•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

سهند معالی, فعال ملی مدنی با اتمام دوران حبس تعزیری از زندان سراب آزاد شد

0
469

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, سهند معالی, فعال ملی مدنی محبوس در زندان سراب, پس از اتمام دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۰ ماهه خود از این زندان آزاد شد. این فعال ملی مدنی از اردیبهشت ماه سالجاری پس از بازداشت خشونت آمیز جهت تحمل حبس بازداشت و به زندان سراب منتقل شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, سهند معالی, فعال ملی مدنی محبوس در زندان سراب, پس از اتمام دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۰ ماهه خود از این زندان آزاد شد. این فعال ملی مدنی از اردیبهشت ماه سالجاری جهت جهت اجرای حکم حبس تعزیری خود پس از ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان سراب منتقل شده بود. این فعال ملی مدنی از بابت این ضرب و شتم در پی پرونده سازی مجدد از سوی ارگانهای امنیتی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و پرداخت ۱۷ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. 

سهند معالی, در حالی که از اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۰ ماهه خود در زندان سراب بود در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۸, از بابت پرونده ای دیگر با اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

در پرونده سوم که بر علیه سهند معالی از سوی ارگانهای امنیتی باز شد این فعال ملی مدنی در پی شکایت ماموران اجرای احکام از بابت اتهام “درگیری با مامور ضابط”  در زمان بازداشت سهند معالی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ در این پرونده دادگاه مبادرت به صدور حکم ۱ سال حبس تعزیری و همچنین پرداخت مبلغ جریمه ۱۷ میلیون تومان جریمه نقدی را بر علیه این فعال ملی مدنی صادر کرد. 

چندی پیش دادگاه تجدید نظر, بر پرونده سوم سهند معالی در شهرستان تبریز برگزار شد و این فعال مالی مدنی از قاضی پرونده درخواست کرد که ویدئوی مرتبط با دوربین محل کار وی مبنی بر کذب بودن ادعای این مامور را مورد بازبینی قرار دهد.

سهند معالی, در تاریخ ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸, پس از ضرب و شتم از سوی ماموران امنیتی در حالی که در محل کارش بود پس از بازداشت جهت تحمل حبس تعزیری ۱۰ ماهه خود به زندان شهرستان سراب منتقل شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه در تبلیغ گروه‌های قومی به منظور دعوت از شهروندان به شرکت در تجمع قلعه بابک” به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت شده بود. 

سهند معالی در مهر ماه سال ۱۳۹۷ به صورت غیابی توسط دادگاه انقلاب شهرستان سراب به ریاست قاضی مهدی شمس به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق پخش اعلامیه در تبلیغ گروه‌های قومی به منظور دعوت از شهروندان به شرکت در تجمع قلعه بابک” به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده بود.

لازم به ذکر است که با توجه به عدم حضور سهند معالی در جلسه دادرسی این فعال ملی مدنی درخواست واخواهی کرده بود که  پس از رد این درخواست، حکم صادره در دادگاه بدوی تایید شد و به وی جهت تجدید نظر خواهی مجدد فرصت داده شده بود.

این فعال ملی مدنی  در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود مجددا بازداشت و پس از ۳ روز با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود. 

لازم به ذکر است در تیرماه سال ۱۳۹۷ هم‌زمان با مناسبت گردهمایی سالانه قلعه بابک بیش از ۸۰ تن از فعالان ملی مدنی به خصوص در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و استان اردبیل بازداشت شده بودند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایراننقض حقوق بشر در ایرانآزادی پس از اتمام حبس تعزیریاخبار سرکوب شهروندان در ایرانبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریزندان سرابزندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسیگسهندسهند معالیسهند معالی فعال آذربایجانیسهندمعالیسهندمعالی فعال ملی مدنیسهندمعالی فعال ترکسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: