•                  
یک شنبه , ۲۸ دی , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 17

احضار روح الله زیبائی, شهروند بهائی به دادگاه انقلاب کرج

0
217

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرج با ارسال پیامکی روح الله زیبائی, شهروند بهائی ساکن این شهرستان را برای ارائه دفاعیات فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹, روح الله زیبائی, شهروند بهائی ساکن کرج با دریافت پیامکی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان برای ارائه دفاعیات احضار شد. این شهروند بهائی پیش از این به شعبه مذکور و جلسه بازپرسی احضار شده بود. احضار این شهروند بهائی در حالی صورت گرفته که وی اخیرا توسط دادگاه تجدیدنظر استان البرز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس پیام ارسالی به روح الله زیبایی, از این شهروند بهائی خواسته شد تا در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹ برای حضور در جلسه دادگاه و ارائه دفاعیات در شعبه ۲ دادگاه انقلاب کرج حاضر شود. 

در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, نیز روح الله زیبائی بدون اطلاع از علت به شعبه مذکور احضار شده بود. 

روح الله زیبائی, اخیراً از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع بهائیت, توسط دادگاه تجدیدنظر استان البرز, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند بهائی در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی عاصف الحسینی از بابت اتهام مذکور به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

 با توجه به ممانعت قاضی عاصف الحسینی از حضور وکیل مدافع این شهروند بهائی, جلسه دادرسی بر پرونده روح الله زیبائی در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج بدون حضور وکیل مدافع او برگزار شد. 

روح الله زیبائی, شهروند بهائی, پس از بازداشت در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه در منزل شخصی خود به اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج,  متعلق به  سازمان اطلاعات سپاه در زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و طی این مدت از سوی این ارگان امنیتی تحت بازجوئی قرار گرفت و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واهی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هابهائیان ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائی ایراناقلیت بهائیبهاییان ایرانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیمدیران جامعه بهائیان ایراناحضار به دادگاهجامعه بهاییان ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه بهایی ایرانحقوق بهاییان ایرانجامعه بهائی در ایرانپیروان آئین بهائی در ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهائی اسرانحقوق بشر بهائیان ایرانجامعه بهاییجامعه بهاییان در ایرانروح زیبائیروح الله زیباییروح الله زیبائیاقلیت بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهاییروح اله زیباییحقوق بشر بهاییان در ایراناقلیت بهاییاقلیت بهایی در ایرانروح اله زیبائیاقلیت بهایی ایراناقلیت بهائی ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیجامعه بهاییانحقوق شهروند بهاییان ایراناقلیتهای دینی در ایرانپیروان آئین بهایینقض حقوق شهروندان بهاییانپیروان آئین بهائیروح الله زیبائی شهروند بهائیروح الله زیبایی شهروند بهاییروح الله زیبایی شهروندبهائیروح الله زیبائی شهروندبهاییروح اله زیبائی شهروندبهائیروح اله زیبایی شهروندبهائیروح اله زیبایی شهروند بهائیروح اله زیبائی بهائیاحضار به دادسراشعبه 2 دادگاه انقلاب کرجشعبه دو دادگاه انقلاب کرجشعبه۲دادگاه انقلاب کرج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: