•                  
یک شنبه , ۰۸ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 29

بازداشت یک شکارچی غیرمجاز در مشهد توسط ماموران انتظامی

0
755

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, یک شکارچی غیرمجاز به اتهام شکار پلنگ در مشهد توسط ماموران انتظامی بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, تورج همتی, مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از بازداشت یک شکارچی غیرمجاز در مشهد و تفهیم اتهام شکار غیرمجاز به وی خبر داد. این فرد یک قلاده پلنگ را بصورت غیرمجاز شکار کرده بود. 

  مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در تشریح این خبر گفت: “در پی گزارش دریافتی از دوستداران طبیعت مبنی بر شکار یک قلاده پلنگ ایرانی و نگهداری تاکسیدرمی آن در یک منزل مسکونی در مشهد، این منزل با مجوز قضایی مورد بازرسی قرار گرفت”.

همتی در ادامه افزود: “در این بازرسی، تاکسیدرمی یک قلاده پلنگ ایرانی و یک قطعه پرنده آبزی، یک قبضه سلاح شکاری دولول کالیبر۱۲، یک دستگاه دوربین چشمی و ۱۰ تیر فشنگ غیرمجاز چهارپاره از این منزل مسکونی کشف شد”.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: “تعدادی تصاویر مربوط به شکار جانوران و دیگر ادوات شکار و صید نیز از منزل متهم کشف و توقیف شد و شکارچی یاد شده پس از بازداشت به مرجع قضایی تحویل داده شد”. 

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: