•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

تغییر احکام صادره بر علیه ۴ شهروند اهل سنندج از حبس تعزیری به حبس تعلیقی

0
614

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, دادگاه تجدید نظر استان کردستان با صدور حکمی محکومیت “یادگار جعفری”، “یاسین کریمی”، “هیمن محمدیان” و “پوریا ناصری”, چهار تن از شهروندان اهل سنندج که در مرحله قبلی هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودن را به تحمل ۱ سال حبس تعلیقی کاهش شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, طی روزهای گذشته؛ “یادگار جعفری”، “یاسین کریمی”، “هیمن محمدیان” و “پوریا ناصری” چهار تن از شهروندان اهل سنندج که در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام به نفع یکی از احزاب کرد مخالف نظام” هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند پس از بررسی مجدد توسط دادگاه تجدید نظر احکام صادره بر علیه جملگی این افراد برای هر یک به ۱ سال حبس تعلیقی تقلیل پیدا کرد. 

براساس این گزارش؛ این ۴ شهروند اهل سنندج در مهر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام به نفع یکی از احزاب کرد مخالف نظام” هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند که پس از ابلاغ حکم صادره توسط دادگاه بدوی به آن اعتراض کرده بودند. 

پیرامون “یادگار جعفری”، “یاسین کریمی”، “هیمن محمدیان” و “پوریا ناصری”,  لازم به ذکر است  جملگی این افراد در تاریخ ۲۲ تیرماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸، با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: