•                  
سه شنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, دسامبر 7

محکومیت کیومرث مرزبان, طنزپرداز به تحمل ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری

0
574

حقوق بشر در ایران – شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, با صدور حکمی, کیومرث مرزبان, نویسنده و طنزپرداز محبوس در بند ۴ زندان اوین را به تحمل ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته, کیومرث مرزبان, نویسنده و طنزپرداز محبوس در بند ۴ زندان اوین, که پیش از این توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات ارتباط با دوول متخاصم, توهین به مقدسات, فعالیت تبلیغی علیه نظام, توهین به رهبری, توهین به خمینی و توهین به مسئولان مورد محاکمه قرار گرفته بود را در مجموع به تحمل ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, مدت ۱۱ سال حبس تعزیری تا به این لحظه برای کیومرث مرزبان با توجه به رای صادره توسط دادگاه بدوی لازم به اجرا شده است. آخرین جلسه دادرسی بر پرونده کیومرث مرزبان در اواخر تیرماه سالجاری برگزار شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ کیومرث مرزبان, طنزپرداز و نویسنده توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات: “ارتباط با دول متخاصم” به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۷ سال و۶ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل۱ سال و ۶ماه حبس تعزیری، از بابت اتهام “توهین به رهبری و روح الله خمینی ” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “توهین به مسئولان نظام” نیز به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد که تا به این لحظه با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۱۱ سال از محکومیت فوق برای کیومرث مرزبان لازم به اجرا شده است.

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در حکم صادره توسط دادگاه انقلاب کیومرث مرزبان به با توجه به تعدد جرائم به یک دوم اشد مجازات محکوم شد که پس از اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۱۱ سال حبس تعزیری از بابت اتهام ارتباط با دوول متخاصم که بعنوان مجازات اشد در نظر گرفته شد برای وی اجرائی شده است. 

این منبع مطلع در ادامه افزود؛ محمدحسین آغاسی وکیل مدافع کیومرث مرزبان به حکم صادره توسط دادگاه بدوی اعتراض کرده و از دادگاه خواسته که نسبت به حکم صادره جلسه ای تشکیل شود و در آن جلسه با در نظر گرفتن زوایای قانونی نسبت به حذف اتهام”ارتباط با دوول متخاصم آمریکا” که به هیچ وجه برای کیومرث مرزبان صحیح نیست از مجموع اتهامات وی حذف شود چرا که وی هیچ گونه ارتباطی با این دولت نداشته و حتی در دادنامه صادره اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هم از بابت همین اتهام به کیومرث مرزبان تفهیم شد. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۷, با انتشار گزارشی, از ارجاع پرونده کیومرث مرزبان به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۷, محمدحسین آغاسی, وکیل مدافع کیومرث مرزبان, از تعیین تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۷ جهت برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده این فعال هنری اطلاع رسانی کرده بود. 

کیومرث مرزبان، نویسنده و طنز پرداز, ۲۷ ساله پس از اقامت در کشورهای مالزی و گرجستان با گذشت ۸ سال به ایران بازگشت و پس از ورود به کشور  در تاریخ ۴ شهریور ماه ۱۳۹۷, توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. 

این نویسنده و طنزپرداز, پس از بازداشت به مدت طولانی در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه در زندان اوین محبوس بطور بلاتکلیف بسر برده بود و در طی این مدت خانواده وی از وضعیت وی بطور کامل بی خبر بودند. 

در حالیکه  پرونده کیومرث مرزبان, نویسنده و طنزپرداز در مراحل تحقیقات مقدماتی قرار گرفته بود با استناد به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری وی از دسترسی به وکیل هم محروم مانده بود، وب‌سایت تندرو”پایگاه عدالت خواهان” به طرح برخی اتهامات علیه او پرداخت. این وبسایت حکومتی در این خبر عجیب نوشته بود که”کیومرث مرزبان” به آمریکا برای انعقاد قراردادی با هدف “شبکه‌سازی در ایران”سفر کرده است در حالی که به گفته منبع نزدیک به کیومرث مرزبان که پیش از این با حقوق بشر در ایران گفتگو کرده بود گفت وی هیچگاه سفری به آمریکا نداشته است. 

این سایت مدعی شده بود که “کیومرث مرزبان” تحت عنوان دایر کردن کلاس‌های هنری اقدام به ارتباط‌گیری با هنرمندان کشور کرده و از این طریق «التهاب‌افکنی» و «ایجاد شکاف اجتماعی در بدنه جامعه» می‌کرده است!

یکی از نزدیکان کیومرث مرزبان در گفتگوئی با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛  کیومرث عاشق نویسندگی بود و طی سالهای گذشته با اینکه خیلی جوان بود در این زمینه خیلی رشد کرد. هیچ دلبستگی سیاسی به افراد و گروه‌های سیاسی نداشت و تنها دغدغه اصلی‌اش نوشتن و فعالیت‌های ادبی بود. برای ما شگفت‌انگیز است که او دستگیر شده است و همزمان علیه او شایعاتی مطرح می‌شود که هیچ کدام واقعیت ندارد.

در حالی این وب‌سایت تندرو کلاس‌های او را مخرب دانسته بود که خبرگزاری دانشجویی ایسنا در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ خبری اختصاصی از کلاس‌ او به نام «رویاپردازی» از طریق نویسندگی در «مدرسه تخصصی هنر و دیزاین اینورس» در تهران منتشر کرد. کیومرث مرزبان درباره هدف کلاسش گفته بود که می‌خواهد بخشی از تجرییات خود از سفرهای خارج از کشورش را با جوانان ایرانی به اشتراک بگذارد.

او در این گفت‌وگو گفته بود: «‌مردم در ایران سقف آرزوها و رویاهای خود را بسیار کوتاه می‌بینند. بزرگترین آرزویشان به حل‌شدن مشکلات اقتصادی و امور روزمره محدود شده و بسیاری از آنها رویای بزرگی در سر ندارند؛ درصورتی که با پرسش از افراد در فضاهای دیگر متوجه شدم که موضوع رویاپردازی و دنبال‌کردن رویاها در خارج از ایران اهمیت بسیار زیادی داشته و هنوز طرفداران زیادی دارد.»

کیومرث مرزبان فعالیت خود را با ساختن فیلم‌های کوتاه آغاز کرد. او در سال ۸۸ به کشور مالزی سفر کرد و در آنجا پادکست اینترنتی با محتوای طنز به نام «رادیو سنگ‌تاب» را راه‌اندازی کرد. او همچنین کتاب طنزی با عنوان “خام بدم پخته شدم بلکه پسندیده شدم” را نوشت. مرزبان پس از بازگشت به ایران در سال  ۱۳۹۶ نیز کلاس‌های نویسندگی و فیلم‌نامه‌نویسی را برای جوانان تشکیل داده بود. 

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت میگیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب فعالان هنری, نویسندگان و طنزپردازان در ایران,  ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهائی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: