•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 29

اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸: محکومیت غیابی میثم جولانی, فعال ملی مدنی به حبس تعزیری و شلاق

0
213

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل بدون تشکیل جلسه دادرسی و بصورت غیابی میثم جولانی, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹, میثم جولانی, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸, بدون تشکیل جلسه دادرسی در حکمی بصورت غیابی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به ریاست اکبر حیدری از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف”, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. از سوی دیگر روز شنبه هفته جاری ماموران اجرای احکام برای بازداشت این فعال ملی مدنی به منزل پدری وی مراجعه کرده بودند که در غیاب وی به خانواده میثم جولانی گفته بودند بابت حکم صادره بر علیه وی باید به زندان مرکزی اردبیل مراجعه کند. 

براساس دادنامه صادره توسط ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل میثم جولانی از بابت اتهام”اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف موضوع گزارش اداره کل اطلاعات استان اردبیل” به تحمل ۶ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد”. 

بنقل از یک منبع نزدیک به میثم جولانی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “میثم جولانی, فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸, امروز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹,  پس از مراجعه به دفتر شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری۲ اردبیل از حکم ۶ ماه حبس تعزیری و۷۴ ضربه شلاق خود که بصورت غیابی صادر گردیده مطلع شد”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “ماموران اجرای احکام شهرستان اردبیل روز شنبه به منزل پدری این فعال آذربایجانی مراجعه نموده و بعلت نبود وی به خانواده اطلاع داده اند که حکم وی صادر شده و بایستی خود را به زندان معرفی کند و این درحالیست که تاکنون هیچگونه ابلاغیه ای مبنی بر زمان حضور  میثم جولانی به ایشان ارسال نشده و این فعال ملی مدنی امروز پس از دریافت دادنامه درخواست واخواهی اش را به ثبت رساند”.

 در تاریخ  ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق حرکات نامتعارف « اغتشاش » “ با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, مادر, پدر, خواهر و برادر “میثم جولانی”, که برای پیگیری وضعیت حقوقی پرونده وی به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل مراجعه کرده بودند در پی اصرار خانواده وی مبنی بر چرائی صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از سوی دادسرا برای آزادی موقت “میثم جولانی”, با رفتار پرخاشگرانه “سلیم”, دادیار مستقر در دادستانی اردبیل مواجه شدند و در ادامه با صدور حکم بازداشت هر ۴ نفر این خانواده بازداشت شدند و پس از اتمام بازجوئی توسط قاضی کشیک آزاد شدند.

“میثم جولانی”, در جریان بازداشتهای گسترده به دلیل اعتراضات به افزایش گرانی بنزین و گرانی کالا و خدمات در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۸, در خانه پدری خود به روشی خشن بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با صدور قرار کفالت به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان علیرغم تامین مبلغ در خواستی برای آزادی وی اما بازپرس شعبه مذکور از آزادی موقت وی سر باز زده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ مرداد ماه ۱۳۹۶, از بابت پرونده ای که با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود به دادگاه انقلاب شهرستان اهر احضار و مورد محاکمه قرار گرفته بود. علت احضار وی شرکت در مراسم زبان مادری بود که در سال ۱۳۹۴,  در شهر اهر برگزار شده بود. در جریان آن مراسم و در پی یورش نیروهای امنیتی، دستکم ۱۰۰ نفر از فعالین در این مراسم بازداشت و با پرونده‌های سیاسی و امنیتی روبه‌رو شدند.

پیش از آن و در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۶, “میثم جولانی”, به همراه ۲ تن دیگر از فعالان ملی مدنی به شعبه ۳ دادگاه انقلاب شهرستان اهر جهت برگزاری جلسه دادرسی احضار شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۷ و در جریان تجمعات قلعه بابک به همراه جمع زیادی از فعالان ملی مدنی در پی یورش ماموران امنیتی به آن مراسم به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت شده بود. 

حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

سرکوب فعالان ملی مدنی از مصادیق بارز آزادی بیان ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که در آنها به صراحت بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید بدون ملاحظات مرزی و به هر طریق ممکن را مورد تاکید قرار داده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برچسب هاتظاهرات اعتراض آمیزاخلال در نظم عمومیمیثم جولانینقض حقوق بشر در ایرانفعال ترکصدور حکم حبسصدور حکم شلاقسرکوب شهروندان در ایرانفعال ترک آذریحقوق شهروندی در ایرانتظاهراتتظاهرات شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانتظاهرات اعتراضی شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیاناخبار نقض حقوق بشر در ایرانصدور حبس تعزیریفعالان ترکفعال ترک اذریفعال ترک آذربایجانیفعال ترک زبانفعال ملی مدنیشعبه ۱۰۲ دادگاه کیفریتظاهرات اعتراضیصدور حکم حبس تعزیریفعال ترک آذربایچانیفعال ترک اذربایجانیسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ترک آذربایجانفعال ملی مدنی در ایرانشهروندان آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعالان ترک آذریفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک در ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعال ترک در ایرانتظاهرات در اعتراض به گرانی بنزیناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات گرانی بنزینتظاهرات اعتراضی در ایرانآبان۱۳۹۸آبان ماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات به گرانی قیمتها در ایرانآبان 1398هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات مسالمت آمیزفعالان ترک اذربایجانیتظاهرات به افزایش قیمت سوختتظاهرات خیابانی در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانسرکوب تظاهرات اعتراضی در ایرانبازداشت میثم جولانیتظاهرات اعتراضفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذری در ایرانتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به گرانی بنزینفعال ترک شهرستان اردبیلتظاهرات به افزایش قیمت بنزینبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸آبانماه سالاعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهآبان ماه سال ۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه 1398چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبانماه ۳۹۸اعتراضات آبانتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه سالبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهاعتراضات آبانماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبانماه سال ۱۳۹۸سرکوبهای آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراض آبانبازداشت شدگان تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان در سال ۱۳۹۸آبان سال ۱۳۹۸تظاهرات آبانشعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیلتظاهرات دانشجویان آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه 1398اعتراضات آبان 1398فعال ملی مدنی میثم جولانیشعبه 102 دادگاه کیفری 2 اردبیلدادگاه کیفری 2 اردبیلقاضی اکبر حیدریاکبر حیدری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: