•                  
جمعه , ۲۶ دی , ۱۳۹۹
شنبه, ژانویه 16

ثمین مقصودی, شهروند بهائی به مرخصی اعزام شد

0
172

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, سمین مقصودی, شهروند بهائی محبوس در بند زنان زندان اوین به مرخصی اعزام شد. این شهروند بهائی از آبان ماه سالجاری جهت اجرای حکم ۵ سال حبس تعزیری پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, سمین مقصودی, شهروند بهائی محبوس در بند زنان زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود از بابت اتهام ” اداره و راه اندازی  تشکیلات بهائی” می باشد به مرخصی اعزام شد. این شهروند بهائی از آبان ماه سالجاری پس از بازداشت جهت اجرای حکم حبس تعزیری خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

اعطای این مرخصی به ثمین مقصودی, در راستای شیوع ویروس کرونا و تا تاریخ ۱۷ فروردین ماه سال ۱۳۹۹ می باشد. عدم دسترسی زندانیان محبوس در زندانهای ایران به مواد ضدعفونی کننده محیط و تکمیل نبودن تجهیزات پزشکی در بهداری زندانها از جمله دلایلی است که می تواند جان زندانیان را از مراحل اولیه ابتلا به ویروس مرگ بار کرونا در معرض تهدید صد در صد قرار بدهد.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸, این شهروند بهائی ساکن تهران, که پیش از این توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد. این شهروند بهائی در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, از بابت اتهام ” اداره و راه اندازی  تشکیلات بهائی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر تائید شد. 

در حالی حکم ۵ سال حبس تعزیری بر علیه “ثمین مقصودی”, شهروند بهائی توسط قاضی شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران, تائید شد که این شهروند بهائی, بدلیل از دست رفتن فرزندش با فشارهای روحی روانی بسیاری دست و پنجه نرم کرد و از همه مهمتر مصداق این حکم فقط به دلیل برگزاری مراسمی بود که به مناسبت بهاءالله, پیامبر آئین بهائی در منزل “ثمین مقصودی” برگزار شده بود. 

لازم به ذکر است, ثمین مقصودی, در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۶, در جریان برگزاری مراسم دویستمین سالگرد تولد بهاءالله، پیامبر آئین بهائی  در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده این شهروند بهائی, وی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “محمد مقیسه” از بابت اتهام “اداره تشکیلات بهائی” مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابهائیان ایرانزندان اویناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایرانحبس تعزیریشهروند بهائیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانشهروندان بهائی در ایرانرهبران جامعه بهائیان ایرانبازداشت شهروند بهائیسرکوب شهروندان در ایرانمرخصیآزادی شهروند بهائیسرکوب شهروندانمرخصی زندانیشهروندان بهایی در ایراناقلیت بهائیبهاییان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانبهائیان در ایرانجامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانزندانیان عقیدتیبهائیانشهروندان بهائیسرکوب زندانیان در ایرانسرکوب زندانیانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانمدیران جامعه بهائیان ایرانزندان اوین شهروند بهائیبند زنان زندان اوینسرکوب بهاییان ایرانجامعه بهاییان ایرانسرکوب بهائیان ایرانشهروندان بهاییبهاییان در ایرانتهدید بهائیان ایرانبند زنانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانحقوق بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهائینقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانبهاییاننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان ایرانسرکوب شهروندان بهاییحقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانبند زنان در زندان اوینزندانیان عقیدتی در ایرانحقوق بشر بهائیان ایراندانشگاه مجازی بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب زندانیان سیاسیفعالیت بهاییان ایراناقلیت بهائی در ایراندانشگاه بهاییان ایرانسرکوب جامعه بهاییحقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایرانبازداشت شهروندان بهاییاقلیت بهاییاقلیت بهایی در ایرانشهروند بهائی در ایرانبهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیتفتیش منزل بهاییان ایرانحقوق بهائیان در جمهوری اسلامی ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندب بهاییان ایراناقلیت بهایی ایراناقلیت بهائی ایرانشهروند بهائی در کرجمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانثمین مقصودیثمین مقصودی شهروند بهائیثمین مقصودی شهروند بهاییاقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیحقوق شهروند بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانجامع بهائیان ایرانمرخصی زندانیان سیاسیمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیسرکوب اقلیت بهاییسرکوب اقلیت بهایی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان عقیدتی بهائیزندانیان عقیدتی بهاییسرکوب اقلیت بهائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: