•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

بازداشت ۳ نفر در جریان برگزاری مراسم ۵ دی ماه در کرج و کرمانشاه

0
796

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, در جریان برگزاری مراسم چهلم جان باختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری که در شهرهای مختلف و در شهرهای استان کرمانشاه و در کرج در بهشت سکینه برگزار شده بود “بابک دبیریان” در کرمانشاه و “پوران ناظمی” در مسیر اتوبان کرج و “کاک پیام بید رود”, فعال مدنی اهل کرمانشاه در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۵ دی ماه ۱۳۹۸, “پوران ناظمی”, فعال مدنی ساکن تهران در جریان برگزاری مراسم “پویا بختیاری”, از جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری در مسیر اتوبان تهران به سمت کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. “کاک پیام بید رود”, فعال مدنی اهل کرمانشاه در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت شده وهمچنین در استان کرمانشاه “بابک دبیریان”, روز نامه نگار و فعال مدنی اهل این استان در تاریخ ۵ دی ماه سالجاری در جریان مراسم چهلم یکی از جانباختگان تجمعات اخیر در کرمانشاه بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

براساس این گزارش؛ ماموران امنیتی پس از بازداشت “پوران ناظمی”, در مسیر اتوبان تهران به سمت کرج و در حالی که وی در مسیر راه برای شرکت در مراسم پویا بختیاری به مقصد بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج بود به مکان نامعلومی منتقل شد و از هرگونه تماس تلفنی و یا هرگونه ارتباط با خانواده خود منع شده است. 

همچنین “بابک دبیریان”, فعال مدنی و روزنامه نگار ساکن استان کرمانشاه که در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیت در این شهرستان بازداشت شد از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

“کاک پیام بید رود”, فعال مدنی اهل کرمانشاه که در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج بازداشت شده لازم به توضیح است که از زمان بازداشت هیچ اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست. همچنین وی پیش از این و در جریان تجمعات اعتراضی اخیر که در اواخر آبان ماه و اوایل آذر ماه سالجاری برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شده بود. 

پیرامون “پوران ناظمی” لازم به ذکر است وی در تاریخ ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده کمال جعفری یزدی, استاد دانشگاه  بازنشسته و فعال ساکن مشهد, در پی برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از فعالان مدنی در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی؛ “پوران ناظمی” به همراه “جواد لعل محمدی”, “محمد حسین سپهری”, “محمد نوری زاد”, “غلامحسین بروجردی” و “مرتضی قاسمی”, “حوریه فرج زاده”, “هاشم خواستار”, “فاطمه سپهری” و”عبدالرسول مرتضوی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده بود. 

 این فعال مدنی نهایتا در تاریخ ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, به همراه “غلامحسین بروجرودی”, یکی از بازداشت شدگان آن تجمع اعتراضی پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال مدنیفعالان مدنیمراسم چهلمنقض حقوق بشر در ایرانچهلم کشته شدگانچهلم پویا بختیاریچهلم در گذشتنافرمانی مدنیهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸وبسایت آبان پرسکاک پیام بیدرودکرمانشاهکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸گرانیگرانی قیمت بنزین در ایرانگرانی بنزینگرانی بنزین در ایرانگرانی در ایرانگرانی در ایران فساد در ایرانپویا بختیاریپوران ناظمیآبان 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸احراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸اعتراض به گرانی بنزیناعتراض به گرانی بنزین در ایراناعتراضات گرانی بنزیناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸اعتراضات به گرانی بنزینبهشت سکینهبابک دبیریانبازداشت و بیخبریبازداشت در کرمانشاهبازداشت در کرجبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شدگان چهلمبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸تجمعات گرانی بنزینتجمعات گرانی بنزین در ایرانتجمعات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی گرانی بنزینتجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸تجمعات اعتراضی به گرانی بنزینتجمعات اعتراضی به گرانی بنزین در ایرانتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات گرانی بنزینتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزینجان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸حقوق شهروندیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: