•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

محکومیت عباس نوری شادکام, فعال تلگرامی به تحمل ۳۵ سال حبس تعزیری

0
1526

حقوق بشر در ایران – شعبه ۱دادگاه کیفری ۱ استان یزد, به ریاست “محمدرضا ملکوتی” و مستشار دادگاه “مهدی موسوی خوانساری” با صدور حکمی, عباس نوری شادکام, فعال رسانه ای و تلگرامی ساکن این شهرستان را از بابت اتهام سب النبی پس ارائه دفاعیات مبسوط وکیل مدافع وی تبرئه و از بابت اتهام توهین به مقدسات در مجموع به تحمل ۳۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, عباس نوری شادکام, فعال تلگرامی ساکن یزد, که پیش از این توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری ۱ استان یزد به ریاست “محمدرضا ملکوتی” و مستشار دادگاه “مهدی موسوی خوانساری” از بابت اتهامات سب النبی مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود پس از ارائه دفاعیات وکیل مدافع وی این فعال تلگرامی از بابت اتهام سب النبی تبرئه و از بابت اتهامات؛ “اهانت به پیامبر اسلام”، “حضرت داود نبی”، “اهانت به حضرت زهرا”، “اهانت به حضرت موسی” و همچنین “اهانت به حضرت خدیجه” در مجموع به تحمل ۳۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال اقامت اجباری در نیک‌شهر استان سیستان و بلوچستان محکوم شد. حکم صادره پس از تائید توسط دیوان عالی کشور به ابلاغ این فعال تلگرامی رسیده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ براساس دادنامه صادره توسط دیوان عالی کشور عباس نوری شادکام, فعال تلگرامی و واتس اپ از بابت اتهام اهانت به پیامبر اسلام به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, اهانت به حضرت داوود ۷ سال حبس تعزیری, اهانت به حضرت حضرت زهرا به تحمل ۷ سال حبس تعزیری, از بابت اتهام اهانت به حضرت موسی به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام توهین به حضرت خدیجه نیز به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۲ سال اقامت اجباری در نیک‌شهر استان سیستان و بلوچستان محکوم شد و این فعال تلگرامی از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام نیز تبرئه شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ عباس نوری شادکام, در زمان بازجوئی و تفهیم اتهام اولیه از بابت اتهام سب النبی که می توانست منجر به صدور حکم اعدام برای وی بشور تفهیم اتهام شده بود و پس از ارجاع پرونده به دادگاه و ارائه دفاعیات وکیل مدافع وی این فعال تلگرامی از بابت اتهام سب النبی تبرئه و از بابت اتهامات توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری ۱ استان یزد مورد محاکمه قرار گرفت و پس از محکومیت وی به ۳۵ سال حبس تعزیری و تائید حکم صادره در دیوان عالی کشور با توجه به صالحه بودن دادگاه بدوی حکم فوق به ابلاغ “عباس نوری شادکام” رسید. 

سرکوب شهروندان در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.