•                  
دوشنبه , ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

همایون بهمنی, شهروند اهل سنندج جهت اجرای حکم حبس بازداشت شد

0
858

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “همایون بهمنی”, شهروند ساکن سنندج, که پیش از این توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان از بابت اتهامات سیاسی در مجموع به تحمل ۲ سال و ۶ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری محکوم شده بود جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس خود راهی زندان مرکزی سنندج شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, امروز یکشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۸, “همایون بهمنی”, فعال محیط زیست و شهروند ساکن سنندج, که از بابت اتهامات “ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام”، “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان در مجموع به تحمل ۲ سال و ۶ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به مرکزی سنندج منتقل شد. 

براساس این گزارش؛ “همایون بهمنی”, در تاریخ ۱۰ آذرماه سال ۱۳۹۷, توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده بود و پس از انتقال به بازداشتگاه ارگانهای امنیتی و سپری کردن ۵ ماه بلاتکلیفی به بهانه بازجوئی در نهایت پس اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

با آغاز روند دادرسی و ارجاع پرونده وی به شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج, همایون بهمنی از بابت اتهامات “ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام”، “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام”, مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پس از ارجاع حکم صادره توسط دادگاه بدوی به شعبه ۴ دادگاه تجدید نظر استان کردستان و تشکیل جلسه دادرسی مدت محکومیت حبس “همایون بهمنی به ۲ سال و ۶ ماه و ۱۵ روز تقلیل پیدا کرد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: