•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

رضا زارعی, فعال مدنی ساکن تبریز پس از اتمام دوران حبس آزاد شد

0
640

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “رضا زارعی”, فعال مدنی محبوس در زندان مرکزی تبریز پس از اتمام دوران محکومیت حبس خود از این زندان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۸, “رضا زارعی”, فعال مدنی ساکن تبریز و محبوس در زندان مرکزی این شهر که پیش از این توسط دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی از بابت اتهامات “تخریب تابلوهای مغازه های اشخاص حقیقی”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “تشکیل گروه و دسته به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی” و “اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی کشور” به تحمل ۳ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم شده بود پس از اتمام دوران محکومیت حبس از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: روز گذشته, “رضا زارعی”, فعال ملی مدنی ساکن تبریز که در زندان مرکزی تبریز دوران محکومیت حبس ۹۱ روزه خود را به جت ارتکاب به اتهامات “تخریب تابلوهای مغازه های اشخاص حقیقی”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “تشکیل گروه و دسته به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی” و “اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی کشور” سپری کرده بود با توجه به تمام شدن دوران زندان آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ رضا زارعی, در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه تبریز به اتهام “تخریب تابلوهای مغازه های اشخاص حقیقی و فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل گروه و دسته به منظور بر هم زدن امنیت و اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی کشور” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

پس از ارجاع حکم صادره توسط دادگاه بدوی به دادگاه تجدیدنظر و برگزاری جلسه دادرسی این حکم از ۶ ماه حبس تعزیری به ۹۱ روز حبس تعزیری تقلیل پیدا کرده بود. 

پس از قطعی شدن ۹۱ روز حبس تعزیری برای “رضا زارعی, این فعال مدنی در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۸, پس از مراجعه به شعبه ۱۱ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تبریز توسط ضابطین قضایی بازداشت و جهت تحمل محکومیت حبس, زندان تبریز منتقل شده بود.

این فعال مدنی، در تاریخ ۲۵ مهرماه سال ۱۳۹۷, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در تبریز بازداشت شده بود و پس از انتقال به سلول انفرادی و تحمل ۱۷ روز بازداشت در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز و انتقال به زندان مرکزی این شهر و تحمل ۳ روز حبس در این زندان با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: