•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

صبا کردافشاری؛ تفهیم اتهام و صدور قرار بازداشت ۱ ماهه

0
544

صبح روز جاری, شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران, موسوم به دادسرای ارشاد, صبا کردافشاری, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری را مورد تفهیم اتهام قرار داده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸, صبا کردافشاری, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری پس از انتقال به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران موسوم به دادسرای ارشاد, با اتهامات؛ “اشاعه فحشا و فساد از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدن حجاب در خیابان”, “تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با گروههای معاند و طرح «طراحان» براندازی نرم” و “اجتماع و تبانی علیه نظام از طریق ارتباط با رسانه های خارجی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته است. این فعال مدنی در تاریخ ۱۱ خرداد ماه سالجاری در پی مراجعه نیروهای امنیتی به منزل پدری وی بازداشت و بازداشتگاه وزار در تهران منتقل شده بود.  

بنقل از یک منبع نزدیک به صبا کردافشاری در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ صبا کردافشاری, فعال حقوق زنان صبح روز جاری پس از انتقال از بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران به  شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۱ تهران « دادسرای ارشاد» با اتهامات؛ اشاعه فحشا و فساد از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدن حجاب در خیابان, تبلیغ علیه نظام از طریق ارتباط با گروههای معاند و طرح «طراحان» براندازی نرم  و اجتماع و تبانی علیه نظام از طریق ارتباط با رسانه های خارجی” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته است.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ پس از تفهیم اتهام  برای صباکرد افشاری  قرار بازداشت به مدت ۱ ماه صادر شده که به گفته مسئولان بازداشتگاه پلیس امنیت تهران واقع در خیابان وزراء  ۱۰ از مدت یک ماهه را در سلول انفرادی این بازداشتگاه سپری خواهد کرد. 

صبا کردافشاری, فعال حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری, در ساعات اولیه روز ۱۱ خردادماه ۱۳۹۸, در مراجعه ماموران امنیتی به منزل پدری وی پس از ارائه حکم بازداشت از سوی مراجع قضائی, بازداشت و سپس به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران منتقل شد. 

صبا کردافشاری, پیش از این و در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۷, به همراه یاسمن آریانی از دیگر فعالان مدنی بازداشت شده در تجمعات اعتراضی مرداد ماه ۱۳۹۷ به اتهامات؛ «اجتماع  و تبانی علیه امنیت ملی» از طریق «شرکت در اعتراض بدون مجوز مختل‌کننده‌ نظم عمومی» از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این فعال حقوق زنان پس از سپری کردن بیش از نیمی از دوران حبس ۶ ماهه خود در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۸, به همراه ۶ تن دیگر از زندانیان سیاسی  محبوس در زندانهای تهران بزرگ و اوین  که مشمول آزادی  زودهنگام زندانیان سیاسی که کمتر از یکسال محکومیت داشتند  از بندهای مختلف این دو زندان آزاد  شده بود. 

در ماههای اخیر موج گسترده ای از احضار و بازداشت فعالان حقوق زنان در تهران و سایر شهرهای کشور شکل گرفته است. تا لحظه تنظیم این خبر در تهران ۵ تن از این افراد در تاریخهای مختلف در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و بعد از تکمیل مراحل بازجوئی یا با قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شدند و یا اینکه کماکان در بازداشت بصورت بلاتکلیف و بدون دریافت حکم بسر میبرند که برای نمونه میتوان به افرادی همچون؛ یاسمن آریانی, منیره عربشاهی, ناهید شقاقی اشاره کرد. 

حکومت ایران در این سالها با بازداشت‌‌های گسترده و صدور احکام سنگین در قبال زنان معترض، نشان داد که نه تنها در مواجه با این زنان بلکه با مدافعان حقوق زنان نیز برخورد شدیدی دارد.

سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.