•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

شهرزاد جعفری, خواهر نوشین جعفری آزاد شد

0
1169

حقوق بشر در ایران – شب گذشته, شهرزاد جعفری, شهروند ساکن تهران و خواهر “نوشین جعفری” که چندی پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, چهارشنبه شب, ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۸, شهرزاد جعفری, شهروند ساکن تهران و خواهر نوشین جعفری, که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود آزاد شد.  شهرزدا جعفری اوایل هفته جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

براساس این گزارش, امیر رئیسیان, وکیل دادگستری ۱۹ ساعت پیش با  انتشار یادداشتی در صفحه توئیتر خود ضمن اعلام این خبر نوشت؛ ساعاتی پیش “شهرزاد جعفری”, خواهر “نوشین جعفری” آزاد شد. 

بازداشت شهرزاد جعفری,  از بابت اطلاع رسانی وی در فضای رسانه ای پیرامون وضعیت “نوشین جعفری” خواهرش صورت گرفته بود. وی  پیش از این تهدید به بازداشت شده بود. 

لازم به ذکر است؛ غلامحسین اسماعیلی, در تاریخ ۲۲ مردادماه ۱۳۹۸, در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های داخلی ایران ضمن تائید خبر بازداشت “نوشین جعفری”  گفته بود؛ خبر بازداشت “نوشین جعفری” را تائید می کنم و در این ارتباط فردی نه به لحاظ عکاس بودن بلکه به لحاظ “توهین به مقدسات” و همچنین “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران” در مطلب تحت تعقیب قضائی قرار گرفت.

پدر “نوشتن و شهرزاد جعفری”، “قدرت اله جعفری”, عضو شورای عالی رهبری حزب پان ایرانیست و قائم مقام دبیر کل این حزب است که در سال‌های گذشته از تدریس او در دانشگاه جلوگیری شده بود.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۸, دویست تن از هنرمندان و بازیگران سینما و تئاتر و سایر فعالان این عرصه با امضای بیانیه ای ضمن اعلام مخالفت خود با بازداشت “نوشین جعفری”, خبرنگار و عکاس سینما و تئاتر نسبت به تداوم بازداشت وی و محرومیت “نوشین جعفری” از حق دسترسی به وکیل و همچنین عدم برخورداری وی از اصل برائت و همچنین محرومیت وی از حق ملاقات و یا تماس تلفنی اعلام نگرانی کرده بودند. 

سرکوب شهروندان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است.

همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.