•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

تعیین زمان برگزاری جلسه دادگاه تجدید نظر رضا خندان و فرهاد میثمی

0
477

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, زمان تعیین شده از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران جهت رسیدگی به پرونده رضا خندان و فرهاد میثمی که پیشتر توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران هر کدام به ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از خروج از کشور و عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت رسانه‌ای و مجازی محکوم شده بودند تعیین شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۷ اسفندماه ۱۳۹۷، زمان برگزاری جلسه دادگاه تجدیدنظر فرهاد میثمی و رضا خندان به وکیل آنها ابلاغ شده است. حقوق بشر در ایران پیش تر از این طی گزارشی از ارجاع پرونده این دو فعال مدنی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران اطلاع رسانی کرده بود. رضا خندان و فرهاد میثمی در تاریخ ۲۸ آذر ماه سالجاری توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی  محاکمه شده بودند و به ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه ای و مجازی محکوم شده بود. محمد مقیمی وکیل دادگستری و کارشناس حقوق بشر که وکالت پرونده این دو فعال مدنی بعهده دارد طی یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: امروز ۷ اسفندماه ۱۳۹۷ وقت رسیدگی به تجدیدنظرخواهی از حکم صادر شده علیه موکلانم فرهاد میثمی و رضا خندان به اینجانب ابلاغ شد. جلسه تجدیدنظرخواهی از حکم یادشده در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر در مورخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد. امیدوارم، زمینه شکستن حکم ناعادلانه و رهایی موکلانم فراهم گردد”. لازم به ذکر است محمد مقیمی پیشتر در تاریخ ۱ اسفندماه از ارجاع پرونده موکلانش به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران خبر داده و در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه نیز از از ثبت درخواست تجدیدنظر خواهی نسبت به حکم صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب خبر داده بود.

لازم به یادآوری است که در تاریخ ۲۸ آذرماه جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه فرهاد میثمی و رضا خندان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده و طی حکم صادره هر یک از این افراد به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، مطبوعات و خروج از کشور محکوم شدند.

فرهاد میثمی، عصر روز سه‌شنبه ۹ مرداد ۹۷ توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی خود بازداشت شده بود.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۷ طی گزارشی از بازداشت رضا خندان در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود. رضا خندان پیش از بازداشت بصورت تلفنی مورد تهدید ماموران امنیتی بدلیل عدم  قبول احضار در دادسرای امنیت تهران  تهدید به بازداشت شده بود.  وی در همان روز پس از تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین و صدور قرار وثیقه به زندان اوین منتقل شد.

در حال حاضر رضا خندان با قید وثیقه آزاد و فرهاد میثمی نیز در زندان اوین به سر می‌برد.

سرکوب فعالان مدنی با توجه به ماهیت فعالیتهای مسالمت آمیز و اعتراضی آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد که بر حق افراد بر آزادی بیان و انتشار افکار و عقاید خود بدون محدودیت و ملاحظات مرزی تاکید کرده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.