•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

رسول بداقی, فعال صنفی فرهنگیان با تودیع قرار آزاد شد

0
498

در ساعات پایانی روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, رسول بداقی، از اعضای کانون صنفی معلمان تهران، دقایقی پیش با تودیع قرار از زندان تهران بزرگ آزاد شد. وی روز پنجشنبه همزمان با روز معلم و در جریان تجمع اعتراضی فرهنگیان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانال صنفی معلمان ایران، رسول بداقی، عضو و بازرس کانون صنفی معلمان تهران که در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ تجمع اعتراضی فرهنگیان ایران به همراه محمدتقی فلاحی بازداشت شده بود,در ساعات پایانی روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ با تودیع قرار از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

لازم به ذکر است که روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، رسول بداقی به محمد تقی فلاحی از دیگر اعضای کانون صنفی معلمان ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

 “رسول بداقی” و “محمدتقی فلاحی” اردیبهشت ماه سال گذشته نیز در جریان تجمع سراسری معلمان به همراه تعدادی دیگر از معلمان و فرهنگیان حاضر در تجمع از جمله محمد حبیبی، معلم محبوس در زندان اوین بازداشت شده بودند. در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، تمام بازداشت شدگان به جر محمد حبیبی، با تودیع قرار کفالت آزاد شدند.

لازم به ذکر است که شورای هماهنگی تشکل‌ های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار فراخوانی از فرهنگیان بازنشسته و شاغل کشور خواسته بود که برای  امروز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ همزمان با روز معلم در تجمع اعتراضی حضور پیدا کنند. 

در این روز فرهنگیان سراسر کشور از جمله در استان‌های کردستان، خراسان رضوی، تهران، قزوین، البرز، آذربایجان غربی، یزد، همدان، گیلان، لرستان، فارس، مرکزی، اردبیل، آذربایجان شرقی، اصفهان، کرمانشاه، زنجان، خوزستان و خراسان جنوبی در مقابل ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها و استان‌های خود دست به تجمع اعتراضی زده و خواهان رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند.

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳آبان ماه در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شد.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: