•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

گزارشی از آخرین وضعیت رضا ملک, زندانی سیاسی

0
432

رضا ملک, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸, از حضور در جلسه دادگاهی که با توجه به اعتراض دادستان تهران مبنی بر عدم کاهش محکومیت این زندانی سیاسی صورت گرفته بود امتناع کرده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸, رضا ملک زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین در جلسه دادگاهی که به دلیل اعتراض دادستان مبنی بر عدم کاهش محکومیت وی برگزار شده بود حضور پیدا نکرده است. عدم حضور و اعتراض این زندانی سیاسی در حالی است که در صورت عدم اعتراض دادستان و با توجه به حکم صادره توسط دادگاه قبلی این زندانی سیاسی با توجه به اتمام محکومیت حبس باید امروز آزاد شده بود. رضا ملک پیشتر در دادگاه انقلاب به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم نهایتا با رای دادگاه تجدیدنظر از بابت اتهاماتی همچون “تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری” به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت که از این میزان ۲ سال آن قابل اجرا بود.

بنقل از یک منبع نزدیک به رضا ملک در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت,  جلسه دادگاه تجدید نظر روز گذشته که قرار بود در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تشکیل شود در پی اعتراض دادستان به حکم صادره توسط دادگاه پیشین صورت گرفته است. با این حال با توجه به عدم حضور آقای ملک در این دادگاه اطلاعی از برگزاری این دادگاه در دست نیست و دادنامه‌ای به وی ابلاغ نشده است.

این منبع مطلع در ادامه گفت, مبنای اعتراض دادستان بر این نکته است که چرا برای محکومیت رضا ملک سقف مجازات در نظر گرفته نشده است. 

ممانعت از آزادی رضا ملک در حالی است که این زندانی سیاسی از سه ناحیه گردن, ستون فقرات و کمر با ناراحتی درد روبرو است و علیرغم تائید پزشکان بهداری زندان اوین نیاز مبرم به اعزام به مرکز درمانی تخصصی خارج از زندان و انجام ۶ عمل جراحی در نقاط مختلف مذکور دارد ولی با توجه به ممانعت از سوی مسئولان زندان این زندانی سیاسی از حق درمان محروم مانده است. 

 رضا ملک در اوایل سال ۱۳۹۷, از سوی شعبه ۲۷ دادگاه انقلاب تهران, از سوی قاضی “محمد مقیسه”  از بابت اتهاماتی همچون “تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

حکم صادره در دادگاه بدوی در تیرماه سال گذشته  با رای دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

حکم صادره توسط دادگاه تجدیدنظر که شامل ۲ سال حبس به اتهام “توهین به رهبری”، ۲ سال حبس به اتهام “تشویش اذهان عمومی” و ۱ سال حبس به اتهام “تبلیغ علیه نظام بود، در تاریخ ۲۱ تیرماه ۱۳۹۷ در زندان اوین به روئیت این زندانی سیاسی رسانده شد ولی به دلیل آنکه حاضر به تحویل برگه‌ی حکم به ایشان نشدند، رضا ملک نیز حاضر به امضای ابلاغیه حکم نشد.

لازم به یادآوری است رضا ملک پیش از این نیز سابقه چند بار بازداشت را دارد، وی که از جمله مسئولان سابق وزارت اطلاعات است، به دلیل افشای برخی از زوایای قتل‌های زنجیره‌ای از ۱۲ تیرماه ۱۳۸۰ تا فروردین ماه ۱۳۹۳ حدود ۱۳ سال در زندان به سر برد.

این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۱ در حالی که همچنان در زندان به سر می‌برد توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به تحمل یک سال زندان دیگر و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

اتهامات آقای ملک در پرونده مذکور “تبلیغ علیه نظام” و” نشر اکاذیب، از طریق “انتشار فیلم از داخل زندان اوین” عنوان شده بود.

رضا ملک پس از آزادی از زندان به مشارکت در فعالیت‌های مدنی روی آورد، از جمله آنها شرکت در تجمعات اعتراضی صلح‌آمیز بود. پس از آن در تاریخ ۳۰ آبان ۹۴ که به همراه جمعی از فعالین مدنی در تجمعات اعتراضی در مقابل زندان اوین و ساختمان دنا شرکت کرده بود، بازداشت و اندکی بعد با قرار کفالت آزاد شده بود. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: