•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

نیما صفار, نویسنده ساکن گرگان جهت اجرای حکم حبس خود بازداشت شد

0
597

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “نیما صفار سفلائی”, نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان که پیش از این به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود پس از مراجعه به دایره اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب گرگان بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان این شهر منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۰ دی ماه ۱۳۹۸, “نیما صفار سفلائی”, نویسنده و فعال مدنی ساکن شهرستان گرگان از توابع استان گلستان که پیش از این از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, که از بابت انتشار پستهائی که در حساب کاربری یکی از شبکه های اجتماعی خود منتشر کرده بود توسط دادگاه تجدیدنظر استان گلستان محکوم شده بود پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب گرگان و تکمیل مراحل اجرا بازداشت و جهت تحمل حبس خود به زندان گرگان منتقل شد. 

در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸, و پس تائید حکم قطعی ۸ ماه حبس تعزیری بر علیه نیما صفار, شاعر و نویسنده ساکن گرگان, دویست تن از شعرا, نویسندگان, شعرا و فعالان هنری با انتشار بیانیه ای, صدور حکم حبس بر علیه این فعال هنری را محکوم کرده بودند و در بخشی از بیانیه خود اعلام کرده بودند که نیما صفار یک انسان چند ساحتی است. نیما صفار فقط شعر کار نمی‌کند. مدافع حقوق حیوانات، مخالف هرگونه اعدام، کسی ست که خواهان گفتگو است. همان کسی که در شهر خودش گرگان، جلسات ادبی را رونق می‌بخشد. نیما صفار، نویسنده و منتقد حمایتگر است. ما شاعران، هنرمندان و نویسندگان، خواهان لغو حکم هشت ماه زندان نیما صفار شاعر و منتقد حمایتگر هستیم. خواهان احترام گذاشتن به حقوق شهروندی و خواهان احترام به آزادی بیان، اندیشه و قلم، به تعبیر شهید محمد مختاری، بدون هیچ حصر و بند و استثنا هستیم. آزادی و حقوق شهروندی، آزادی مخالف، غیر از اندیشه حکومت را شامل می‌شود.

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸, “نیما صفار”, نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان که پیش از این از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در دادگاه بدوی به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان گلستان رسید. جلسه رسیدگی به اتهامات وی در تاریخ ۱ مردادماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان گلستان برگزار شده بود. 

براساس حکم صادره در دادنامه توسط شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان گلستان, نیما صفار از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی” به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

لازم به ذکر است, “نیما صفار”, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود این مطالب را اطلاع رسانی کرده است. 

جلسه رسیدگی به اتهامات “نیما صفار”, نویسنده و فعال مدنی, ساکن گرگان پیش از این و در تاریخ ۷ اسفند ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب گرگان از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” که استناد مراجع امنیتی و قضائی محتویات مطالب و پستهای منتشره در حساب کاربری منتسب به وی در فضای مجازی بوده است. 

لازم به ذکر است آقای صفار در شهریورماه سال گذشته نیز به تحمل ۸۰ روز حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ جهت تحمل دوران محکومیت راهی زندان گرگان شده بود و در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۷ با پایان دوران محکومیت از این زندان آزاد شد.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

 لازم به ذکر است در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: