شنبه , ۱۲ فروردین , ۱۴۰۲
شنبه, آوریل 1

برگزاری دستکم ۲۵ تجمع اعتراضی

0
1111

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۴دی ماه۱۳۹۹، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت مسئولان در بخش های مدیریتی و تصمیمات غیر کارشناسانه آنها است جمعی از کارگران شاغل در واحدهای مختلف کشت و صنعت لرستان، جمعی از هنرمندان تئاتر و سیما، جمعی از فرهنگیان خرید خدمات آموزشی شاغل در واحدهای آموزشی استان یزد، جمعی از شهروندان ساکن قره ورن شهرستان میاندوآب، اعضای تعاونی مسکن جماران ساکن شهر تبریز، دستفروشان سنندج، کارگران شاغل در شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد، جمعی از پرسنل شاغل در مرکز بهداشت شهرستان بافق، کارگران شاغل در شرکت نفت گچساران، بازنشستگان تامین اجتماعی ساکن اراک، زنجان، بجنورد، رشت، اصفهان، شهرستان شوش در استان خوزستان، لرستان، مشهد، تبریز، سنندج، قزوین، اهواز، خرم آباد، استان البرز، تهران، شیراز، همدان، در اعتراض به موارد گسترده نقض حقوق شهروندیشان تجمعات اعتراضی را شهرهای مختلف کشور برگزار کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی ساکن اراک، زنجان، بجنورد، رشت، اصفهان، شهرستان شوش در استان خوزستان، لرستان، مشهد، تبریز، سنندج، قزوین، اهواز، خرم آباد، استان البرز، تهران، شیراز، همدان، در اعتراض به بی توجهی مسئولان به مطالبات صنفی آنها در مقابل ساختمان تامین اجتماعی این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

از جمله خواسته این بازنشستگان اجرای طرح همسان سازی حقوق ماهیانه آنها با افراد شاغل هست.

با توجه به مشکلات اقتصادی روز افزودن در کشور و افزایش لحظه ای قیمت کالا و خدمات برخورداری افراد از حق تامین اجتماعی متناسب با اوضاع اقتصادی کشور لازم است.

یکی از بازنشستگان که در اهواز مقابل تامین اجتماعی خوزستان حاضر شده بود در تشریح علت برگزاری این دور از اعتراضات بصورت هماهنگ به ایلنا گفت: “مهمترین خواسته ما اجرای دقیق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و افزایش مستمری‌ها به اندازه هزینه‌های زندگی است؛ در عین حال از اجرای ناقص همسان سازی انتقاد داریم و خواستار افزایش عادلانه و قانونی مستمری ها هستیم.”

به گفته او، ارائه درمان رایگان و مکفی و خدمات رفاهی مناسب، دیگر خواسته‌های بازنشستگان کارگری است؛ بازنشستگان در عین حال، خواستار مشارکت در تعیین سرنوشت و تشکل یابی آزاد و مستقل هستند.

در تجمع امروز، جمعی از بازنشستگان سخت و زیان‌آور نیز حضور دارند؛ یکی از این بازنشستگان می‌گوید: “از فرمول «چهار/سی ام» رضایت نداریم و سازمان باید حق و حقوق ما را براساس قانون و مطابق رای دیوان عدالت بپردازد.”

محرومیت از تامین اجتماعی شهروندان در حالی رو به گسترش است که در  ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی تاکید شده ولی در ایران بسیاری از شهروندان از این حق بطور سیستماتیک محروم هستند. 

همچنین در اهداف مطروحه سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت به حق همه انسانها از برخورداری محیط زندگی سالم و استاندارد، متناسب با شان و مقام انسانی آنها و در هدف چهارم از این سند معتبر بین المللی، به تضمین کیفیت آموزش فراگیر و عادلانه و ایجاد فرصت های یادگیری مادام العمر برای همه و دسترسی انسانها به امکانات آموزشی تاکید شده است اما در ایران پس از تصویب این سند برای اجرا در پی مخالفت علی خامنه ای و اعلام وی با این جمله که « آقایان بدون اجازه ما سندی را امضا کردند » اجرای این سند معتبر بین المللی به طور کامل از دستور کار در ایران خارج و با آن به شدت مخالفت شد. 

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی استان اصفهان 

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی استان آذربایجان شرقی – تبریز 

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی تهران

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی استان فارس – شیراز 

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی استان لرستان – خرم آباد 

تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن جماران تبریز 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از اعضای تعاونی مسکن جماران ساکن شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی در ساختمان مرکزی شهرداری این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

از جمله مطالبات این شهروندان بی توجهی شهرداری برای صدور مجوز ساخت و عدم توجه این سازمان دولتی به سایر مطالبات اعضای این شرکت تعاونی عنوان شده است.

تجمع اعتراضی اهالی روستای قره ورن میاندوآب

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از شهروندان ساکن قره ورن شهرستان میاندوآب در اعتراض به تخریب رودخانه زرینه رود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 اهالی این روستا با برگزاری تجمع اعتراضی و ممانعت از عبور ماشین آلات سنگین که قصد برداشت شن و ماسه از بستر زرینه رود داشتند مخالفت خود را با انجام این طرح غیراصولی ابراز کردند.

براساس اعلام اهالی این روستا برداشت بی ضابطه شن و ماسه از بستر زرینه رود صدمات جبران ناپذیر زیست محیطی را در پی خواهد داشت.

تجمع اعتراضی دستفروشان سنندج 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردتودی، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، دستفروشان سنندج در اعتراض به مشکلات صنفی شان در مقابل درب ورودی استانداری کردستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان که جمعیتی در حدود ۵۵۰ تن هستند با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان استانداری کردستان ضمن اعتراض به بی سروسامانی شغلی و عدم اختصاص مکانی برای کسب و کار آنها از مسئولان استانداری کردستان خواستار رسیدگی به مطالبات آنها هستند.

 لازم به ذکر است، طی هفته های اخیر هم جمعی از کسبه و مغازه داران خیابان فردوسی سنندج با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان استانداری کردستان نسبت به حضور دست فروشان در این خیابان اعتراض کرده و خواستار تعیین وضعیت این افراد شدند.

تجمع اعتراضی هنرمندان تئاتر 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از هنرمندان تئاتر در اعتراض به تداوم تعطیلات سالن های تئاتر و ممانعت از انجام کار و فعالیت آنها پس از گذشت ۸ ماه و تداوم بلاتکلیفی این شهروندان و محرومیت آنها از حق تامین اجتماعی در مقابل ساختمان مجلس در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض مطالبات خود را از این تجمع اعتراضی : حقوق بیکاری و تسهیلاتِ بیمه و درمان و دارو، رفعِ خسارت‌های ناشی از کرونا، تخصیصِ کمک‌های مالیِ بلاعوض و وام‌های با سودِ کم، تخصیص بودجه حمایتی برای جلوگیری از تعطیلیِ دَم‌به‌دَم و روزافزونِ تئاترهای خصوصی و تعیین مستمری برای سرپرستِ خانوارهای کم‌بضاعت و پرداخت اجاره‌‌های معوقه‌ مسکنِ آنان عنوان کردند.

تجمع اعتراضی فرهنگیان خرید خدمات استان یزد

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از فرهنگیان خرید خدمات آموزشی شاغل در واحدهای آموزشی استان یزد در اعتراض به عدم توجه مسئولان به مطالبات صنفی خود در مقابل استانداری یزد تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض در تشریح علت برگزاری تجمع اعتراضی مذکور به پرداخت نشدن ۴ ماه حقوق و مزایای مزدی خود اشاره کردند و افزودند در صورت عدم پرداخت مطالبات ما همچنان فعالیت مان در آموزش آنلاین دانش آموزان را متوقف نگه خواهیم داشت.

این تجمع اعتراضی در حالی برگزار شده که طی روزهای اخیر طالبی، استاندار یزد در یک سخنرانی ادعا کرده بود مطالبات صنفی فرهنگیان رفع شده است.

تجمع اعتراضی پرسنل قراردادی مراکز بهداشت شهرستان بافق

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از پرسنل شاغل در مرکز بهداشت شهرستان بافق در اعتراض به محرومیت از حق امنیت شغلی در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض در اعتراض به عدم تبدیل وضعیت شغلی ئ همچنین پرداخت نشدن حقوق و معوقات مزدی آنها ضمن ابراز ناخرسندی از تداوم وضعی موجود افزودند: “همراه با نیروهای رسمی بهداشت و درمان فعالیت کردیم، اما به وقت پرداخت حقوق و مزایا باید کمتر از آنها حقوق دریافت کنیم چون نیروی پیمانکاری هستیم و حق اعتراض نداریم.”

تجمع اعتراضی کارگران شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، کارگران شاغل در شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به تداوم بلاتکلیفی شغلی و پرداخت نشدن چندین ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات در مقابل ساختمان این شرکت جمع اعتراضی برگزار کردند.

این شهروندان معترض در تشریح مطالبات خود گفتند: “مطالبات حدود ۲۰۰ نفر از کارگران آبدار استان کهگیلویه و بویراحمد شش ماه است پرداخت نشده و ما بارها خواستار رسیدگی به وضعیت شغلی خود بودیم.”

آن‌ها اظهار داشتند: “تحت مسئولیت مستقیم اداره آب و فاضلاب این استان در بخش‌ها و شهرستان‌های دیشموک، بهمئی، گچساران باشت، پا تاوه و یاسوج فعالیت داریم و دستکم پرداخت ۶ ماه دستمزد و بیمه ما به تاخیر افتاده است.”

یکی از این کارگران افزود: “ما کارگران مراجعات مکرری به نهادهای ذیربط برای دریافت حقوق معوقه خود داشتیم اما هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده و مسئولان مرتبا وعده پرداخت مطالبات ما کارگران می‌دهند اما در عمل هیچ خبری نیست و هنوز اقدامی برای پرداخت معوقات مزدی صورت نگرفته است.

او گفت: “میانگین سوابق کاری هر یک از کارگران ۱۵ سال تا ۲۰سال است و در بین کارگران؛ کسانی هستند که با سوابق بالاتری مشغول کار هستند.”

وی افزود: “در حالی مطالبات‌مان به تاخیر افتاده که در شرایط بد اقتصاد فعلی که همه چیز بیش از اندازه گران شده، ما در حال تجربه کردن شرایط بد معیشتی هستیم اما مسئولان شرکت آب و فاضلاب استان هیچ واکنشی نسبت به تعیین تکلیف وضعیت مطالبات‌مان و پرداخت حقوق، بیمه و مشخص شدن وضعیت قراردادهایمان انجام نمی‌دهند.”

این کارگران با بیان اینکه انتظار داریم مسئولان موضوع معوقات مزدی کارگران آبدار کهگیلویه و بویراحمد را پیگیری کنند، در خاتمه افزودند: “کارگران آبدار بیش از این تحمل بی پولی را ندارند و در این میان صدمات جبران‌ناپذیری به معیشت آن‌ها وارد شده است.”

تجمع اعتراضی کارگران شرکت نفت گچساران

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از نفتیران، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، کارگران شاغل در شرکت نفت گچساران در اعتراض به افزایش مشکلات اقتصادی و پرداخت نشدن چندین ماه حقوق و سایر مطالبات مزدی آنها در مقابل دفتر مرکزی این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران معترض در حرکتی نمادین با پهن کردن سفره ای خالی به مسئولان مربوطه اعتراض خود را به خالی بودن سفره زندگی و افزایش فقر در میان خانواده آنها نشان دادند.

این کارگران که تعداد آنان به ۳۸۰ نفر می‌رسد در تشریح وضعیت خود گفتند: “هیچ کدام از آیتم های مزایای شغلی به آنان تعلق نمی‌گیرد و حتی لباس کار مناسب به آنها داده نشده است.”

تجمع اعتراضی کارگران کشت و صنعت لرستان

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مهر، امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، جمعی از کارگران شاغل در واحدهای مختلف کشت و صنعت لرستان در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی و معوقه آنها در محوطه این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این کارگران در تشریح علت برگزاری تجمع اعتراضی خود به پرداخت نشدن چندین ماه حق بیمه، محرومیت از حق امنیت شغلی با توجه به حجمی بودن قراردادهای کاری که با آنها منعقد می شود و همچنین پرداخت نشدن به موقع حقوق ماهیانه کارگران و …. اشاره کردند.”

برچسب هاکارگرمعلمان در ایرانآب و فاضلابسازمان آب و فاضلاببازنشستهاخبار نقض حقوق بشر در ایرانبیمه تامین اجتماعیتحصن اعتراضی فرهنگیان ایرانسرکوب معلمان ایرانتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانسرکوب معلمانبازنشستگان مخابراتنقض حقوق شهروندی کارگران در ایرانپرستارانحقوق ماهیانه کارگران در ایرانتامین اجتماعی شهروندانآب و فاضلاب روستاییکهگیلویه و بویراحمدبازنشستگان تامین اجتماعی اراکبازنشستگان کشت و صنعت میان آبتجمعات صنفی در ایرانکارمندان آب و فاضلاب خوزستانکارگران کشت و صنعت لرستاناعلامیه جهانی حقوق بشربازنشستگی در ایراناستان یزدمعلمان دربندتجمع اعتراضیتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانسرکوب فرهنگیانتحصن فرهنگیان ایرانتحصن سراسری معلمان ایرانفعال صنفی معلمان ایرانحقوق شهروندی کارگران در ایرانمطالبات کارگران در ایرانمطالبات شهروندی در ایرانشورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعیپرستاران در ایرانمطالبات شهروندی کارگران در ایرانآب و فاضلاب اهوازاستانداری کهگیلویه و بویر احمدبازنشستگان تامین اجتماعی تهرانمطالبات پرستارانآب و فاضلاب یزداستان یزد در ایرانفرهنگیان خرید خدمات آموزشیبازنشستگان راه آهنحقوق بشرمطالبات کارگریمطالبات مزدی کارگریبازنشستگان کشوریتجمعات اعتراضی در ایراننقض حقوق کارگران در ایرانفرهنگیان ایرانمعلمان ایران فعالتحصن اعتراضی فرهنگیانتجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپهمطالبات شهروندیتامین اجتماعی کودکان در ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانجامعه کارگران در ایرانتجمعات کارگران در ایرانمطالبات مزدی کارگرانکارگران بازنشستهمعوقات مزدی کارگران ایرانتامین اجتماعی در ایرانبازنشستگان تامین اجتماعی ایلاممعوقات مزدی پرستاران اصفهانشهرستان بافقطرح همسان سازی حقوقاعتراضات صنفی فرهنگیانمطالبات بازنشستگیمعوقات مزدیفعالان صنفی معلمانبیمه و بازنشستگی در ایرانمطالبات شهروندان در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانفرهنگیان در ایرانسرکوب فرهنگیان ایرانتجمع اعتراضی معلمان ایرانوکیل کارگران تامین اجتماعیفرهنگیانتجمعات صنفی فرهنگیانفرهنگیان استان اصفهانتجمع اعتراضی کارگران در ایرانبازنشستگان تامین اجتماعیمطالبات کارگران ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانمعلمان نهضت سوادآموزیمطالبات مزدی کارگران شهرداریاداره تامین اجتماعیفرهنگیان خرید خدمتبازنشستگان تامین اجتماعی خوزستانهمسان سازی حقوق بازنشستگانوضعیت امنیت شغلی پرستاران در ایرانآبفا در استان کهگلویه و بویر احمدتجمعات اعتراضیحقوق کارگران در ایراننقض حقوق بشر در ایرانمعوقات بازنشستگینقض حقوق بشرد ر ایرانتجمعات اعتراضی کارگرانمعلمان ایرانتجمع اعتراضی فرهنگیانتحصن سراسری معلمانکانون صنفی فرهنگیان ایرانفعال صنفی فرهنگیان ایرانتجمعات صنفیمعوقات مزدی فرهنگیان ایرانفرهنگیان شاغل و بازنشستهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیمطالبات معوقتجمعات صنفی بازنشستگانمطالبات کارگران شهرداریمعوقات مزدی کارگربازنشستگان تامین اجتماعی کرجفرهنگیان خرید خدمت اصفهانبیماری کرونا در استان کهگیلویه و بویر احمدفرهنگیان خرید خدمت یزدپرستاران شرکتیفعال حقوق بشرتامین اجتماعینقض حقوق بشرکانون صنفی معلمان ایرانمطالبات معوقهسرکوب کارگران در ایراناعتراضات صنفیحقوق شهروندی معلمان در ایرانتجمع اعتراضی فرهنگیان در ایرانتحصن سراسری فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان کارگران در ایرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات کارگران در شرکت هپکوی اراکسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانمعیشت بازنشستگان در ایرانسرکوب کارگران در جمهوری اسلامیمطالبات معوقه کارگرانمطالبات مزدی پرستارانبازنشستگان تامین اجتماعی بجنوردامنیت شغلی معلمان ایرانآب و فاضلاب کهگیلویه و بویر احمدفرهنگیان استان یزدمطالبات پرستاران شرکتیحقوق بشر در ایرانسازمان تامین اجتماعیاستان کهگیلویه و بویر احمدمطالبات مزدیبازنشستگیسرکوب فرهنگیان در ایرانآب و فاضلاب روستائیتجمع اعتراضی معلمانفعال صنفی فرهنگیاناستان کهگیلویه و بویراحمدمعلمانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراناستانداری یزداستان یزدذمطالبات مزدی شهروندان در ایرانپرستاران مشهدتامین اجتماعی کارگران در ایرانامنیت شغلی کارگران در ایرانبازنشستگان تامین اجتماعی اصفهانبازنشستگان تامین اجتماعی کرمانشاههمسان سازی حقوق فرهنگیانآب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویر احمدمعلمان استان یزدپرستاران شرکتی درایرانکارگران در ایرانحقوق بازنشستگیفعال صنفی معلمانکانون صنفی معلمانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب معلمان در ایراناعتراضات صنفی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیتحصن فرهنگیانحقوق بشر درایرانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیمطالبات کارگری در ایرانحقوق معوقه کارگران در ایرانمطالبات مزدی شهروندان ایرانمعوقات مزدی کارگرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانهمسان سازی حقوقکهگیلویه و بویر احمدبازنشستگان تامین اجتماعی اهوازآب و فاضلاب شهریآب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمدمعلمان خرید خدمت استان یزدطالبی استاندار یزد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.