•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

ضرب و شتم رحیم غلامی, شاعر و نویسنده محبوس در زندان مرکزی اردبیل

0
702

‍ رحیم غلامی, شاعر و نویسنده محبوس در زندان مرکزی اردبیل که از تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به این زندان منتقل شده است  طی روزهای گذشته توسط چند زندانی متهم به جرائم خطرناک مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روزپنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸, رحیم غلامی, شاعر و فعال فرهنگی محبوس در بند سلامت زندان مرکزی اردبیل از سوی چند فرد سابقه دار و متهم به جرائم خطرناک مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته است. این فعال فرهنگی از تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۲۳ اسفند ماه سال گذشته نیز با اعزام به دادگاه مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: رحیم غلامی که در حال حاضر در بند سلامت زندان مرکزی اردبیل بصورت بلاتکلیف بسر میبرد با تحریک مسئولان زندان و فردی بنام سورآذر رئیس حفاظت اطلاعات زندان اردبیل موزد حمله افراد متهم به جرائم خطرناک قرار گرفت که این مسئاله با وساطت سایر زندانیان خاتمه یافته است و رحیم غلامی طی تماس تلفنی که در تاریخ ۲۹ فروردین ماه با خانواده خود داشته این مورد را به نزدیکان خود اطلاع رسانی کرده بود.  

این منبع مطلع در ادامه گفت: در پی‌گیری‌های خانواده این فعال ملی مدنی و شاعر به چرایی عدم موافقت با آزادی موقت اقای غلامی علیرغم صدور وثیقه ، مسئولین قضائی حاضر به پاسخگویی نیستند و پاسخ مشخصی به آنها داده نشده است. 

همچنین جابجایی رحیم غلامی از بند سلامت که بندی موقتی بوده و بایستی در روزهای اول بازداشتش به بندهای دیگر منتقل می‌شده  با ممانعت مسئولان زندان روبرو شده است.

این منبع مطلع در انتها گفت؛ همزمانی کارشکنی‌ها برای  پرونده در نهاد قضایی و اداره زندان اردبیل شائبه‌ها در رابطه با تصمیم‌گیری امنیتی و هدفدار در روند قضایی این پرونده را قوت بخشیده است.

رحیم غلامی, ساکن اردبیل در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۷, در خیابان توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و پس از انتقال به منزل و تفتیش کامل و ضبط وسائل شخصی از قبیل دست نوشته های این فعال فرهنگی و شاعر توسط ماموران وی به بازداشتگاه اداره اطلاعات در اردبیل منتقل شد.  منتقل شده است.

رحیم غلامی شاعر و نویسنده ساکن اردبیل در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه معاونت بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست «قاضی نونهال» از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”و”توهین به مقامات”تفهیم اتهام شد و علیرغم تعیین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی برای آزادی این فعال فرهنگی کماکان در بازداشت بسر می‌برد.

لازم به ذکر است که رحیم غلامی در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۷ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل با اتهام ” تشکیل گروه و دسته به قصد بر هم زدن امنیت ملی مورد محاکمه قرار گرفته بوددر این پرونده علاوه بر رحیم غلامی چهار تن دیگر از فعالان اجتماعی اردبیل بنامهای: عسگر اکبرزاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر مورد محاکمه قرار گرفته بودن که جملگی این افراد از اتهام فوق تبرئه شده بودند. 

رحیم غلامی پیشتر نیز در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ در ارتباط با تجمع سالانه قلعه بابک در شهر اردبیل بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه آزاد شده بود.

رحیم غلامی نویسنده کتاب های “فولکلوروموزدان بیر یارپاق” ، “آتالار سوزو” و “فولکلور ناغیل لاری” می باشد که توسط انتشارات “یایلیق” به چاپ رسیده است.

سرکوب آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

سرکوب آزادی بیان ناقض اصول بین المللی حقوق بشر است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.