•                  
دوشنبه , ۰۶ تیر , ۱۴۰۱
دوشنبه, ژوئن 27

نبود امکانات زیر ساخت از قبیل فاضلاب شهری و افزایش بیماری و فقر در کوت عبدالله

0
648

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, شهروندان ساکن کوت عبدالله مرکز شهرستان کارون از توابع استان خوزستان از دسترسی به امکانات زیر ساخت زندگی شهری از جمله سیستم فاضلاب شهری و امکانات بهداشت و درمان محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز سه شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹, نواب حاجیان سعیدی, شهردار کوت عبدالله مرکز شهرستان کارون واقع در استان خوزستان ضمن اعلام نبود زیرساختهای لازم برای زندگی شهری شهروندان ساکن این منطقه از استان خوزستان مهمترین این مشکلات را نبود سیستم فاضلاب شهری عنوان کرد و در ادامه از افزایش سطح فقر و محرومیت از خدمات بهداشت و درمان در این منطقه از استان خوزستان سخن به میان آورد. همه این محرومیت ها در استانی نفت خیز است اما شهروندان آن بی بهره از سود حاصل از فروش این مایع گرانبها در فقر, بیماری و تنگدستی زندگی می کنند. 

شهردار کوت عبدالله در تشریح مشکلات شهروندان این منطقه گفت: “در کوت عبدالله ۱۶۰ کیلومتر جوی رو باز داریم که به جای انتقال آب‌های سطحی خیابان ها و معابر عمومی، فاضلاب و پسماند خانه ها در آن جریان دارد چرا که سیستم فاضلابی در این شهر وجود ندارد و شهرداری مجبور است فاضلاب را از طریق این جوی ها دفع کند. قبلا همین جوی های روباز به وسیله یک جاده به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌شدند که بخش غربی به داخل رودخانه هدایت می شد که این رودخانه بوسیله جاده مسدود شد”.

شهردار کوت عبدالله در ادامه تائید کرد: “مهمترین مشکل مردم در حال حاضر عدم برخورداری از سیستم فاضلاب است. با سیل سال ۱۳۹۸ در استان خوزستان متاسفانه تمامی زیر ساخت های شهری از بین رفت و خسارت های زیادی به منطقه وارد شد. با گذشت زمان این جوی ها به زمین‌های خالی منتهی می‌شدند که این زمین های خالی به مرور زمان ساخته شدند و دفع فاضلاب در مناطق غربی شهر کوت عبدالله را با مشکل روبرو کرده است. در قسمت شرقی این شهر نیز در گذشته زمین خالی و باغاتی وجود داشت که با ساخت و سازهایی که شکل گرفت دیگر امکان انتقال این پسماند در این منطقه وجود نداشت”.

شهردار کوت عبدالله افزود: “با جوی های روبازی که با مساحت ۲۰ در ۲۰ در همین منطقه ایجاد شده فاضلاب دفن می شود که آنهم پس از طی مسافت ۱ کیلومتری هیچ خروجی ندارد و به داخل خیابان ها و معابر پس می زند و هرچه قدر لایروبی و آهک پاشی کنیم به دلیل اینکه خروجی وجود ندارد باز هم در سطح خیابان ها جاری می شود و مردم از این شرایط به ستوه آمدند. چرا که تداوم این مشکل باعث گسترش انواع بیماریهای واگیردار و از سوی دیگر باعث نابودی سطح آسفالت و سایر امکانت می شود”. 

وی گفت: “مهم ترین مشکل مردم در حال حاضر عدم برخورداری از سیستم فاضلاب شهری در کوت عبدالله است. با سیل سال۱۳۹۸ در استان خوزستان متاسفانه تمامی زیر ساخت های شهری از بین رفت و خسارت های زیادی به منطقه وارد کرد. خوزستان به دلیل جلگه ای بودن حتی اگر سیل هم نباشد با حفر ۲متر زمین، آب در دسترس است و با سیل سال گذشته تمامی سفره های زیر زمینی سیراب شدند و با بالا آمدن آب تمامی زیرساخت ها تخریب شد”.

شهردار کوت عبدالله ادامه داد: شهرداری خیلی که هنر کند فقط می‌تواند حقوق کارکنان خود را پرداخت کند. شهرداری تنها ماهیانه ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در ماه باید حقوق پرداخت کند و با این شرایط دیگر نمی‌تواند به ماموریت های ذاتی خود در خدمت رسانی به شهر از جمله جدول بندی و محوطه سازی بپردازد. این هم ناشی از مشکلات تبدیل شدن کوت عبدالله به شهر و نیروهای نامتعارفی است که در شهرداری استخدام شده اند.

در حالی نواب حاجیان سعیدی, شهردار کوت عبدالله ادعای پرداخت حقوق به کارگران و کارمندان شهرداری کوت عبدالله را دارد که کارگران واحد پاکبانی و فضای سبز این شهرداری به دفعات برای وصول حقوق ماهیانه و مطالبات معوقه شده مزدیشان در مقابل این شهرداری یا ساختمان استانداری خوزستان تجمعات اعتراضی برگزار کردند و مواردی این کارگران به دلیل مطالبه حقشان توسط نیروهای امنیتی بازداشت هم شدند. 

در حالی که شهروندان کوت عبدالله از دسترسی به سیستم فاضلاب شهری بنا بر تائید نواب حاجیان سعیدی, شهردار این منطقه محروم هستند در تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹، محمدرضا ایزدی عضو شورای شهر اهواز از افزایش ابتلای شهروندان اهواز به بیماری هپاتیت نوع A به دلیل آمیختگی آب آشامیدنی با آب فاضلاب شهری خبر داد. 

در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, رضا حیدری نبی، فعال مدنی ساکن اهواز از تداوم محرومیتهای گسترده بر شهروندان خوزستان خبر داد و در ادامه راهکار برون رفت از این مشکلات را اعمال فشارهای رسانه ای بیش از پیش بر مسئولان استانی در خوزستان دانست. این فعال مدنی از نیمه تمام ماندن بسیاری از پروژه های عمرانی مرتبط با توسعه شهری و امکانات عمومی در این استان که از زمان کودکی وی آغاز و تا به امروز تمام نشده خبر داد.

در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۹، خبرگزاری ایلنا هم با انتشار گزارشی از محرومیت ۱۲ روستای تابعه در غیزانیه اهواز از دسترسی به آب آشامیدنی خبر داده بود. 

در تاریخ ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشاری گزارش, به شرح وضعیت نابسامان آبرسانی و محرومیت شهروندان ساکن غیزانیه از توابع استان خوزستان در دسترسی به آب آشامیدنی اطلاع رسانی کرده بود. 

در آن گزارش که با همکاری کریم دحیمی, فعال حقوق بشر تهیه شده بود وی در این خصوص گفته بود:”بخش غیزانیه, در ۴۰ کیلومتری شهر اهواز واقع شده و منطقه ای است که در واقع از نظر وجود صدها چاه نفت و ۲۰ شرکت مهم نفت, گاز و شرکتهای پتروشیمی برخوردار هست اما متاسفانه چندین سال است که ساکنان این بخش در ۸۶ روستا زندگی می کنند به عدم وجود امکانات و همچنین آب آشامیدنی اعتراض دارند و این شهروندان اعتراضشان را علاوه بر مسئولان استان خوزستان به تهران و نمایندگان مجلس هم پیگیری کردند اما پاسخی به آنها داده نشد. دستگاههای اجرائی, استانداری و سایر مسئولان استان خوزستان به جای توجه به مشکلات مردم غیزانیه و تامین امکانات برای آنها و تامین خواسته های این شهروندان به سمت آنها تیراندازی می کنند یا آنها را بازداشت می کنند”.

دسترسی افراد به امکانات شهری,  پزشکی و بهداشتی از جمله موارد تاکید شده در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب از نظر بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: