•                  
چهارشنبه , ۱۵ مرداد , ۱۳۹۹
چهارشنبه, آگوست 5

دادگاه تجدیدنظر: محکومیت کیوان صمیمی, روزنامه نگار به تحمل حبس تعزیری

0
72

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر, با صدور دادنامه ای کیوان صمیمی بهبهانی, روزنامه نگار, فعال رسانه ای و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر را به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۶ مرداد ماه ۱۳۹۹, کیوان صمیمی بهبهانی, روزنامه نگار و فعال رسانه ای و سردبیر ماهنامه توقیف شده ایران فردا و از بازداشت شدگان اعتراضات روز جهانی کارگر توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر با اتهامات تشکیل حزب غیرقانونی آزادی مردم ایران, سردبیری نشریه گروهک ایران فردا, بارگذاری مطالبی همسو با کشورهای متخاصم، در فضای مجازی. سخنرانی و تحریک مخاطبین, حمایت از زندانیان سیاسی, فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر در مجموع به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این فعال رسانه ای با اعلام این خبر در کانال تلگرامی خود نوشت: “قاضی سیداحمد زرگر که از ۴۰ سال پیش برخوردهای تندش با حق جویان زبانزد بوده و هست رأی قطعی صادر کرد که ۳ سال دیگر به زندان بروم.حکومتی که ادعا می‌کرد خدمتگزار مستضعفین است، با حضور یک روزنامه‌نگار قدیمی در تجمع کارگران و زحمتکشان این‌گونه برخورد می‌کند.”

این فعال ملی مذهبی در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهامات مذکور محاکمه شد و در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, حکم صادره در دادگاه بدوی برای تحمل وی به ۳ سال حبس تعزیری به وی ابلاغ شد. 

کیوان صمیمی بهبهانی, پیش از این توسط شعبه مذکور بصورت غیابی از بابت اتهامات تشکیل حزب غیرقانونی آزادی مردم ایران, سردبیری نشریه گروهک ایران فردا, بارگذاری مطالبی همسو با کشورهای متخاصم، در فضای مجازی. سخنرانی و تحریک مخاطبین, حمایت از زندانیان سیاسی, فعالیت در تجمع غیرقانونی روز کارگر محاکمه و در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم پس از تائید درخواست واخواهی باطل اعلام شد. 

در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۸, کیوان صمیمی بهبهانی, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه پس از تحمل ۴۷ روز سلول انفرادی و بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات تا پایان مراحل دادرسی بطور موقت آزاد شد. 

 این فعال رسانه ای و روزنامه نگار از بابت پرونده ای دیگر در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۸, طی حکمی که از سوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات در تهران با اکثریت آرا مجرم شناخته شد و حسب رای صادره محق به تخفیف در مجازات شناخته نشد. 

در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ قرار بازداشت کیوان صمیمی برای مدت یک ماه دیگر تمدید شده بود. 

کیوان صمیمی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران به همراه بیش از ۴۰ تن دیگر از فعالان کارگری و مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

سرکوب مطبوعات و فعالان جامعه مدنی ایران, ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

بلاتکلیفی افراد بازداشت شده بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند.

برچسب هاحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحبس تعزیریروزنامه نگارحقوق شهروندیمطبوعات در ایراندادگاه مطبوعاتنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرکیوان صمیمیمطبوعاتسرکوب مطبوعات در ایرانآزادی مطبوعات در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانتوقیف مطبوعات در ایرانحقوق شهروندی در ایرانتجمعات اعتراضی در ایرانروزجهانی کارگرروزنامه نگاران در ایرانسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیقاضی احمد زرگرروزنامه نگاریسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب مطبوعاتاحمد زرگرصدور حکم حبس تعزیریکیوان صمیمی بهبهانیتجمع اعتراضی روز جهانی کارگربازداشت شدگان روز جهانی کارگراحمدزرگرسرکوبمطبوعاتدادگاه مطبوعات در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحبس تعزیری زندانیان سیاسیروزنامه نگاری در ایرانقاضی احمدزرگرروزنامه نگاران ایرانمطبوعات ایرانسرکوب مطبوعات ایرانآزادی بیان در مطبوعاتسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانشعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهرانشعبه36دادگاه تجدیدنظرکیوان صمیمی فعال رسانه ایشعبه 36دادگاه تجدیدنظراحمد زرگر دادگاه انقلاب تهرانکیوان صمیمی بهبهانی فعال مدنیکیوان صمیمی روزنامه نگارماهنامه ایران فرداکیوان صمیمی بهبهانی فعال ملی مذهبیمطالبه گری در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: