•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

گزارشی از چهارمین روز اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی

0
49

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، چهارمین روز از اعتراضات گسترده سراسری به جان باختن مهسا (ژینا) امینی، در شهرهای مختلف ایران برگزار شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، تجمعات اعتراضی گسترده ای توسط شهروندان در ادامه واکنش ها به جان باختن مهسا (ژینا) امینی پس از بازداشت وی در پی عملکرد گشت ارشاد، در چهارمین روز متوالی در دستکم ۹ دانشگاه و دستکم ۲۶ شهر کشور در اعتراض به عملکرد گشت ارساد و گسترش فضای سرکوب، ارعاب و افزایش فشارهای اقتصادی بر شهروندان برگزار شد و ماموران نیروی انتظامی و لباس شخصی با استفاده از باتوم، گاز اشک آور، اسلحه های ساچمه ای، حمله با موتور به تظاهرات کنندگان این اعتراضات مسالمت آمیز را در برخی شهرها به خشونت کشیدند. همچنین اینترنت در برخی شهرهای کشور از جمله در تهران، بوکان، اراک، قزوین، کرمانشاه، بانه، سنندج، سقز و اهواز با اختلال شدید مواجه شده و یا به صورت کامل قطع شد.

براساس این گزارش، اعتراضات مسالمت آمیز مدنی شهروندان در شهرهای مشهد، زنجان، نقده، ایلام، جزیره کیش، بیرجند، بندرعباس، قم، تهران، تبریز، قزوین، سبزوار، مریوان، بوکان، رشت، رفسنجان، ساری، اراک، همدان، یاسوج، کرمانشاه، کرج، اصفهان، لرستان، کرمان، شیراز، خرم آباد و توسط دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشگاه علم و فرهنگ، دانشگاه یزد، دانشگاه خوارزمی کرج، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران و دانشگاه صنعتی شریف در تهران برگزار شد.

در جریان برگزاری این اعتراضات، نیروهای امنیتی برای سرکوب و ارعاب شهروندان، با شلیک گاز اشک آور، استفاده از اسلحه های پینت بال، ساچمه ای و در برخی شهرها از جمله استان کردستان با دیت بردن به سلاح های جنگی منجر به کشته و یا زخمی شدن برخی شهروندان شدند.‌

میانگین سنی معترضان بین ۱۷ تا ۴۰ سال است و این شهروندان با سردادن شعارهای اعتراضی و به آتش کشیدن سلطل های زباله، پرتاب سنگ در برابر یورش گسترده و پرتاب گاز اشک آور از سوی ماموران‌ نیروی انتظامی مقاومت کردند.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”حد فاصل میدان آزادی تا میدان انقلاب ستونی پیوسته از خودروهای نیروی انتظامی در حال حرکت بودند. نیروی های دیگر نهادهای نظامی با موتور سیکلت در تقاطع ها و میادین حضور داشتند. خیابان کارگر شمالی تا تقاطع فاطمی مملو از تکه سنگ و تل های زباله ها بود و سطل های زباله واژگون شده بودند. حدّ فاصل بلوار کشاورز ترافیک سنگین خودروها با صدای ممتد بوق مشاهده می شد. دور تا دور میدان ولیعصر نیروهای نظامی و لباس شخصی حضور داشتند. حدّ فاصل کریم خان تا میدان ولیعصر، تخریب شدید نرده های وسط خیابان و مقدار زیادی سنگ در کف خیابان مشاهده می شد؛ به طوری که تردد برای خودروها مشکل بود.”

یک منبع آگاه از یاسوج نیز از انتقال یک شهروند بازداشتی به بیمارستان در پی استنشاق اسپری فلفل خبر داده و افزود: “یکی از زنان معترض که ظاهرا مبتلا به بیماری زمینه‌ای بوده، بعد از پاشیدن اسپری فلفل توسط پلیس دچار حمله تنفسی شده و با حال نامساعد به بیمارستان منتقل شده است.”

منبعی دیگر نیز از هجوم ماموران گارد ویژه به کافه هایی در تهران و مشهد جهت بیرون کردن شهروندان از این مکان ها همراه با ضرب و شتم آنان خبر داد.

همچنین تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی از درگیری شهروندان معترض با نیروهای امنیتی در مشهد خبر می دهد. صدای شلیک گلوله نیز در این ویدیوها به گوش میرسد. همچنین ویدئوهایی از ضرب و شتم شدیید شهروندان با باتوم به دست هرانا رسیده است.

در تجمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی تهران، یکی از دانشجویان در اعتراض به حجاب اجباری روسری خود را به آتش کشید که به گفته منابع مطلع، پس از این اقدام، افراد وابسته به بسیج (دانشجویی)، شماری از دانشجویان را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

در جریان تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت نیز، ماموران حراست این دانشگاه با دانشجویان معترض به جانباختن مهسا امینی درگیر شدند.

همچنین، شهروندان با سردادن شعارهایی همچون: “عدالت، آزادی، پوشش اختیاری، مرگ بر ماشین گشت کشتار، ما همه مهسا هستیم، بجنگ تا بجنگیم، از کردستان تا تبریز، صبر ما گشته لبریز، فقر و فساد و بیداد، ننگ بر این استبداد، دانشجو، میمیرد، ذلت نمی پذیرد، تجاوز، جنایت، ننگ بر این ولایت و این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت، نسبت به وضع جاری سرکوب و ارعاب در کشور اعتراض کردند.”

تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای ارومیه، شهرستان تهران، کرمانشاه، سنندج، کردستان، شاهین دژ، مهاباد، دیواندره و کرمانشاه، با حضور پرشمار نیروهای امنیتی، جو امنیتی به خود گرفت و نیروهای امنیتی سعی داشتند تا از برگزاری تجمع شهروندان جلوگیری کنند.

اینترنت تلفن همراه و خانگی در نقاط مختلف کشور از جمله؛ اراک، قزوین، کرمانشاه، بوکان، بانه، سنندج، مشهد، تهران، سقز و اهواز با اختلال شدید مواجه شده و یا به صورت کامل قطع شده است.

همچنین، سازمان گزارشگران بدون مرز، با بازنشر مطلبی از صفحه نت بلاکس، که سرعت و محدودیت های دسترسی به اینترنت را در نقاط مختلف جهان رصد میکند، اعلام کرد: “اینترنت بطور کلی در کردستان قطع و در سایر نقاط ایران دچار اختلال شده است. مسئولین کشور از پوشش اخبار اعتراضات مردمی در پی جان باختن مهسا امینی، دختری که پس از بازداشت توسط پلیس امنیت اخلاقی جان باخت، جلوگیری می کنند.”

این اعتراضات به علت بازداشت و جان باختن مهسا (ژینا) امینی، متولد: ۱۳۷۹، اهل شهرستان سقز از توابع استان کردستان که برای دیدار با اقوام خود به تهران آمده بود و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی(گشت ارشاد) بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی جان باخت شکل گرفته است.

گزارش ها و مستندات بسیاری حاکی از ایراد ضرب و شتم و آسیب به مهسا امینی از ناحیه سر به هنگام بازداشت مخابره شده است.

حقوق بشر در ایران، از تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، همزمان یا برگزاری سومین روز از این اعتراضات سراسری با انتشار گزارشی برگزاری این تجمعات، اسامی بازداشت شدگان و سایر اطلاعات تکمیلی را اطلاع رسانی کرده بود.

همچنین سرکوب اعتراضات شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.