چهارشنبه , ۰۹ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

محکومیت حسن روشن, بازیکن سابق باشگاه استقلال تهران به شلاق

0
519

حقوق بشر در ایران – حسن روشن”, از بازیکنان پیشکسوت باشگاه استقلال تهران, از سوی شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری تهران به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از خبرآنلاین, شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری مجتمع قضائی کارکنان دولت, “حسن روشن”, بازیکن سابق باشگاه استقلال تهران را با شکایت مربیان تیمهای پایه ای این باشگاه از بابت اتهام “توهین و افتراء” و “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است. 

براساس این گزارش, پس از مصاحبه ای “حسن روشن”, علیه مربیان تیم های پایه استقلال در سال های گذشته، شکایتی از او با موضوع توهین و افتراء به جریان افتاد که با گذشت مدت زمانی طولانی در نهایت شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری مجتمع قضایی کارکنان دولت، رای به محکومیت حسن روشن داده است.

او به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان، افتراء و … به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و پرداخت جریمه ای بالغ بر یک میلیون ریال محکوم شده است.

صدور احکام شلاق توسط دادگاهها در ایران مصداق بارز شکنجه و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر میباشد. 

در ماده یک از کنوانسیون منع شکنجه مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۸۴ در تعریف جامع شکنجه را هر عمل عمدي که بر اثر آن درد يا رنج شديد جسمي يا روحي عليه فردي به منظور کسب اطلاعات يا گرفتن اقرار از او و يا شخص سوم اعمال مي‌شود و یا  مجازات فردی به عنوان عملی که او يا شخص سوم انجام داده است و يا احتمال مي رود که انجام دهد، با تهديد و اجبار و بر مبناي تبعيض از هر نوع و هنگامي که وارد شدن اين درد و رنج و يا به تحريک و ترغيب و يا با رضايت و عدم مخالفت مامور دولتي و يا هر صاحب مقام ديگر انجام گيرد، شکنجه تلقي مي شود.

همچنین در منظر حقوق بشر و اسناد بین المللی مرتبط, رفتارهای قهرآمیز و ایجاد تنش و درگیری از سوی مسئولان زندان رجائی شهر از جمله موارد نقض کننده اصول حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر احترام به مقام انسانی افراد در آن تاکید شده است و گفته شده که هیچ فردی نباید مرود رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت رفتاری که ظالمانه و در راستای ضایع کردن مقام انسانی افراد باشد تاکید شده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.