تجمع اعتراضی اهالی روستای کُردآباد

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از یزد نیوز، امروز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از اهالی روستای کُردآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان تفت در استان یزد در اعتراض به تداوم مشکلات زیست محیطی در این روستا مقابل درب ورودی استانداری یزد تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 این روستائیان با برگزاری تجمع اعتراضی نسبت به فعالیت غیر قانونی معدن تراورتن که مشکلات زیست محیطی در این روستا ایجاد کرده اعتراض کرده و خواستار توقف کار این معدن شدند. اگر این معدن کارش را شروع کند، ذخایر آبی این روستا بطور کامل نابود میشود.

این شهروندان با در دست گرفتن پلاکاردهای اعتراضی خواستار توقف فعالیت این معدن به علت آسیبهای زیست محیطی آن به زندگی اهالی این روستا شدند.

تجمع اعتراضی دانشگاه علوم پزشکی بابل

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی بابل در استان مازندران در اعتراض به وضعیت نامناسب آموزشی در محوطه این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این دانشجویان معترض در رشته های پزشکی و پرستاری و سایر رشته های مرتبط در این دانشگاه در حال تحصیل هستند به به وضعیت نامناسب از جمله بی کیفیت بودن تدریس مجازی اساتید و نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم و ناکارآمدی واحد آموزش این دانشگاه در آموزش اعتراض کردند.

تجمع اعتراضی دانشجویان در مقابل سازمان خصوصی سازی

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، جمعی ار دانشجویان واحدهای دانشگاهی تهران در اعتراض به حکم هیات داوری برای پرونده شرکت نیشکر هفت تپه مقابل سازمان خصوصی سازی تجمع کرده و با سردادن شعارهای اعتراضی نارضایتی خود از تداوم حضور اسدبیگی بر این مجتمع تولیدی صنعتی ابراز کردند. 

دانشجویان معترض در جریان برگزاری این تجمع اعتراضی با در دست گرفتن پلاکاردهای اعتراضی از قبیل « خواسته ما یک کلام، خلع ید والسلام»، « هپکو، مغان، هفت‌تپه از دست ملت رفته»، « دولت بی‌ کفایت عامل رنج ملت»، « نه به خصوصی‌سازی رانتی» و « با خلع ید اسدبیگی به داد کارگران برسید» خواستار احقاق حق در خصوص این واحد تولیدی صنعتی شدند. 

یک از دانشجویان معترض در تشریح علت برگزاری این تجمع اعتراضی که در حمایت از خواسته کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در مقابل سازمان خصوصی سازی برگزار شد گفت: “دانشجویان با سردادن شعارهایی به حکم هیات داوری پرونده نیشکر هفت تپه اعتراض کرده و خواهان خلع ید مدیرعامل شرکت هفت تپه شدند. همه دستگاه‌های کشور می‌گویند که مالک شرکت هفت تپه باید خلع ید شود. ولی آقایان هیئت داوری خلاف این کار را انجام می‌دهند.

این فعال دانشجوئی معترض در ادامه افزود: “خود هیئت داوری جای تعارض منافع است و افرادی برای ما تصمیم می‌گیرند که کاملا به جریاناتی وابستگی کامل دارند. آقایان با محافظه کاری و مصلحت ‌سنجی‌های بی مورد به مردم ضربه می زنند. 

تجمع اعتراضی آموزش یاران نهضت سوادآموزی

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اهواز ژورنال، امروز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از آموزش یاران نهضت سوادآموزی در واحدهای آموزشی استان خوزستان در اعتراض به تداوم بلاتکلیفی و محرومیت از حق امنیت شغلی در مقابل اداره کل آموزش و پرورش این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان در ادامه این اعتراضات مدنی خود خواستار تعیین تکلیف وضعیت شغلی خود شدند.

براساس اعلام این شهروندان معترض: “ما علیرغم فعالیت از سال ۱۳۹۲ جزو مشمولین آزمون قرار نگرفتیم. ما بلاتکلیف مانده‌ایم و خواستار تعیین تکلیف هستیم.”

این شهروندان معترض در ادامه افزودند: “آموزش‌دهندگان قبل ۱۳۹۲ حتی به عنوان حق‌التدریس هم جذب نشده‌اند و به هرجا مراجعه کرده‌اند، به آنها گفته شده باید منتظر آزمون مشمولین شوند.”

تجمع اعتراضی دانش آموزان مدرسه عشایری بخش کوهمره نودان

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مهر، امروز چهارشنبه ۱۷ دی ماه ۱۳۹۹، دانش آموزان مدرسه یزدان پرست روستای تنگ شیب از مدارس عشایری بخش کوهمره نودان در شهرستان چنار واقع در استان فارس در اعتراض به محرومیت و عدم دسترسی به امکانات آموزشی با در دست گرفتن پلاکاردهای اعتراضی تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

محرومیت این کودکان از حق دسترسی به امکانات اولیه بهداشتی برای این کودکان در مدرسه مذکور و همچنین محرومیت آنها از دسترسی به تبلت یا گوشی هوشمند تلفن همراه و در نتیجه عدم استفاده آنها از آموزش آنلاین از جمله مشکلات این کودکان است.

در همین زمینه کرم ایزدی، فعال فرهنگی و رسانه‌ای با بیان اینکه این مدرسه عشایری همچنان دچار مشکلات آموزش آنلاین است، گفت: تعداد ۱۴ دانش آموز این مدرسه در پایه‌های مختلف ابتدایی در یک کلاس درس می‌خوانند و نداشتن امکانات مالی برای تهیه تبلت باعث شده تا این دانش آموزان به اجبار در این دوران شیوع کرونا در کلاس درس حاضر شوند و کمک‌هایی که در خصوص تأمین ماسک و پک بهداشتی هم که قبلا صورت گرفته بود به اتمام رسید.”

تجمع اعتراضی دانشجویان مقطع دکترا دانشگاه آزاد 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مهر، روز سه شنبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه آزاد در اعتراض به بخشنامه جدید دفاع از پایان نامه در مقابل ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 این دانشجویان با حمل پلاکاردهای اعتراضی که بر روی آن نوشته بود: “جبران رکودهای اقتصادی و فشارهای مالی دانشگاه آزاد از جیب دانشجویان تحصیلات تکمیلی، چرا دانشگاه آزاد به هیچ نهاد و ارگانی پاسخگو نیست و بخشنامه دفاع دکتری باید لغو گردد.”

لازم به ذکر است، در بخشی از این بخشنامه تاکید شده که تمامی دانشجویان دکتری که قبلاً پیش دفاع خود را انجام داده ولی متأسفانه تا تاریخ ۱۵ آبان ماه سال جاری موفق به انجام دفاع نهایی نشده اند، پیش دفاع انجام شده آنها “کان لم یکن” می‌شود و لازم است طبق شرایط اشاره شده، مجدداً پیش دفاع انجام گیرد.

این در حالی است که برخی دانشجویان معترض، معتقدند چرا وقتی پیش دفاع را انجام داده اند و یا حتی مقاله پذیرفته شده دارند، دانشگاه آن را باطل می‌کند و می‌گوید باید دوباره پیش دفاع را انجام دهند.

یکی از دانشجویان دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که به بخشنامه این دانشگاه درباره نحوه دفاع از رساله دکتری معترض است در تشریح وضعیت شان گفت: “دانشگاه آزاد یک بخشنامه سختگیرانه ابلاغ کرده و می‌گوید دانشجو باید حتماً با یک مقاله پیش دفاع کند و با دو مقاله می‌تواند فارغ التحصیل شود؛ این در حالی است که حتی دانشگاه‌های دولتی این شرایط را ندارند و با یک مقاله علمی پژوهشی می‌توانند فارغ التحصیل شوند.”

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی به طور مثال اکسپت مقاله من یک سال طول کشید ولی با قانون جدید، دانشگاه اجازه دفاع به من نمی‌دهد، گفت: “بخشنامه دفاع از رساله دکتری اسفند ۱۳۹۸ نوشته شد و اردیبهشت ۱۳۹۹ ابلاغ و از ۱۵ مهرماه هم لازم الاجرا شده است. بنده بهمن ۱۳۹۸ پیش دفاع را انجام دادم قبل از اینکه این بخشنامه حتی نوشته و ابلاغ شود ولی چون اکسپت مقاله من دیرتر از تاریخ اجرایی شدن بخشنامه آمد، این قانون شامل حال من هم شد.”

این دانشجوی دانشگاه آزاد در ادامه افزود: “دانشگاه به من می‌گوید، شما باید دوباره پیش دفاع را انجام بدهی. این وضعیت، علاوه بر بار روانی و استرسی که ایجاد می‌کند بار مالی زیادی هم برای ما به همراه دارد. من سال گذشته که پیش دفاع ام را انجام دادم، دو ترم معاف از شهریه بودم و الان که می‌خواهند پیش دفاع را باطل کنند، باید شهریه دو ترمی که گذشته را پرداخت کنم که حدود ۱۰ میلیون تومان می‌شود.”

وی خاطرنشان کرد: “با وضعیت فعلی اقتصادی ما مجبور هستیم این شهریه سنگین را بپردازیم که هیچ دلیل منطقی هم پشت آن وجود ندارد. من پیش دفاع را انجام دادم و اکسپت مقاله من  را گرفته ام. از طرفی ورودی ۱۳۹۳ هستم و طبق قوانین دانشگاه اجازه دفاع و فارغ التحصیلی را دارم. دانشگاه تاکید کرده که حتماً یکی از مقالات باید در نشریات علمی پژوهشی داخلی منتشر شود؛ چون می‌خواهند با دانشجوی دکتری رتبه دانشگاه را بالا ببرند. گرفتن اکسپت مقاله آی اس آی بسیار راحت تر از علمی پژوهشی داخلی است چرا که حدود یک سال و نیم طول می‌کشد و از طرفی داور هم ندارند. به ما می‌گویند مقاله دومی هم نباید آی اس آی باشد و داخلی باید باشد.” 

وی با اشاره به اینکه این بخشنامه ظالمانه است، گفت: “به خیال خودشان می‌خواهند کار را راحت تر کنند در حالی که ژورنال‌های خارجی همان ابتدا یا ریجکت می‌کنند و یا ۷-۸ ماهه به شما اکسپت می‌دهند اما نشریات داخلی یک و نیم و یا ۲ سال پروسه را طول می‌دهند.”

برچسب هادانشگاه آزادخصوصی سازی در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیشرکتهای خصوصیکارگران نیشکر هفت تپهپالایشگاه نفت بید بلند بهبهانسهامداران بازرا بورس در ایرانشهرستان بابلسرنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانآموزش دهندگان نهضت سوادآموزیآموزش یاران نهضتپالایشگاه بید بلند دو در بهبهانروستای کردابادبیدبلند دوروستاهای توابع شادگاندانشگاه علوم پزشکی بابلدکتراتجمعات اعتراضینهضت سواد آموزیرئیس قوه قضائیهتجمعات اعتراضی کارگرانشرکت خصوصیسندیکای کارگران نیشکر هفت تپهسهامداراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانپالایشگاه نفت بید بلند ۲قوه قضائیه در ایراننهضت سوادآموزی در ایراننیروی انتظامی شهرستان شادگانسهامداران بورسروستای کردآباداهالی روستای شهروییروستائیان شادگاندانشجویان علوم پزشکی بابلمحیط زیست در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانمحیط زیستاداره پیگیری قوه قضائیههفت تپهپالایشگاه بید بلندتجمعات کارگران نیشکر هفت تپهپالایشگاه نفت بید بلند۲استان خوزستان در ایرانتجمعات اعتراضی آموزش یاران نهضتشهرستان شادگان استان خوزستانآزمون استخدامی پالایشگاه بید بلنداهالی روستای کردآبادحق برخورداری از امکانات شهریروستاییان شهرستان شادگاننهضت سواد آموزی آموزش یارانخوزستاننقض حقوق بشر در ایرانمجتمع کشت و صنعت هفت تپهقوه قضائیهسهامدارشادگانشرکت پالایشگاه گاز بیدبلند ۲ بهبهاناشتغال جواناننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیمعلمان نهضت سوادآموزیاستخدام آموزش یارانمطالبلت صنفی آموزش یاران نهضت سوادآموزیپالایشگاه بید بلند خلیج فارساهالی روستای کردابادجوانان روستای شهروییشادگان استان خوزستاننهضت سواد آموزی استان خوزستاناستان خوزستاننقض حقوق بشرآران و بیدگلمحیط زیست ایراننهضت آزادیبیدبلندنهضت سوادآموزیمجتمع نیشکر هفت تپه در خوزستانسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانسخنگوی قوه قضائیه در ایرانتجمعات اعتراضی کارگران نیشکر در هفت تپهسهامداران بازار بورسپالایشگاه بیدبلندخلیج فارسروستای شهروییروستائیان در ایرانشادگانی هاخصوصی سازی در هفت تپهنیشکر هفت تپهشهرستان شادگانتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانمتجمع نیشکر هفت تپهکارگران هفت تپهتجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپهمجتمع نیشکر هفت تپه در شهرستان شوشحق اشتغالدانش یاران نهضت سوادآموزیبانک مهراقتصادپالایشگاه گاز بید بلندسهامداران بازار بورس در ایرانروستای شهرویی در شهرستان بهبهانسهامداران بانک مهراقتصادروستای کرد آبادخصوصی سازی هفت تپهدانشگاه علوم پزشکیسندیکای کارگری نیشکر هفت تپهاشتغال جوانان در ایرانسخنگوی قوه قضائیهتجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپهتجمعات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپهتجمعات اعتراضی کارگران هفت تپهاعتراضات دانشجویانآموزش یاران نهضت سوادآموزیکشاورزان شهرستان شادگانپالایشگاه گاز بیدبلند۲ بهبهانمربیان نهضت سوادآموزیحق اشتغال به کارسهامداری بانک مهراقتصادروستای کردآباد شهرستان تفتاعتراضات دانشجوئیخصوصی سازیمجتمع نیشکر هفت تپهنقض حقوق بشرد ر ایرانسندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپهکارگر نیشکر هفت تپهپالایشگاه بید بلند ۲ بهبهاننیشکر هفت تپه در استان خوزستانتجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپهجوانان جویای کارمدرسان نهضت سوادآموزیشهرستان بابلکارگران پالایشگاه بیدبلندمربیان نهضت سوادآموزی خوزستاندانشجویان معترضحق برخورداری از کارتفت استان یزدمقطه دکترا دانشگاه آزاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.