•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

اسحاق روحی, فعال کارگری به تحمل حبس محکوم شد

0
540

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج, با صدور حکمی, “اسحاق روحی”, فعال کارگری ساکن این شهر را به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز چهارشنبه ۳۰ مردادماه ۱۳۹۸, “اسحاق روحی”, فعال کارگری, که پیش از این توسط شعبه ۱ دادگاه شهرستان سنندج مورد محاکمه قرار گرفته بود از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

براساس حکم صادره توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج, “اسحاق روحی”, فعال کارگری ساکن این شهر از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

“اسحاق روحی”, در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, همزمان با روز جهانی کارگر در شهرک “نایسر” سنندج، بدون ارائه‌ حکم قضائی از سوی نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت شده بود.

این فعال کارگری و شهروند ساکن سنندج, در تاریخ ۱۲ خردادماه ۱۳۹۸,  با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی سنندج آزاد شد. 

 بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

بازداشت و اعمال فشارهای امنیتی بر فعالان کارگری در ایران در حالی رو به گسترش است که حکومت جمهوری اسلامی همواره نگاهی منفی به این دسته از شهروندان داشته و این افراد را که فقط با هدف احقاق حقوق شهروندی خود در زمینه کارگری فعالیت می کنند را با نسبت دادن به اتهامات امنیتی و توسط قضاتی از پیش توجیح شده با احکام فرمایشی سرکوب و محکوم به حبس می کند. در ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر, 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: