•                  
شنبه , ۲۷ دی , ۱۳۹۹
شنبه, ژانویه 16

تمدید قرار بازداشت رضا رمضانی, شهروند اهل اسلام آباد غرب

0
134

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۱مرداد ماه ۱۳۹۹, قرار بازداشت رضا رمضانی, شهروند ساکن کرمانشاه به بهانه تداوم بازجوئی ها برای مدت ۲ ماه دیگر تمدید شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, طی روزهای گذشته, رضا رمضانی, شهروند ساکن اسلام آباد غرب, پس از تمدید قرار بازداشت باید به مدت ۲ ماه دیگر تحت بازجوئی های فشرده توام با تهدید و پرونده سازی قرار بگیرید. این شهروند اهل اسلام اباد غرب پس از تمدید قرار بازداشت به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شد. 

از جمله اتهامات منتسب به این شهروند ساکن اسلام آباد غرب توهین به مقدسات عنوان شده و این شهروند از زمان بازداشت طبق روال جاری دستگاه قضائی جمهوری اسلامی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق شهروندی یک متهم محروم مانده است. 

رضا رمضانی, در تاریخ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان اسلام آباد غرب بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد. 

در تاریخ ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, سجاد ملایری, دادستان عمومی و انقلاب اسلام آباد غرب از بازداشت فردی از سوی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام توهین به مقدسات و فعالیت تبلیغی علیه نظام در این شهرستان خبر داد. وی همچنین از بازداشت چند تَن دیگر از اعضای یک گروه مذهبی توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه در این شهرستان خبر داده بود. 

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸  اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که حق افراد بر تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را آزاد دانسته است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در حالی در ایران رو به گسترش است که علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی بارها مدعی شده در ایران آزادی بیان, آزادی عقیده و آزادی فکر هست. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: