•                  
چهارشنبه , ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, دسامبر 3

بازداشت یک شکارچی غیرمجاز در شاهرود توسط ماموران انتظامی

0
119

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, یک شکارچی غیرمجاز به اتهام شکار یک قلاده پلنگ ایرانی در شاهرود توسط ماموران حفاظت از محیط زیست و نیروی انتظامی بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از دیدبان محیط زیست ایران, روز یکشنبه ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, فردی به اتهام شکار غیرمجاز یک قلاده پلنگ ایرانی در شاهرود توسط ماموران انتظامی و حفاظت از محیط زیست این شهرستان بازداشت شد. 

به‌دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر شکار یک پلنگ در شاهرود و تصمیم متخلفین مبنی بر فروش پوست پلنگ، نیروهای محیط زیست این شهرستان حدود ده شبانه‌روز به تحقیق در این رابطه پرداخته و یک مظنون را شناسایی نمودند.

مامورین با هماهنگی مقام قضایی و همکاری عوامل پاسگاه انتظامی تپال، منزل مظنون را زیر نظر گرفته و هنگامیکه متخلف به قصد نقل و انتقال و فروش پوست پلنگ از خانه خارج شد مامورین در قالب سه اکیپ با خودرو به تعقیب وی پرداخته و در خیابانی خلوت مسیر خودروی متهم را مسدود و دستور ایست دادند.

متخلف بدون توجه به فرمان ایست مامورین با سرعت زیاد به خودروی سازمانی محیط زیست کوبیده، متواری گردید و نیروها نیز به تعقیب وی پرداختند.

مامورین پس از تعقیب‌وگریز، خودروی متهم را محاصره و این بار مسیر وی را مسدود نمودند.

متهم نیز که راه فرار نداشتند نهایتا تسلیم مامورین و دستگیر شد.

در بازرسی از خودروی مذکور یک تخته پوست تازه پلنگ که اخیرا شکار شده بود کشف و ضبط و متهم جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: