•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

ضیا نبوی, فعال دانشجوئی و از زندانیان سابق سیاسی بازداشت شد

0
337

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, ضیا نبوی, فعال سیاسی و دانشجوی رشته جامعه شناسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبائی تهران و از زندانیان سابق سیاسی در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این فعال دانشجویی از زندانیان سابق سیاسی می باشد که در سال ۱۳۹۶ پس از تحمل ۹ سال حبس در تبعید از زندان مرکزی سمنان آزاد شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی ضیا نبوی, فعال سیاسی و دانشجوی رشته جامعه شناسی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبائی تهران و از زندانیان سابق سیاسی, پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. این فعال دانشجوئی از جمله زندانیان سیاسی با سابقه می باشد که در سال ۱۳۹۶ پس از تحمل ۹ سال حبس تعزیری از زندان سمنان آزاد شده بود. 

براساس این گزارش: ماموران امنیتی با در دست داشتن حکمی از سوی شعبه ۴ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس », پس از مراجعه به منزل شخصی ضیا نبوی اقدام به تفتیش منزل وی کرده و پس از ضبط اقلامی از قبیل گوشی تلفن همراه و چند قلم دیگر از لوازم شخصی این فعال دانشجویی را بازداشت کردند. 

همچنین از ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده بر ضیا نبوی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است, ضیا نبوی, دانشجوی رشته جامعه شناسی در دانشگاه علامه طباطبائی تهران و از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل پیش از این در تاریخ ۱۰ مردادماه ۱۳۹۷ به همراه فرهاد میثمی, فعال مدنی بازداشت شده بود و پس از آن در تاریخ ۱۱ مردادماه همان سال از بازداشت آزاد شده بود. 

این فعال دانشجوئی از جمله زندانیان سیاسی سابق نیز می باشد که در مهرماه سال ۱۳۸۹, به زندان کارون اهواز تبعید شده بود و پس از آن در اواسط اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ به زندان مرکزی سمنان منتقل شد و در نهایت در تاریخ  ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، در حالی که نهمین سال حبس تعزیری خود را پشت سر می گذاشت از زندان سمنان آزاد شده بود. 

 ضیا نبوی, همچنین از اعضای تشکل دانشجوئی شورای دفاع از حق تحصیل بود که در خرداد ماه سال ۱۳۸۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده به دادگاه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “پیرعباسی”, از بابت اتهام محاربه از طریق ارتباط موثر با سازمان مجاهدین خلق” به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود که این حکم پس از ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۱۰ سال حبس تعزیری توام با تبعید در زندان مرکزی سمنان تغییر پیدا کرد. 

 سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است می باشد اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال دانشجوییفعال دانشجوئیفعال دانشحوئینقض حقوق بشر در ایرانوزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبادزاشت و بیخبریبازجوئیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت ضیا نبویتفتیش منزلحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران۴حقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی زندانیان در ایراندانشگاه علامه طباطباییدانشگاه علامه طباطبائیدانشجویاندانشجویان ایراندانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان در ایرانربازداشت و بیخبریزندانی سیاسیزندانیان سابق سیاسی در ایرانسلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسرکوب دانشجو در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانشعبه ۴ بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه ۴ دادسرای امنیتضیا نبویضیا نبوی فعال دانشجوئیضیانبوی فعال دانشجوییضیانبوی فعال دانشجوئیضبط وسائل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: