•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

محکومیت ۵ تن از شهروندان ساکن سنندج و ارومیه در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری

0
1125

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “جلال سورمان”, “یادگار جعفری”, “یاسین کریمی”, “هیمن محمدیان”, “پوریا ناصری” جملگی افراد از شهروندان ساکن ارومیه و سنندج از بابت اتهامات “مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام”, به تحمل حبسهای طولانی مدت محکوم شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, “جلال سورمان”, “یادگار جعفری”, “یاسین کریمی”, “هیمن محمدیان”, “پوریا ناصری”, پنج تن از شهروندان ساکن ارومیه و سنندج که پیش از این توسط دادگاه انقلاب از بابت اتهامات “مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بودند مجموعا به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

براساس این گزارش,  “جلال سورمان” شهروند ساکن روستای ترگور از توابع شهرستان ارومیه  که پیش از این توسط دادگاه انقلاب این شهرستان مورد محاکمه قرار گرفته بود از بابت اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

“جلال سورمان”, در تاریخ ۲۲ تیرماه ۱۳۹۸,  توسط ماموران اداره اطلاعات در منزل شخصی خود واقع در شهرک دانشگاه ارومیه  بازداشت شده بود و در تاریخ ۲۱ شهریور ماه سالجاری با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰  میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان آزاد شده بود.

همچنین “یادگار جعفری”، “یاسین کریمی”، “هیمن محمدیان” و “پوریا ناصری”, چهار تن از شهروندان ساکن سنندج  که پیش از این توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام به نفع یکی از احزاب کرد مخالف نظام” مورد محاکمه قرار گرفته بودند هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

پیرامون “یادگار جعفری”، “یاسین کریمی”، “هیمن محمدیان” و “پوریا ناصری”,  لازم به ذکر است  جملگی این افراد در تاریخ ۲۲ تیرماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸، با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: