•                  
یک شنبه , ۰۲ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

برگزاری دستکم ۲۵ تجمع اعتراضی

0
426

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۴دی ماه۱۳۹۹، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت مسئولان در بخش های مدیریتی و تصمیمات غیر کارشناسانه آنها است جمعی از کارگران شاغل در واحدهای مختلف کشت و صنعت لرستان، جمعی از هنرمندان تئاتر و سیما، جمعی از فرهنگیان خرید خدمات آموزشی شاغل در واحدهای آموزشی استان یزد، جمعی از شهروندان ساکن قره ورن شهرستان میاندوآب، اعضای تعاونی مسکن جماران ساکن شهر تبریز، دستفروشان سنندج، کارگران شاغل در شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد، جمعی از پرسنل شاغل در مرکز بهداشت شهرستان بافق، کارگران شاغل در شرکت نفت گچساران، بازنشستگان تامین اجتماعی ساکن اراک، زنجان، بجنورد، رشت، اصفهان، شهرستان شوش در استان خوزستان، لرستان، مشهد، تبریز، سنندج، قزوین، اهواز، خرم آباد، استان البرز، تهران، شیراز، همدان، در اعتراض به موارد گسترده نقض حقوق شهروندیشان تجمعات اعتراضی را شهرهای مختلف کشور برگزار کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی ساکن اراک، زنجان، بجنورد، رشت، اصفهان، شهرستان شوش در استان خوزستان، لرستان، مشهد، تبریز، سنندج، قزوین، اهواز، خرم آباد، استان البرز، تهران، شیراز، همدان، در اعتراض به بی توجهی مسئولان به مطالبات صنفی آنها در مقابل ساختمان تامین اجتماعی این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

از جمله خواسته این بازنشستگان اجرای طرح همسان سازی حقوق ماهیانه آنها با افراد شاغل هست.

با توجه به مشکلات اقتصادی روز افزودن در کشور و افزایش لحظه ای قیمت کالا و خدمات برخورداری افراد از حق تامین اجتماعی متناسب با اوضاع اقتصادی کشور لازم است.

یکی از بازنشستگان که در اهواز مقابل تامین اجتماعی خوزستان حاضر شده بود در تشریح علت برگزاری این دور از اعتراضات بصورت هماهنگ به ایلنا گفت: “مهمترین خواسته ما اجرای دقیق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و افزایش مستمری‌ها به اندازه هزینه‌های زندگی است؛ در عین حال از اجرای ناقص همسان سازی انتقاد داریم و خواستار افزایش عادلانه و قانونی مستمری ها هستیم.”

به گفته او، ارائه درمان رایگان و مکفی و خدمات رفاهی مناسب، دیگر خواسته‌های بازنشستگان کارگری است؛ بازنشستگان در عین حال، خواستار مشارکت در تعیین سرنوشت و تشکل یابی آزاد و مستقل هستند.

در تجمع امروز، جمعی از بازنشستگان سخت و زیان‌آور نیز حضور دارند؛ یکی از این بازنشستگان می‌گوید: “از فرمول «چهار/سی ام» رضایت نداریم و سازمان باید حق و حقوق ما را براساس قانون و مطابق رای دیوان عدالت بپردازد.”

محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی تاکید شده ولی در ایران بسیاری از شهروندان از این حق بطور سیستماتیک محروم هستند. 

همچنین در اهداف مطروحه سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت به حق همه انسانها از برخورداری محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با شان و مقام انسانی آنها و در هدف چهارم از این سند معتبر بین المللی، به تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه و دسترسی انسانها به امکانات آموزشی تاکید شده است اما در ایران پس از تصویب این سند برای اجرا در پی مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی استان اصفهان 

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی استان آذربایجان شرقی – تبریز 

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی تهران

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی استان فارس – شیراز 

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی استان لرستان – خرم آباد 

تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن جماران تبریز 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از اعضای تعاونی مسکن جماران ساکن شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی در ساختمان مرکزی شهرداری این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

از جمله مطالبات این شهروندان بی توجهی شهرداری برای صدور مجوز ساخت و عدم توجه این سازمان دولتی به سایر مطالبات اعضای این شرکت تعاونی عنوان شده است.

تجمع اعتراضی اهالی روستای قره ورن میاندوآب

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از شهروندان ساکن قره ورن شهرستان میاندوآب در اعتراض به تخریب رودخانه زرینه رود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 اهالی این روستا با برگزاری تجمع اعتراضی و ممانعت از عبور ماشین آلات سنگین که قصد برداشت شن و ماسه از بستر زرینه رود داشتند مخالفت خود را با انجام این طرح غیراصولی ابراز کردند.

براساس اعلام اهالی این روستا برداشت بی ضابطه شن و ماسه از بستر زرینه رود صدمات جبران ناپذیر زیست محیطی را در پی خواهد داشت.

تجمع اعتراضی دستفروشان سنندج 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردتودی، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، دستفروشان سنندج در اعتراض به مشکلات صنفی شان در مقابل درب ورودی استانداری کردستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان که جمعیتی در حدود ۵۵۰ تن هستند با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان استانداری کردستان ضمن اعتراض به بی سروسامانی شغلی و عدم اختصاص مکانی برای کسب و کار آنها از مسئولان استانداری کردستان خواستار رسیدگی به مطالبات آنها هستند.

 لازم به ذکر است، طی هفته های اخیر هم جمعی از کسبه و مغازه داران خیابان فردوسی سنندج با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان استانداری کردستان نسبت به حضور دست فروشان در این خیابان اعتراض کرده و خواستار تعیین وضعیت این افراد شدند.

تجمع اعتراضی هنرمندان تئاتر 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از هنرمندان تئاتر در اعتراض به تداوم تعطیلات سالن های تئاتر و ممانعت از انجام کار و فعالیت آنها پس از گذشت ۸ ماه و تداوم بلاتکلیفی این شهروندان و محرومیت آنها از حق تامین اجتماعی در مقابل ساختمان مجلس در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض مطالبات خود را از این تجمع اعتراضی : حقوق بیکاری و تسهیلاتِ بیمه و درمان و دارو، رفعِ خسارت‌های ناشی از کرونا، تخصیصِ کمک‌های مالیِ بلاعوض و وام‌های با سودِ کم، تخصیص بودجه حمایتی برای جلوگیری از تعطیلیِ دَم‌به‌دَم و روزافزونِ تئاترهای خصوصی و تعیین مستمری برای سرپرستِ خانوارهای کم‌بضاعت و پرداخت اجاره‌‌های معوقه‌ مسکنِ آنان عنوان کردند.

تجمع اعتراضی فرهنگیان خرید خدمات استان یزد

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از فرهنگیان خرید خدمات آموزشی شاغل در واحدهای آموزشی استان یزد در اعتراض به عدم توجه مسئولان به مطالبات صنفی خود در مقابل استانداری یزد تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض در تشریح علت برگزاری تجمع اعتراضی مذکور به پرداخت نشدن ۴ ماه حقوق و مزایای مزدی خود اشاره کردند و افزودند در صورت عدم پرداخت مطالبات ما همچنان فعالیت مان در آموزش آنلاین دانش آموزان را متوقف نگه خواهیم داشت.

این تجمع اعتراضی در حالی برگزار شده که طی روزهای اخیر طالبی، استاندار یزد در یک سخنرانی ادعا کرده بود مطالبات صنفی فرهنگیان رفع شده است.

تجمع اعتراضی پرسنل قراردادی مراکز بهداشت شهرستان بافق

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از پرسنل شاغل در مرکز بهداشت شهرستان بافق در اعتراض به محرومیت از حق امنیت شغلی در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت شغلی ئ همچنین پرداخت نشدن حقوق و معوقات مزدی آنها ضمن ابراز ناخرسندی از تداوم وضعی موجود افزودند: “همراه با نیروهای رسمی بهداشت و درمان فعالیت کردیم، اما به وقت پرداخت حقوق و مزایا باید کمتر از آنها حقوق دریافت کنیم چون نیروی پیمانکاری هستیم و حق اعتراض نداریم.”

تجمع اعتراضی کارگران شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، کارگران شاغل در شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به تداوم بلاتکلیفی شغلی و پرداخت نشدن چندین ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات در مقابل ساختمان این شرکت جمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض در تشریح مطالبات خود گفتند: “مطالبات حدود ۲۰۰ نفر از کارگران آبدار استان کهگیلویه و بویراحمد شش ماه است پرداخت نشده و ما بارها خواستار رسیدگی به وضعیت شغلی خود بودیم.”

آن‌ها اظهار داشتند: “تحت مسئولیت مستقیم اداره آب و فاضلاب این استان در بخش‌ها و شهرستان‌های دیشموک، بهمئی، گچساران باشت، پا تاوه و یاسوج فعالیت داریم و دستکم پرداخت ۶ ماه دستمزد و بیمه ما به تاخیر افتاده است.”

یکی از این کارگران افزود: “ما کارگران مراجعات مکرری به نهادهای ذیربط برای دریافت حقوق معوقه خود داشتیم اما هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده و مسئولان مرتبا وعده پرداخت مطالبات ما کارگران می‌دهند اما در عمل هیچ خبری نیست و هنوز اقدامی برای پرداخت معوقات مزدی صورت نگرفته است.

او گفت: “میانگین سوابق کاری هر یک از کارگران ۱۵ سال تا ۲۰سال است و در بین کارگران؛ کسانی هستند که با سوابق بالاتری مشغول کار هستند.”

وی افزود: “در حالی مطالبات‌مان به تاخیر افتاده که در شرایط بد اقتصاد فعلی که همه چیز بیش از اندازه گران شده، ما در حال تجربه کردن شرایط بد معیشتی هستیم اما مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان هیچ واکنشی نسبت به تعیین تکلیف وضعیت مطالبات‌مان و پرداخت حقوق، بیمه و مشخص شدن وضعیت قراردادهایمان انجام نمی‌دهند.”

این کارگران با بیان اینکه انتظار داریم مسئولان موضوع معوقات مزدی کارگران آبدار کهگیلویه و بویراحمد را پیگیری کنند، در خاتمه افزودند: “کارگران آبدار بیش از این تحمل بی پولی را ندارند و در این میان صدمات جبران‌ناپذیری به معیشت آن‌ها وارد شده است.”

تجمع اعتراضی کارگران شرکت نفت گچساران

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از نفتیران، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، کارگران شاغل در شرکت نفت گچساران در اعتراض به افزایش مشکلات اقتصادی و پرداخت نشدن چندین ماه حقوق و سایر مطالبات مزدی آنها در مقابل دفتر مرکزی این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران معترض در حرکتی نمادین با پهن کردن سفره ای خالی به مسئولان مربوطه اعتراض خود را به خالی بودن سفره زندگی و افزایش فقر در میان خانواده آنها نشان دادند.

این کارگران که تعداد آنان به ۳۸۰ نفر می‌رسد در تشریح وضعیت خود گفتند: “هیچ کدام از آیتم های مزایای شغلی به آنان تعلق نمی‌گیرد و حتی لباس کار مناسب به آنها داده نشده است.”

تجمع اعتراضی کارگران کشت و صنعت لرستان

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مهر، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران شاغل در واحدهای مختلف کشت و صنعت لرستان در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی و معوقه آنها در محوطه این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران در تشریح علت برگزاری تجمع اعتراضی خود به پرداخت نشدن چندین ماه حق بیمه، محرومیت از حق امنیت شغلی با توجه به حجمی بودن قراردادهای کاری که با آنها منعقد می شود و همچنین پرداخت نشدن به موقع حقوق ماهیانه کارگران و …. اشاره کردند.”

برچسب هاحقوق بشرتجمعات اعتراضیفعال حقوق بشرحقوق بشر در ایرانکارگران در ایرانکارگراعلامیه جهانی حقوق بشرمطالبات کارگریمعوقات مزدیحقوق کارگران در ایرانتامین اجتماعیسازمان تامین اجتماعیحقوق بازنشستگیمعلمان در ایرانبازنشستگی در ایرانمطالبات مزدی کارگریفعالان صنفی معلماننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراستان کهگیلویه و بویر احمدفعال صنفی معلمانآب و فاضلاباستان یزدبازنشستگان کشوریبیمه و بازنشستگی در ایرانمعوقات بازنشستگیکانون صنفی معلمان ایرانمطالبات مزدیکانون صنفی معلمانسازمان آب و فاضلابمعلمان دربندتجمعات اعتراضی در ایرانمطالبات شهروندان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانمطالبات معوقهبازنشستگیسرکوب تجمعات اعتراضیبازنشستهتجمع اعتراضینقض حقوق کارگران در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانتجمعات اعتراضی کارگرانسرکوب کارگران در ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب معلمان در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانفرهنگیان ایرانفرهنگیان در ایرانمعلمان ایراناعتراضات صنفیآب و فاضلاب روستائیاعتراضات صنفی در ایرانبیمه تامین اجتماعیسرکوب فرهنگیانمعلمان ایران فعالسرکوب فرهنگیان ایرانتجمع اعتراضی فرهنگیانحقوق شهروندی معلمان در ایرانتجمع اعتراضی معلمانحقوق بشر در جمهوری اسلامیتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن اعتراضی فرهنگیانتجمع اعتراضی معلمان ایرانتحصن سراسری معلمانتجمع اعتراضی فرهنگیان در ایرانفعال صنفی فرهنگیانتحصن فرهنگیانسرکوب معلمان ایرانتحصن سراسری معلمان ایرانتجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپهوکیل کارگران تامین اجتماعیکانون صنفی فرهنگیان ایرانتحصن سراسری فرهنگیان ایراناستان کهگیلویه و بویراحمدحقوق بشر درایرانفعال صنفی معلمان ایرانمطالبات شهروندیفرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانمعلمانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانحقوق شهروندی کارگران در ایرانتامین اجتماعی کودکان در ایرانتجمعات صنفی فرهنگیانتجمعات صنفیسرکوب فعالان کارگران در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیسرکوب معلمانمطالبات کارگران در ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانفرهنگیان استان اصفهانمعوقات مزدی فرهنگیان ایرانمطالبات مزدی کارگران در ایراناستانداری یزدمطالبات کارگری در ایرانبازنشستگان مخابراتمطالبات شهروندی در ایرانجامعه کارگران در ایرانتجمع اعتراضی کارگران در ایرانفرهنگیان شاغل و بازنشستهمطالبات کارگران در شرکت هپکوی اراکاستان یزدذحقوق معوقه کارگران در ایراننقض حقوق شهروندی کارگران در ایرانشورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعیتجمعات کارگران در ایرانبازنشستگان تامین اجتماعینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانمطالبات مزدی شهروندان در ایرانمطالبات مزدی شهروندان ایرانپرستارانپرستاران در ایرانمطالبات مزدی کارگرانمطالبات کارگران ایرانمطالبات معوقمعیشت بازنشستگان در ایرانپرستاران مشهدمعوقات مزدی کارگرانحقوق ماهیانه کارگران در ایرانمطالبات شهروندی کارگران در ایرانکارگران بازنشستهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانتجمعات صنفی بازنشستگانسرکوب کارگران در جمهوری اسلامیتامین اجتماعی کارگران در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانتامین اجتماعی شهروندانآب و فاضلاب اهوازمعوقات مزدی کارگران ایرانمعلمان نهضت سوادآموزیمطالبات کارگران شهرداریمطالبات معوقه کارگرانامنیت شغلی کارگران در ایرانهمسان سازی حقوقآب و فاضلاب روستاییاستانداری کهگیلویه و بویر احمدتامین اجتماعی در ایرانمطالبات مزدی کارگران شهرداریمعوقات مزدی کارگرمطالبات مزدی پرستارانبازنشستگان تامین اجتماعی اصفهانکهگیلویه و بویر احمدکهگیلویه و بویراحمدبازنشستگان تامین اجتماعی تهرانبازنشستگان تامین اجتماعی ایلاماداره تامین اجتماعیبازنشستگان تامین اجتماعی کرجبازنشستگان تامین اجتماعی بجنوردبازنشستگان تامین اجتماعی کرمانشاهبازنشستگان تامین اجتماعی اهوازبازنشستگان تامین اجتماعی اراکمطالبات پرستارانمعوقات مزدی پرستاران اصفهانفرهنگیان خرید خدمتفرهنگیان خرید خدمت اصفهانامنیت شغلی معلمان ایرانهمسان سازی حقوق فرهنگیانآب و فاضلاب شهریبازنشستگان کشت و صنعت میان آبآب و فاضلاب یزدشهرستان بافقبازنشستگان تامین اجتماعی خوزستانبیماری کرونا در استان کهگیلویه و بویر احمدآب و فاضلاب کهگیلویه و بویر احمدآب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویر احمدآب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمدتجمعات صنفی در ایراناستان یزد در ایرانطرح همسان سازی حقوقهمسان سازی حقوق بازنشستگانفرهنگیان خرید خدمت یزدفرهنگیان استان یزدمعلمان استان یزدمعلمان خرید خدمت استان یزدکارمندان آب و فاضلاب خوزستانفرهنگیان خرید خدمات آموزشیاعتراضات صنفی فرهنگیانوضعیت امنیت شغلی پرستاران در ایرانپرستاران شرکتیمطالبات پرستاران شرکتیپرستاران شرکتی درایرانطالبی استاندار یزدکارگران کشت و صنعت لرستانبازنشستگان راه آهنمطالبات بازنشستگیآبفا در استان کهگلویه و بویر احمد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: