•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

صدور قرار منع تعقیب برای ۳شهروند بازداشت شده در ارومیه

0
51

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷شهریور ماه ۱۴۰۱، سه شهروند بازداشت شده در ارومیه پس از انتقال به شعبه ۱۰ دادسرای این شهر آزاد شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، ظهر امروز یکشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، علی حاج محمدی، حسن روانی و عادل اسکندری، سه شهروند بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی به خشک شدن دریاچه ارومیه پس از اعزام به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای این شهر با صدور قرار منع تعقیب آزاد شدند.‌

براساس این گزارش، انتقال این ۳ فعال مدنی به شعبه ۱۰ دادسرای ارومیه با هدف تفهیم اتهام و تنظیم کیفرخواست صورت گرفت و بازپرس پرونده پس از شنیدن دفاعیات آنها قرار منع تعقیب هر ۳ نفر را صادر کرد.‌

لازم به ذکر است، حسن روانی، عادل اسکندری و علی حاج محمدی، در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری تجمعی که با هدف اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه برگزار شده بود در پی یورش ماموران پلیس امنیت توام با ضرب و شتم بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بودند.

بازداشت و پرونده سازی بر علیه شهروندان به اتهام حضور در اعتراضات مسالمت آمیز در حالی صورت می‌گیرد که مطالبه آنها برای دستیابی به حقوق شهروندیشان و در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی و پی پایه و اساس بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.