•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

بازداشت علی محمد یوسفی، استاد دانشگاه ایلام توسط نیروهای امنیتی

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان ایلام، علی محمد یوسفی، استاد دانشگاه، ساکن این شهر را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح جمعه ۱۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، علی محمد یوسفی، استاد و از اعضای هیئت علمی دانشگاه ایلام، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از ضرب و شتم، توهین، تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”دکتر یوسفی، در جلسه ای که عصر پنجشنبه با حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه ایلام برگزار شده بود با اعتراض شدید به مساله حجاب اجباری و اعمال فشارهای امنیتی بر زنان و دختران، این نوع رفتار حکومت را ناشی از شکست فرهنگی و بن بست اجتماعی پس از گذشت ۴۳ سال از انقلاب ۱۳۵۷ عنوان کرد و گفته بود که مقوله گشت ارشاد توهین به فرهنگ، تمدن و شخصیت زن ایرانی است. پس از اتمام این مراسم صبح روز جمعه ماموران امنیتی به خانه او مراجعه و وی را بازداشت کردند.”

این منبع مطلع همچنین افزود:”ماموران امنیتی هنگام بازداشت دکتر یوسفی، این استاد دانشگاه را فقط به خاطر اینکه از آنها در خواست حکم ورود به منزل داشت مورد ضرب و شتم قرار دادند.”

در حالی علی محمد یوسفی، به اتهام بیان نظر و عقیده خود توسط ارگانهای امنیتی برای پرونده سازی بازداشت شده که علی خامنه ای و سایر مسئولان حکومتی، امنیتی و قضایی در ایران مدعی هستند در ایران همه شهروندان از حق آزادی بیان برخوردارند.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.