•                  
یک شنبه , ۰۱ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 22

محکومیت میترا بدرنژاد زهدی, شهروند بهائی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری

0
781

حقوق بشر در ایران – طی روزهای اخیر, “میترا بدرنژاد زهدی”, شهروند بهائی ساکن اهواز, توسط دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, “میترا بدرنژاد زهدی”, شهروند بهائی ساکن اهواز, که پیش از این و در مرحله بدوی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز  به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود پس از بررسی مجدد پرونده در دادگاه تجدیدنظر, محکومیت این شهروند بهائی به ۱ سال حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. 

براساس این گزارش, “میترا بدر نژاد زهدی”, از شهروندان بهائی ساکن اهواز, در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی از قبیل لپ‌تاپ و تعدادی کتاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز سپری کردن مدت زمان طولانی که در بلاتکلیفی مورد بازجوئی قرار گرفت. ماموران امنیتی در زمان بازداشت “میترا بدرنژاد” به وی گفته بودند که حکم بازداشت وی توسط دادگاه انقلاب اهواز صادر شده است. 

این شهروند بهائی, پس از تحمل ۵۳ روز سلول انفرادی و اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه انقلاب اهواز و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده “میتر بدرنژاد زهدی”, پرونده وی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز مورد بررسی قرار گرفت و این شهروند بهائی در مرحله بدوی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

 

برچسب هامیترا بدرنژادمیترا بدرنژاد زهدیمحکومیت به حبسمحرومیت شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانپیروان آئین بهائی در ایراناقلیت بهائیاقلیتهای مذهبی در ایراناداره اطلاعات اهوازبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهائیبهائیانبهائیان اهوازبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبازداشت شهروندان بهائی در اهوازجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحبس تعزیریدادگاه انقلابدادگاه انقلاب اهوازدادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه تجدیدنظرسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندتن بهائی در ایرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: