•                  
دوشنبه , ۰۶ بهمن , ۱۳۹۹
دوشنبه, ژانویه 25

جلسه دوم دادگاه رسیدگی به اتهامات روح الله زم, فعال رسانه ای برگزار شد

0
354

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات روح الله زم, روزنامه نگار و فعال رسانه ای و موسس وبسیات آمدنیوز, توسط شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. در این جلسه شاکیان خصوصی و عمومی حاضر شده و اعلام شکایت خود را از این فعال رسانه ای و روزنامه نگار به مصادیق اتهامی مندرج در کیفرخواست صادره از سوی دادستان تهران به دادگاه اعلام کردند. روز دوشنبه هفته گذشته نیز اولین جلسه دادگاه که با قرائت کیفرخواست صادره بر علیه روح الله صادره شده از سوی نماینده دادستان تهران به دادگاه ارائه شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس؛ امروز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, روح الله زم, روزنامه نگار و فعال رسانه ای و سردبیر و موسس وبسایت خبری آمدنیوز, که پس از بازداشت در مهر ماه سالجاری توسط اطلاعات سپاه پاسداران در عراق به ایران منتقل شد پس از اعزام به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”, با توجه به تفهیم ۱۷ مورد اتهام امنیتی و سیاسی که از جمله آنها اتهام “افساد فی الارض” و “جاسوسی” که در کیفرخواست صادره از سوی دادستان تهران تنظیم و در جلسه هفته گذشته دادرسی پس از قرائت نماینده دادستان به این فعال رسانه ای تفهیم اتهام شد در این جلسه که دومین جلسه محاکمه روح الله زم بود شاکیان حقیقی و حقوقی حاضر در جلسه دادرسی در حالی از این روزنامه نگار اعلام شکایت کردند که وی بعنوان متهم این پرونده از حق در اختیار داشتن وکیل انتخابی خود و همچنین روند بازجوئی بدون ضرب و شتم و اجبار محروم بوده است.

در این جلسه از دادگاه که دومین جلسه دادرسی بر پرونده روح الله زم بود در حالی به ادعای ابوالقاسم صلواتی بعنوان قاضی دادگاه جلسه بصورت علنی برگزار شده بود نمایندگان حقوقی و برخی دیگر از اشخاص حقیقی حاضر بودند و ضمن ادعای انتشار اسناد خلاف واقع از سوی کانال تلگرامی آمدنیوز مدعی شکایت از این فعال رسانه ای شدند و با سیاست انکار واقعیت از موارد گسترده فساد سیستماتیک در ایران با عنوانی از قبیل جعل سند و یا انتشار اسناد خلاف واقع ادعا کردند که این فعال رسانه ای و روزنامه نگار اقدام به “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی”, “تهمت”, “افترا” و “توهین” به آن اشخاص و یا نهادهای حکومتی کرده است. 

نکته حائز اهمیت این است که نمایندگان اشخاص و یا سازمانهای دولتی و حکومتی فقط ادعای رد موارد منتشره از سوی روح الله زم را داشتند و هیچگونه سندی بصورت فیزیکی مبنی بر صحت ادعاهای خود ارائه نکردند. 

بعنوان مثال نماینده حقوقی بانک تجارت در این جلسه دادرسی ادعا کرد: “بانک تجارت به سبب انتشار اسناد محرمانه این بانک در کانال آمدنیوز به تاریخ ۲۸ دی ۱۳۹۵، از آقای روح الله زم شکایت دارد و با توجه به قانون جرایم رایانه‌ای و قانون مجازات اسلامی از دادگاه محترم تقاضای رسیدگی و پیگیری داریم”.

همچنین وکیل ابراهیم اسلامی, قاضی دادگاه کیفری ۱ استان تهران ادعا کرد: “روح الله زم مدیر شبکه آمد نیوز۲۰ مرداد ۱۳۹۸، اکاذیبی را پیرامون ابراهیم اسلامی قاضی دادگاه کیفری یک استان منتشر کرده است که این اکاذیب منتشره از مصادیق تهمت و افترا و تشویش و اهانت است. لذا ما از روح الله زم و گردانندگان آمد نیوز شکایت داریم واز ریاست این دادگاه تقاضای رسیدگی به این شکایت را وفق مندرجات قانونی داریم”.

حمید شیر محمدی, از افراد نزدیک به سپاه پاسداران بدون ارائه سندی بصورت فیزیکی مبنی بر خلاف واقع بودن ادعای خود مدعی شد: “روح الله زم با نشر اکاذیب و درج اطلاعات خانوادگی وی در کانال آمد نیوز و صدای مردم باعث شد “تا به ادعای شیرمحمدی « اراذل و اوباش »” منطقه ای که در آن زندگی می کند به خودروی شخصی وی آسیب بزنند”. 

لازم به ذکر است؛ ساعت ۸ صبح روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ روح الله زم, پس اعزام به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران؛ به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات: “افساد فی الارض, تشکیل و اداره کانال آمدنیوز و صدای مردم با هدف برهم زدن امنیت کشور, جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشورهای منطقه, جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه, همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی, اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور, مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام به طور گسترده, عضویت و مدیریت پایگاه خبری معاند سحام نیوز با هدف برهم زدن امنیت کشور, مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت کشور, مشارکت در جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی شده به قصد ارائه به دیگران با هدف برهم زدن امنیت کشور, مشارکت در نشر اکاذیب به طور گسترده, تحریک موثر نیروهای رزمنده و اشخاصی که به نحوی در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی, توهین به مقدسات اسلام, توهین به روح الله خمینی و علی خامنه ای, توهین به مقامات و مأمورین در حال انجام وظیفه یا به سبب آن, تحصیل مال از طریق نامشروع جمعاً به میزان ۱۳۹۷ هزار و ۵۵۰ یورو, شکایت برخی اشخاص حقوقی و حقیقی”, در کیفرخواست صادره از سوی دادستانی تهران مورد تفهیم اتهام قرار گرفت”. 

پیش از این و در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه, در نشست خبری با رسانه های داخلی در مورد پرونده روح الله زم اعلام کرده بود که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی بعنوان مرجع رسیدگی به درخواست کیفرخواست صادره از سوی دادستان عمومی و انقلاب بر پرونده این فعال رسانه ای و روزنامه نگار تعیین شده است. 

در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, علی القاصی مهر, دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرده بود که ” کیفر خواست پرونده روح الله زم صادره شده و دادگاه وی هفته آینده تشکیل خواهد شد”. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, روح الله زم, سردبیر و موسس وبسایت خبری آمد نیوز پس از مسافرت از کشور فرانسه به عراق و ربوده شدن این فعال رسانه ای توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به ایران منتقل شد. 

در حالی روح الله زم, روز نامه نگار و فعال رسانه ای توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با اتهامات سیاسی و امنیتی مورد محاکمه قرار می گیرد که در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان گزارشگران بدون مرز که از جمله سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در دفاع از آزادی بیان و مطبوعات فعالیت می کند با انتشار گزارشی نسبت به احتمال صدور حکم اعدام بر علیه روح الله زم, موسس و سردبیر وبسیات و کانال تلگرامی خبری آمدنیوز که در تاریخ ۲۱ بهمن ماه سالجاری, از بابت ۱۷ اتهام امنیتی و سیاسی از جمله “جاسوسی” و “افساد فی الارض”,  که می تواند برای این فعال رسانه ای و روزنامه نگار مجازات اعدام در پی داشته باشد نگرانی عمیق خود را اعلام کرد و خواستار توجه جهانی برای دفاع از حق آزادی بیان در ایران شد. 

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر, در ادامه همچنین اعلام کرد: “گزارشگران بدون مرز (RSF) نگرانی خود را از روند محاکمه روح‌الله زم, مدیر سایت آمد نیوز که از تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ در تهران آغاز شده است اعلام می‌کند. در کیفرخواست ۱۷ اتهام علیه او اعلام شده است از این میان «مفسد فی الارض» و « جاسوسی» که در قانون مجازات اسلامی می توانند مجازات اعدام در پی داشته باشند.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۹ میلادی که توسط گزارشگران بدون مرز تهیه و تنظیم شد از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار گرفت. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشرحقوق بشر در ایراندادگاه انقلابروزنامه نگارابوالقاسم صلواتیحقوق شهروندیدادگاه انقلاب تهرانمطبوعات در ایراننشر اکاذیبمحاکمهنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرقاضیمطبوعاتافساد فی‌الارضشعبه ۱۵ دادگاه انقلابسرکوب مطبوعات در ایرانافساد فی الارضاتهام امنیتینقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایراناتهام جاسوسیاتهام سیاسیآمدنیوزنقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلموبسایت آمد نیوزاخبار نقض حقوق بشر در ایرانروزنامه نگاران در ایرانقاضی ابوالقاسم صلواتیآمد نیوزروزنامه صبح امروزحقوق بشر در جمهوری اسلامیاتهام افساد فی الارضروزنامه نگاریسرکوب مطبوعاتشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهرانروح اللهحق دادرسی عادلانهسرکوب روزنامه نگاراننشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومیروح الله زمبازداشت روح اله زمروح اله زمبازداشت روح الله زمجرم جاسوسیشعبه پانزده دادگاه انقلاب تهراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیروزنامه نگاران ایرانمطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات ایراننشر اکاذیب در فضای رسانه ایمحاکمه مدیر مسئول مطبوعاتروح الله زم آمدنیوزمحاکمه روح اله زممحاکمه روح الله زمروح الله زم فعال رسانه ایوب سایت آمد نیوزدادگاه روح الله زمسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیروح الله زم روزنامه نگاراتهامات روح الله زمحقوق سرکوب محاکمه روح الله زمشاکی خصوصیشاکی حقیقیابراهیم اسلامیشعبه ۱ دادگاه کیفری یک تهرانکانال تلگرامی آمدنیوزسردبیر وبسایت آمدنیوز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: