•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 29

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت حمید خسروپور به تحمل حبس تعزیری

0
151

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, با صدور حکمی, حمید خسروپور, شهروند ساکن محله یافت آباد تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین بعنوان مجازات تکمیلی ۳ ماه خدمت در بسیج سازندگی در مناطق کم امکانات محکوم کرد. حمید خسروپور, در دوران بازجوئی توسط بازجویان قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران برای اخذ اقرار ناخنهای وی کشیده شده و همچنین از ناحیه کف پا به دلیل فلک شدن در آن دوران با مشکل در راه رفتن مواجه شده و در حال حاضر با لرزش دست و مشکل در تکلم مواجه می باشد. این حکم روز جاری در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ به این شهروند ابلاغ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, حمید خسروپور, فرزند: لطف الله, ساکن محله یافت آباد تهران و از بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری, محبوس در تیپ ۵ سالن ۲ زندان تهران بزرگ که پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “توهین به رهبری”, مورد محاکمه قرار گرفته بود پس از تبرئه از بابت ۲ اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “توهین به رهبری”, از بابت اتهام “اجتماع و تبانی”, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین بعنوان مجازات تکمیلی به ۳ ماه خدمت اجباری در بسیج سازندگی در مناطق محروم و کم امکانات کشور محکوم شد. حمید خسروپور, در دوران بازجوئی توسط بازجویان قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران برای اخذ اقرار ناخنهای وی کشیده شده و همچنین از ناحیه کف پا به دلیل فلک شدن در آن دوران با مشکل در راه رفتن مواجه شده و در حال حاضر با لرزش دست و مشکل در تکلم مواجه می باشد.

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری: “در خصوص اتهام حمید خسروپور, فرزند لطف الله, متولد ۱۳۵۲, ساکن محله یافت آباد تهران, خیابان مدائن, شغل : کارگر, مبنی بر اتهامات “اجتماع و تبانی”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “توهین به رهبری”, به دلیل اتهامات “اجتماع و تبانی از طریق توافق اولیه و تشریک مساعی با سایرین برای ایجاد ناامنی” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۳ ماه خدمات رایگان به بسیج سازندگی در مناطق کم امکانات و همچنین از بابت اتهامات “توهین به رهبری” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” نیز تبرئه شد”.

بنقل از یک منبع نزدیک به حمید خسروپور, در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “حمید پس از بازداشت از سوی بازجویان قرارگاه ثارالله, در تاریخ  ۱۱ آذر ماه سالجاری در دوران بازجوئی به شدت تحت ضرب و شتم قرار گرفته و ناخنهای وی کشیده شده همچنین این زندانی سیاسی در این دوران از سوی بازجویان قرار گاه ثارالله, فلک شد و در حال حاضر با لرزش دست و لکنت زبان دارد ودر وضعیت جسمانی نامناسبی قرار دارد”. 

همچنین در توضیحات بیشتر پیرامون حکم صادره بر علیه حمید خسروپور در این دادنامه آمده است: “به استناد مفاد ۲۳, ۲۴, ۳۷ و ۳۸ از قانون آئین دادرسی کیفری و مفاد ۳۷۴/۴ قانون مجازات اسلامی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری از بابت اتهام اجتماع و تبانی و ۳ ماه خدمات به بسیج سازندگی در مناطق کم امکانات محکوم شد”. 

لازم به ذکر است, “حمید خسروپور, پس از بازداشت در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در تهران توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران به بند۲الف سپاه پاسداران واقع در زندان اوین منتقل شده بود و پس از تحمل ۵ روز سلول انفرادی و بازجوئی های فشرده به تیپ ۵ زندان تهران بزرگ منتقل شد”. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخهای  ۷ و ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار ۲ گزارش نسبت به اعمال محرومیتهای گسترده بر بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی آبان ماه و دی ماه ۱۳۹۸, که از جمله آنها سیاست انکار و اعمال تهدید و اجبار بازجویان ارگانهای امنیتی بر بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری که در جریان این تجمعات مورد اثابت گلوله قرار گرفته بودند بر بیان این نکته که زخمهای ناشی از اثابت گلوله توسط این افراد در دادگاه و در مراحل بازپرسی بعنوان زخم چاقو در اثر درگیری با افراد دیگر از سوی این افراد عنوان شود بوده است. 

در توضیحات بیشتر پیرامون این تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و پس از اعلام افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین این دور از تجمعات اعتراضی گسترده در استانها و شهرهای ایران آغاز شد شهروندان معترض بسیاری از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی با رفتارهای قهرآمیز و خشن سرکوب شدند که از جمله می توان به استفاده از سلاح گرم و شلیک مستقیم به سوی شهروندان از پشت بام ساختمانهای دولتی بر شهروندان اشاره کرد که منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از شهروندان معترض شد.

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل, در جریان این تجمعات اعتراضی بیش از۳۰۰ نفر از شهروندان در شهرهای مختلف کشور در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیاری از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرها و مناطق گوناگون کشور توسط ماموران امنیتی و انتظامی در گزارش سازمان عفو بین الملل مورد تائید قرار گرفت. 

این سازمان مدافع حقوق بشر, در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, منتشر کرد از کشته شدن دستکم ۲۳ کودک در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری خبر داد. این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در این گزارش از مسئولان امنیتی و قضائی جمهوری اسلامی خواسته تا نسبت به چرائی کشتن این شهروندان که افرادی غیرمسلح و از رهگذران کوچه و خیابان بودند پاسخگو باشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقاضی ایمان افشارقاضی ایمان افشاریمحله یافت آباد تهرانمحاکمهمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۳۹۸محاکمه شهرونداننقض حقوق بشر در ایرانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸یافت آباد تهرانکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398آبان ماه 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه سالآبانماه سال ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸ایمان افشارایمان افشاریایمان افشاری قاضیابان ۱۳۹۸اتهام توهین به رهبریاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاعتراضات آباناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸اعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸اعتراضات اباناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸توهین به رهبریتجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهراتتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات آبانتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سالتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراض آمیزتظاهرات اعتراضیتظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانتظاهرات به افزایش قیمت بنزینتظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات خیابانی در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینتظاهرات شهروندان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران۴حمید خسروپورحمیدخسروپورحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندانی سیاسیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب اعتراضات مدنی در ایرانسرکوب تجمعات مسالمت آمیز در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تظاهرات اعتراضی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوبهای آبان ماه سال ۱۳۹۸شعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم حبسصدور حکم حبس برای حمید خسروپورصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: