•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
دوشنبه, نوامبر 30

شش ماه معوقات مزدی کارگران شهرداری لوشان پرداخت نشده است

0
145

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرغم پیگیریهای مکرر کارگران کارگران واحد پاکبانی و فضای سبز شهرداری لوشان اما معوقات مزدی و حق بیمه این کارگران پرداخت نشده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۹, کارگران شهرداری لوشان ۶ ماه معوقه مزدی طلبکارند. این کارگران با توجه به مراجعات و پیگری های مکرر به واحد مالی و اداری این شهرداری و برگزاری تجمعات اعتراضی علیرغم وعده های مسئولان اما حقوق معوق شده این شهروندان پرداخت نشده است. 

براساس اعلام یکی از کارگران شهرداری لوشان در تشریح این موضوع گفت: “مگر رسانه‌ای کردن مطالباتمان مشکلی از ما را حل می‌کند؟ بارها موضوع مشکلاتمان را از طریق خبرگزاری‌ها رسانه‌ای کرده‌ایم. با وجود اطلاع همه مسئولان هیچ اتفاقی نمی‌افتد”.

این شهروند معترض در ادامه افزود: “از ابتدای مهر ماه ۱۳۹۸,  شهرداری لوشان از طریق سرپرست مدیریت می‌شود. شهریور ماه سال ۱۳۹۸ شهردار به همراه ۳ نفر از اعضای شورای شهر به دلیل تخلفات مالی موقتا از انجام فعالیت در شهرداری محروم شده‌اند. در طول چند سال گذشته حقوق کارگران معمولا با ۲ تا ۳ ماه تاخیر پرداخت می‌شد اما از زمانی که شهرداری با سرپرست اداره می‌شود هر ماه یک حقوق گرفته‌ایم و آخرین حقوقی که دریافت کردیم مربوط به دی ماه سال ۹۸ بود که در روز پنجشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹,  با ۶ ماه تاخیر به حساب کارگران واریز شد”.

نماینده کارگردان لوشان در ادامه افزود: “در زمینه مشکلاتمان به هر مسئولی هم شکایت می‌کنیم فقط شنونده است و هیچ اقدامی نمی‌کند. امروز یکشنبه ۱۵ تیرماه که ۱۰۵ روز از آغاز سال می‌گذرد اما هنوز طعم افزایش حقوق سالانه را نچشیده‌ایم. با این رویه اگر حقوق بهمن و اسفند ماه ۱۳۹۸ را مرداد و شهریور ماه بگیریم، در مهر ماه حقوق فروردین ماه سالجاری پرداخت می‌شود. همچنین شهرداری به دلیل ناتوانی مالی مطالبات کارگرانی که به مرور بازنشسته می‌شوند را به صورت اقساطی آنهم با تاخیر پرداخت می‌کند”.

یکی دیگر از کارگران شهرداری لوشان در ادامه اضافه کرد: “متأسفانه ما کارگران هیچ حامی نداریم. هرچه به شورای شهر اعتراض می‌کنیم، فایده ندارد و کسی به دادمان نمی‌رسد. در این واحد حدود ۲۰ نفر هستیم. بقیه واحدها مثل فضای سبز و آتش‌نشانی که تعدادشان به ۵۰ تا ۶۰ نفر می‌رسد نیز مشکل مشابه ما را دارند”.

در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از تداوم محرومیت این کارگران از دسترسی به ماسک و اقلام بهداشتی برای محافظت از ابتلا به ویروس کرونا و همچنین پرداخت نشدن ۵ ماه حقوق معوقه این کارگران را اطلاع رسانی کرده بود. 

فقر و محرومیت از تامین اجتماعی کارگران در حالی رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود را مورد تاکید قرار داده اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

همچنین در ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر حق هر فرد در برخورداری از شرایط مناسب, حقوق مکفی در کار و سایر حمایتهای اجتماعی در مواقع بیکاری تاکید شده است. 

برچسب هالوشانمشکلات اقتصادی شهروندان در ایرانمطالبات مزدیمطالبات مزدی کارگریمطالبات مزدی کارگرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات مزدی کارگران شهرداریمطالبات مزدی شهروندان ایرانمطالبات مزدی شهروندان در ایرانمطالبات کارگریمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران در ایرانمطالبات کارگران شهرداریمطالبات شهروندیمطالبات شهروندی کارگران در ایرانمطالبات شهروندی در ایرانمعوقات مزدیمعوقات مزدی کارگرانمعوقات مزدی کارگران ایرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانمعوقات مزدی کارگران شهرداریمعوقات مزدی در ایرانمعوقات مزدی شهروندانمعوقات مزدی شهروندان در ایراننقض حقوق بشر در ایرانکارگران شهرداریکارگران شهرداری لوشانکارگران شهرداری در ایراناقتصاد ایراناختلاس در شهرداری لوشانتامین اجتماعیتامین اجتماعی کارگران در ایرانتامین اجتماعی در ایرانتامین اجتماعی شهروندانتخلفات ملی شهرداری لوشانجامعه کارگریجامعه کارگرانجامعه کارگران ایرانجامعه کارگران در ایرانحقوق معوقه کارگران در ایرانحقوق و معوقات مزدیسیمان لوشان اهوازسرکوب کارگران شهرداری در ایرانسرکوب جامعه کارگرانشهرداری لوشان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: