•                  
سه شنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, سپتامبر 28

احضار یک شهروند ساکن شهرستان سرباز به دادگاه کیفری این شهرستان

0
476

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان سرباز, با صدور و ابلاغ احضاریه ای ساجد سرکوهی, شهروند ساکن روستای الله آباد این شهرستان را احضار کرد. احضار این شهروند در پی شکایت و پرونده سازی اداره اطلاعات شهرستان سرباز بر علیه وی صورت گرفته. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, امروز شنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, ساجد سرکوهی, شهروند ۲۲ ساله, ساکن روستای الله آباد از توابع شهرستان سرباز واقع در استان سیستان و بلوچستان با توجه به دریافت ابلاغیه ای جهت حضور در جلسه دادرسی از بابت اتهام “نشر اکاذیب” برای تاریخ رسیدگی ۲۹ ماه جاری احضار شد. 

براساس این گزارش و با توجه به ابلاغیه دریافتی از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان سرباز: “تاریخ حضور ساجد سرکوهی در این جلسه دادرسی برای ساعت ۱۲ ظهر روز سه شنبه هفته جاری تعیین شده و اتهام منتسب به این شهروند هم “نشر اکاذیب” اعلام شده است”.  

افراد نزدیک به این شهروند اعلام کردند: “طی چند ماه اخیر ساجد سرکوهی, چندین بار به اداره اطلاعات  شهرستان سرباز احضار شد و به احتمال زیاد شاکی پرونده‌اش وزارت اطلاعات باشد اما آنچه مسلم است عدم صحت این اتهام برای نسبت دادن به وی است”. 

مجموعه دلایل احضار و بازجوئی از شهروندان در نقاط مختلف ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفضای رسانه ای در ایرانفعال فضای مجازیفعال رسانه ایماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشرماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرمحاکمهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندی در ایراننشر اکاذیبنشر اکاذیب به قصد اضرار به غیرنشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومینشر اکاذیب در فضای رسانه اینشراکاذیباتهام نشر اکاذیباحضاراخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناستان سیستان و یلوچستاناستان سیستان و بلوچستاناعلامیه جهانی حقوق بشربازپرسیبازجوییبازجوئیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایراندادگاه کیفریدادگاه تجدیدنظر استان تهرانروستای الله آبادروستای الله آباد شهرستان سرباززاهدانساجد سرکوهیساجدسرکوهیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهرستان سربازشهرستان سرباز نصیرآبادشهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستانشورای عالی فضای مجازیشعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲عبدالمجید ملک رئیسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: