•                  
یک شنبه , ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰
یکشنبه, می 9

ثمین مقصودی, شهروند بهائی به مرخصی اعزام شد

0
223

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, سمین مقصودی, شهروند بهائی محبوس در بند زنان زندان اوین به مرخصی اعزام شد. این شهروند بهائی از آبان ماه سالجاری جهت اجرای حکم ۵ سال حبس تعزیری پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, سمین مقصودی, شهروند بهائی محبوس در بند زنان زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود از بابت اتهام ” اداره و راه اندازی  تشکیلات بهائی” می باشد به مرخصی اعزام شد. این شهروند بهائی از آبان ماه سالجاری پس از بازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیری خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

اعطای این مرخصی به ثمین مقصودی, در راستای شیوع ویروس کرونا و تا تاریخ ۱۷ فروردین ماه سال ۱۳۹۹ می باشد. عدم دسترسی زندانیان محبوس در زندانهای ایران به مواد ضدعفونی کننده محیط و تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری زندانها از جمله دلایلی است که می تواند جان زندانیان را از مراحل اولیه ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا در معرض تهدید صد در صد قرار بدهد.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸, این شهروند بهائی ساکن تهران, که پیش از این توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. این شهروند بهائی در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, از بابت اتهام ” اداره و راه اندازی  تشکیلات بهائی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر تائید شد. 

در حالی حکم ۵ سال حبس تعزیری بر علیه “ثمین مقصودی”, شهروند بهائی توسط قاضی شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران, تائید شد که این شهروند بهائی, بدلیل از دست رفتن فرزندش با فشارهای روحی روانی بسیاری دست و پنجه نرم کرد و از همه مهمتر مصداق این حکم فقط به دلیل برگزاری مراسمی بود که به مناسبت بهاءالله, پیامبر آئین بهائی در منزل “ثمین مقصودی” برگزار شده بود. 

لازم به ذکر است, ثمین مقصودی, در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۶, در جریان برگزاری مراسم دویستمین سالگرد تولد بهاءالله، پیامبر آئین بهائی  در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده این شهروند بهائی, وی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “محمد مقیسه” از بابت اتهام “اداره تشکیلات بهائی” مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمدیران جامعه بهائیان ایرانمرخصیمرخصی زندانیمرخصی زندانیان سیاسینقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانآزادی شهروند بهائیاقلیت بهاییاقلیت بهایی ایراناقلیت بهایی در ایراناقلیت بهائیاقلیت بهائی ایراناقلیت بهائی در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانبند زنانبند زنان در زندان اوینبند زنان زندان اوینبهاییانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهاییان در جمهوری اسلامیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبازداشت شهروند بهائیبازداشت شهروندان بهاییتفتیش منزل بهاییان ایرانتهدید بهائیان ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانثمین مقصودیثمین مقصودی شهروند بهاییثمین مقصودی شهروند بهائیجامع بهائیان ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیان ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بهائیان در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندب بهاییان ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدانشگاه مجازی بهائیان ایراندانشگاه بهاییان ایرانرهبران جامعه بهائیان ایرانزندان اوینزندان اوین شهروند بهائیزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان عقیدتیزندانیان عقیدتی بهاییزندانیان عقیدتی بهائیزندانیان عقیدتی در ایرانسرکوب اقلیت بهاییسرکوب اقلیت بهایی در ایرانسرکوب اقلیت بهائیسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب زندانیانسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروند بهائیشهروند بهائی در کرجشهروند بهائی در ایرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: