•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

سعید شیرزاد, زندانی سیاسی پس از اتمام دوران حبس آزاد شد

0
926

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سعید شیرزاد, زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج پس از اتمام دوران محکومیت حبس تعزیری آزاد شد. این زندانی سیاسی در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۶:۳۰ عصر امروز شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سعید شیرزاد, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۴ سالن ۱۰ زندان رجائی شهر کرج پس از اتمام دوران محکومیت حبس تعزیری ۶ ساله خود از این زندان آزاد شد. 

براساس این گزارش, آزادی سعید شیرزاد, در حالی صورت گرفت که این زندانی سیاسی پس از اتمام دوران حبس تعزیری به دستور امین وزیری, معاون دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و امنیتی از محبوس مانده بود و به مدت ۲ هفته بطور بلاتکلیف بدون هیچگونه حبسی در زندان رجائی شهر کرج نگهداری شد. این زندانی سیاسی, در تاریخ ۸ مهر ماه ۱۳۹۸, به مرخصی کوتاه مدت اعزام شده بود و در تاریخ ۵ آبان ماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد. 

“سعید شیرزاد”, در طی دوران حبس علاوه بر محرومیت از حق مرخصی از حق درمان نیز محروم بود و از اعزام وی به مرکز درمانی جهت درمان بیماری کلیه وی ممانعت بعمل آمده بود. کلیه چپ سعید شیرزاد دارای کیست میباشد ولی در این مدت علیرغم نظر پزشکی مبنی بر انجام آزمایشات تکمیلی و مراجعه به متخصص اورولوژی هنوز هیچ گونه رسیدگی به وضعیت پزشکی سعید شیرزاد نشد و علاوه بر این مدتهاست که به دلیل دیسک کمر نیاز شدید به فیزیوتراپی دارد و ضمن تایید و دستور پزشکی قانونی مقامات زندان تاکنون از اعزام وی به بیمارستان ممانعت بعمل آمده بود. 

این زندانی سیاسی, در تیرماه سال ۱۳۹۷ به خاطر دیسک کمر و التهاب شدید اسپاسم در ناحیه‌ی پایین کمر و با وجود تاکید پزشکان متخصص و بهداری زندان مبنی بر نیاز به تحت درمان بودن و اعزام به بیمارستان، از دریافت این خدمات محروم شده بود. این زندانی اکنون از لحاظ جسمی در وضعیت بدی به سر می‌برد و دچار بیرون زدگی مهره‌ی ستون فقرات و آب‌آوردگی کمر شده است. با این حال بیشتر از سه ماه است که دادستانی از صدور مجوز برای اعزام او و سایر زندانیان زندان رجایی شهر کرج به بیمارستان جلوگیری می‌کند و در این مدت از رسیدگی به وضعیت حسن صادقی، آرش صادقی، مجید اسدی و شهرام پورمنصوری در حالی که نیاز فوری به رسیدگی پزشکی و خدمات درمانی دارند، جلوگیری شد. 

این فعال مدنی، در تاریخ ۱۲ خردادماه ۱۳۹۳، در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و ابتدا به زندان اوین منتقل شد و پس از مدتی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

این زندانی سیاسی پس از چندین مرتبه تعویق دادرسی، نهایتاً شهریورماه ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل او امیرسالار داودی پس از گذشت ۱۵ ماه از تاریخ بازداشتش، به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه تجدیدنظر سعید شیرزاد ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ پس از گذشت حدود یک سال و نیم از تاریخ دادگاه بدوی در فضایی پرتنش در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب، برگزار شد.

سعید شیرزاد، فعال حقوق کودکان و به ویژه کودکان کار در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۳ به دلیل فعالیت‌های سیاسی و مدنی از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شد و دو ماه بدون ارتباط با خانواده و وکیل در بند ۲۰۹ اوین زندانی بود. بازداشت موقت او ۱۵ ماه طول کشید، پس از دو ماه بازجویی بدون وکیل در بند ۲۰۹ ویژه اطلاعات، به بند عمومی در اوین منتقل شد.

در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۹۴، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی سعید شیرزاد را به اتهام اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم کرد. با صدور این حکم ۱ سال حبس تعلیقی او به حبس تعزیری تبدیل شد و در مجموع به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

حبس تعلیقی سعید شیرزاد به بازداشت او در سال ۱۳۹۱ به دلیل حضور در مناطق زلزله جهت کمک به زلزله زدگان مرتبط بود، که در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی با اتهام سفر گروهی و هماهنگ نشده به منطقه به ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

این فعال مدنی به دلیل اعتراض به وضعیت زندان و دفاع از حقوق زندانیان، بدون حکم دادگاه و به صورت غیرقانونی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

سعید شیرزاد در حالی که حبس ۶ ساله خود را تحمل می‌کرد، با دو پرونده جدید دیگر روبه‌رو شد. یکی از این پرونده‌ها که برگرفته از اعتراض سعید شیرزاد و هم بندهای وی  در پی انتقال زندانیان سیاسی به بندی فوق امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بود، شش ماه حبس تعزیری جدید را برای وی به همراه آورد. این حکم اوایل مهر ماه سال جاری عینا در دادگاه تجدیدنظر به تایید رسید.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله مواردی است که در ماده ۲ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ میباشد که بر تضمین حقوق طرفین تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.