•                  
یک شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژوئن 7

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: صدور احکام حبس, شلاق, جریمه نقدی و مجازات تکمیلی برای ۶ نفر از شهروندان

0
157

حقوق بشر در ایران – اسفند ماه سال ۱۳۹۸, شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیراز به ریاست قاضی محمودی, با صدور دادنامه ای محمدرضا حیدری, امیر باوی, سالار فیوجی, جبار فیوجی, علی اکبر نژاد و رضا اکبرنژاد, شش تن از شهروندان نوجوان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را به حبس, شلاق, جریمه نقدی و مجازات تکمیلی از قبیل ارائه خدمات عمومی در شهرداری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز حامیان حقوق بشر, اسفند ماه سال ۱۳۹۸, محمدرضا حیدری, امیر باوی, سالار فیوجی, جبار فیوجی, علی اکبر نژاد و رضا اکبرنژاد, شش تن از شهروندان نوجوان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ که پیش از این توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیراز به ریاست قاضی محمودی, از بابت اتهامات اخلال در نظم  و آسایش عمومی، تخریب اموال دولتی و تمرد از دستور ماموران در حین انجام وظیفه مورد محاکمه قرار گرفته بودند در مجموع به تحمل ۵۰۰ ضربه شلاق و رضا اکبرنژاد و سالار فیوجی هر یک به پرداخت ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شدند. 

براساس این گزارش, این شهروندان در حالی توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیراز مورد محاکمه قرار گرفتند که از زمان بازداشت و حتی در طی دوران دادرسی از حق در اختیار داشتن وکیل هم محروم بودند. 

با توجه به دادنامه صادره توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیراز, محمدرضا حیدری, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به ارائه ۴۰۰ ساعت فعالیت خدماتی رایگان در شهرداری منطقه ۱۰ شیراز محکوم شد. این حکم با توجه به اعلام قاضی دادگاه با توجه به عدم اعتراض از سوی محمدرضا حیدری به یک چهارم کاهش یافت. 

در دادنامه صادره همچنین رضا اکبرنژاد و سالار فیوجی, دو تن از این شهروندان نوجوان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ از بابت اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی هر یک به پرداخت ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و از بابت اتهام شرب خمر هم هر یک به تحمل ۸۰ ضربه شلاق محکوم شدند. 

همچنین امیر باوی, دیگر متهم این پرونده از بابت اتهام مشارکت در اموال دولتی تبرئه شد و فقط از بابت اتهام  اخلال در نظم و آسایش عمومی حکم تعلیق تعقیب برای وی صادر شد.

در دادنامه صادره از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیراز همچنین جبار فیوجی, بعنوان دیگر متهم این پرونده که در جریان اعتراضات آبان ماه بازداشت شده بود به اتهام “اخلال در نظم عمومی به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری, ۷۴ ضربه شلاق” و همچنین از بابت اتهام “شرب خمر هم جبار فیوجی به تحمل ۸۰ ضربه شلاق” محکوم شد. حکم صادره مذکور به مدت ۲ سال برای این نوجوان تعلیق شده است. 

علی اکبرنژاد به اتهام “شرب خمر به تحمل ۸۰ ضربه شلاق” و همچنین از بابت اتهام “اخلال در نظم و آسایش عمومی, به تحمل ۳ماه حبس تعزیری و ۷۴ضربه شلاق” محکوم شد که این حکم به مدت ۲سال تعلیق شد.

حقوق بشر در ایران, از اولین روز اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸ از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام در قالب گزارشهای جداگانه خبری به تفسیر خبری از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور پرداخت. این اعتراضات که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افراد زخمی شده در مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقاضی محمودیمحمدرضا حیدریمحاکمه شهروندانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸امیر باویامیرباویاستان فارساعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات به گرانی بنزیناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهراتتظاهرات مسالمت آمیزتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضتظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانجان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸جبار فیوجیحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاهیرضا اکبرنژادشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شیرازصدور حکمصدور حکم جریمه نقدیصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم دادگاهصدور حکم شلاقعلی اکبرنژاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: