•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

روح الله مردانی: وخامت اوضاع جسمی و ممانعت از اعزام به مرکز درمانی / تداوم اعتصاب غذا

0
432

روح الله مردانی, معلم و دانشجوی محبوس در بند ۸ زندان اوین علیرغم تداوم اعتصاب غذا و همچنین نیاز مبرم به بستری در بیمارستان از دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, علیرغم وعدهای قبلی مسئولان زندان اوین مبنی بر اعزام روح الله مردانی به مرکز درمانی و با توجه به بروز نارسائی گوارشی و کبد از اعزام این معلم در بند به مرکز درمانی تخصصی از سوی مسئولان زندان اوین ممانعت بعمل آمده است. این زندانی سیاسی در حال حاضر در اعتصاب غذا و در وضعیت وخیم جسمی در بهداری زندان اوین که فاقد امکانات تخصصی جهت درمان بیماری وی میباشد بسر میبرد. حقوق بشر در ایران در تاریخ ۷ اسفند ماه سالجاری در گزارشی از اعتصاب غذا و تداوم محرومیت از دسترسی برای روح الله مردانی اطلاع رسانی کرده بود.  بنقل از یک منبع نزدیک به روح الله مردانی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: چند روزی است که روح الله مردانی در عین اینکه در اعتصاب غذا بسر میبرد از سوی دیگر به دلیل بروز نارسائی در کبد و دستگاه گوارش وی در بهداری زندان اوین بستری شده است و ۳ روز پیش وی به بیمارستان طالقانی در تهران اعزام شده بود که با توجه به معاینه پزشکان متخصص تجویز آنها مبنی بر بستری شدن روح الله مردانی در آن مرکز درمانی بوده است.

این منبع مطلع در ادامه گفت, علت ممانعت از بستری روح الله مردانی در بیمارستان ممانعت مسئولان زندان اوین از این امر بوده است.  روح االه مردانی در حال حاضر با توجه به تجویز پزشک متخصص مبنی بر بستری در بیمارستان در سایه بی توجهی مسئولان زندان اوین در بهداری زندان اوین که فاقد امکانات لازم جهت درمان این زندانی سیاسی است بستری شده است. روح الله مردانی در عین بیماریهای مورد اشاره همچنان در اعتصاب غذا و در وضعیت وخیم جسمانی بسر میبرد و از اعزام و بستری شدن وی در یک مرکز درمانی تخصصی ممانعت بعمل آمده است.

لازم به ذکر است که روح الله مردانی از زمان بازداشت و پس از اتمام دوران بازجوئی به بند ۴ زندان اوین منتقل شده بود و با توجه به اعتصاب غذای مکرر, از بند ۴ به بند ۸  زندان اوین منتقل شده بود. در یکی از موارد اعتصاب غذا, روح الله مردانی در تاریخ  ۴ اردیبهشت‌ماه سالجاری در اعتراض به بلاتکلیفی خود در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت پس از ۲۷ روز با وعده‌ی مسئولان قضائی مبنی بر تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌اش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آقای مردانی معلم و دانشجوی دانشگاه تهران که در اعتراضات سراسری دی‌ماه سال گذشته بازداشت و در دادگاه بدوی به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و ”اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی” به تحمل ۶ سال حبس و دو سال محرومیت از حقوق اجتماعی از جمله ممنوعیت خروج از کشور محکوم شدسپس با اعلام درخواست تجدیدنظر خواهی پرونده وی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع و پس از بررسی مجد محکومیت وی از ۶ سال به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

محرومیت از حق درمان و ممانعت از دسترسی فرد به مرکز درمانی و و نضایر آن ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری در خور شأن و منزلت انسانی آنها را مرود تاکید قرار داده است.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: