•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

محکومیت ژیلا کرم زاده مکوندی، فعال مدنی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری

0
828

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر با صدور دادنامه ای، ژیلا کرم زاده مکوندی، فعال مدنی را در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، ژیلا کرم زاده مکوندی، فعال مدنی ساکن تهران توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر، با صدور دادنامه از بابت اتهامات « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » و « فعالیت تبلیغی علیه نظام »، در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله بدوی بر علیه ژیلا کرم زاده مکوندی، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود و در مرحله تجدیدنظر خواهی عینا تائید شده است. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل اشد حبس یعنی ۵ سال از مجموع این مدت برای ژیلا کرم زاده مکوندی اجباری است. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به این فعال مدنی و وکیل مدافع وی ابلاغ شد، ژیلا کرم زاده مکوندی از بابت اتهام « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام » هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است. 

لازم به ذکر است، ژیلا کرم زاده مکوندی، در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, بصورت غیابی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات « اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور » و « تبلیغ علیه نظام » در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعلام اعتراض به این حکم غیابی و تشکیل جلسه واخواهی مجدد در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، این حکم مجددا توسط شعبه مذکور صادر و به این فعال مدنی ابلاغ شد. 

 این فعال مدنی, در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری مراسمی موسوم به میتینگ پارک لاله در تهران به همراه راحله راحمی پور, رضا حضرتی, حشمت الله طبرزدی, عشرت بستجانی, اسماعیل مفتی زاده و زهرا رفیعی و چند تن دیگر از فعالان مدنی در پی یورش ماموران لباس شخصی سپاه پاسداران بازداشت و به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بود و در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان اوین آزاد شد. 

ژیلا کرم زاده مکوندی, از دیگر بازداشت شدگان در جریان این حرکت مدنی پیش از این و در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۷, به دلیل فعالیتهای مدنی خود به اداره پیگیری وزارت اطلاعات احضار  و تحت بازجوئی قرار گرفته بود. اتهامات منتسب شده به این فعال مدنی در بازجوئی و در زمان تفهیم اتهام بر آن تاکید شده است داشتن بج سینه با نوشته « من به حجاب اجباری اعتراض دارم » و دومین اتهام وی مشارکت در تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز مدنی عنوان شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت، عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال مدنیفعال مدنی ژیلا مکوندیفعال مدنی ژیلا کرم زادهفعال مدنی ژیلا کرم زاده مکوندیفعال مدنی ژیلامکوندیفعال مدنی در ایرانقاضی مظلومقاضی علی مظلوممحکومیت به حبس تعزیریژیلا مکوندیژیلا کرم زادهژیلا کرم زاده مکوندیژیلا کرم زاده مکوندی فعال مدنیژیلامکوندیژیلاکرم زاده مکوندیژیلاکرم زاده مکوندی فعال مدنیژیلاکریم زاده مکوندیآزادی پس از اتمام حبس تعزیریاجرای حکم حبس تعزیریاجرای حبس تعزیریبازداشت ژیلا مکوندیبازداشت ژیلا کرم زاده مکوندیبازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیریحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه تجدید نظردادگاه تجدید نظر استان تهراندادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان تهرانسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه 36شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه 36دادگاه تجدیدنظرشعبه 36دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۹دادگاهشعبه ۲۹دادگاه انقلاب تهرانشعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه سی وشششعبه سی وشش دادگاه تجدیدنظرشعبه26دادگاه انقلاب تهرانشعبه36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه36دادگاه تجدیدنظرشعبه36دادگاه تجدیدنظر در استان تهرانشعبه3دادگاه انقلاب تبریزشعبه۲۹ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۹دادگاه انقلاب تهرانصدور احکام حبس تعزیریصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیریصدورحکم حبس تعزیریصدر حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: